AQTA-dan sahibkarlara
Son illər idman qidaları və bioloji aktiv qida məhsullarına (BAQM) olan marağın əhəmiyyətli dərəcədə artması bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarların məsuliyyətini daha da artırır.
Medianews.az xəbər verir ki, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sahibkarlara müraciət edərək bildirir ki, bu məhsulların istehsalı, idxalı və satışı mövcud qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə həyata keçirilməlidir. Xüsusilə sosial şəbəkələr üzərindən qeydiyyatsız və qanunsuz formada bu məhsulların satışı ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektləri öz fəaliyyətlərini qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırmalıdırlar:
- Azərbaycan Respublikasının gömrük ərazisinə idxal edilən və qida təhlükəsizliyi tələblərinə cavab verən idman qidaları və BAQM-lar mütləq Agentlik tərəfindən verilmiş idxal sağlamlıq aktına malik olmalıdır;
- BAQM-ların emalı və dövriyyəsinə yalnız Agentlik tərəfindən dövlət qeydiyyatına alındıqdan sonra icazə verilir;
- Qeydiyyata alınmayan məhsulların istehsalı, emalı və dövriyyəsi qanunla qadağandır.
Qeyd edək ki, sahibkarlar satışa çıxardıqları məhsulları mənşəyi, tərkibi və təhlükəsizliyi ilə bağlı bütün zəruri sənədlərlə təmin etməli, etiketlənmə qaydalarına ciddi riayət etməli və istehlakçıların yanlış məlumatlandırılmasının qarşısını almalıdırlar.
Agentlik tərəfindən bu sahədə nəzarət tədbirləri davam etdirilir. Qanunvericiliyin tələblərinin pozulması halları aşkar edildiyi təqdirdə müvafiq tədbirlər görüləcəkdir.

In recent years, the significant increase in interest in sports nutrition and biologically active food products (BAFP) has further increased the responsibility of entrepreneurs operating in this field.
Medianews.az reports that the Food Safety Agency, addressing entrepreneurs, states that the production, import, and sale of these products must be carried out in accordance with the requirements of the current legislation. In particular, entrepreneurial entities engaged in the unregistered and illegal sale of these products through social networks must align their activities with the requirements of the legislation:
- Sports nutrition and BAFPs imported into the customs territory of the Republic of Azerbaijan and meeting food safety requirements must necessarily have an import health certificate issued by the Agency;
- The processing and circulation of BAFPs is permitted only after state registration by the Agency;
- The production, processing, and circulation of unregistered products is prohibited by law.
It should be noted that entrepreneurs must provide all necessary documents regarding the origin, composition, and safety of the products they put up for sale, strictly comply with labeling rules, and prevent misleading information to consumers.
Control measures in this area by the Agency continue. If violations of the legislative requirements are detected, appropriate measures will be taken.