Arazda batan 17 yaşlı gəncin meyiti tapıldı
Bir neçə gün əvvəl Araz çayının İmişli rayonundan keçən hissəsində batan 2009-cu il təvəllüdlü Mirişli Turan Mirağa oğlunun meyiti tapılıb.
Bu barədə Medianews.az-a Fövqəladə Hallar Nazirliyindən (FHN) bildirilib.
Məlumata görə, rayonun Rəsullu kəndindən keçən hissəsində batan T.Mirişlinin meyiti FHN-in dalğıcları tərəfindən batdığı yerdən 500 metr məsafədə sudan çıxarılaraq aidiyyəti üzrə təhvil verilib.
Xatırladaq ki, hadisə iyunun 7-də axşam saatlarında baş verib. T.Mirişli çaya düşərək batıb. Onun axtarışları üçün hadisə yerinə Fövqəladə Hallar Nazirliyi Kiçikhəcmli Gəmilərə Nəzarət və Sularda Xilasetmə Dövlət Xidmətinin dalğıc xilas ediciləri və katerlər cəlb olunmuşdu. Axtarışların asanlaşdırılması məqsədilə Bəhrəmtəpə hidroqovşağından Araza buraxılan suyun həcmi azaldılmaqla çayda suyun səviyyəsi endirilmişdi.

The body of the 17-year-old youth who drowned in the Aras was found.
A few days ago, the body of Turan Mirağa oğlu Mirişli, born in 2009, who drowned in the part of the Araz River passing through the Imishli district, was found.
According to Medianews.az, this was reported by the Ministry of Emergency Situations (MES).
According to the information, the body of T. Mirişli, who drowned in the part passing through the village of Rəsullu in the district, was recovered from the water by the MES divers at a distance of 500 meters from the place where he drowned and handed over to the relevant authorities.
It should be recalled that the incident happened on the evening of June 7. T. Mirişli fell into the river and drowned. To search for him, the divers and boats of the State Service for Small Size Vessel Control and Rescue in Waters of the Ministry of Emergency Situations were involved at the scene. To facilitate the search, the volume of water released from the Bəhrəmtəpə hydrojunction into the Araz was reduced, thereby lowering the water level in the river.