AQTA-dan sahibkarlara
Son illər idman qidaları və bioloji aktiv qida məhsullarına (BAQM) olan marağın əhəmiyyətli dərəcədə artması bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarların məsuliyyətini daha da artırır.
Medianews.az xəbər verir ki, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sahibkarlara müraciət edərək bildirir ki, bu məhsulların istehsalı, idxalı və satışı mövcud qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə həyata keçirilməlidir. Xüsusilə sosial şəbəkələr üzərindən qeydiyyatsız və qanunsuz formada bu məhsulların satışı ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektləri öz fəaliyyətlərini qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırmalıdırlar:
- Azərbaycan Respublikasının gömrük ərazisinə idxal edilən və qida təhlükəsizliyi tələblərinə cavab verən idman qidaları və BAQM-lar mütləq Agentlik tərəfindən verilmiş idxal sağlamlıq aktına malik olmalıdır;
- BAQM-ların emalı və dövriyyəsinə yalnız Agentlik tərəfindən dövlət qeydiyyatına alındıqdan sonra icazə verilir;
- Qeydiyyata alınmayan məhsulların istehsalı, emalı və dövriyyəsi qanunla qadağandır.
Qeyd edək ki, sahibkarlar satışa çıxardıqları məhsulları mənşəyi, tərkibi və təhlükəsizliyi ilə bağlı bütün zəruri sənədlərlə təmin etməli, etiketlənmə qaydalarına ciddi riayət etməli və istehlakçıların yanlış məlumatlandırılmasının qarşısını almalıdırlar.
Agentlik tərəfindən bu sahədə nəzarət tədbirləri davam etdirilir. Qanunvericiliyin tələblərinin pozulması halları aşkar edildiyi təqdirdə müvafiq tədbirlər görüləcəkdir.

В последние годы значительный рост интереса к спортивному питанию и биологически активным пищевым продуктам (БАПП) увеличивает ответственность предпринимателей, работающих в этой сфере.
Medianews.az сообщает, что Агентство по безопасности пищевых продуктов обращается к предпринимателям с заявлением, что производство, импорт и продажа этих продуктов должны осуществляться в соответствии с требованиями действующего законодательства. Особенно предпринимательские субъекты, занимающиеся продажей этих продуктов через социальные сети без регистрации и незаконно, должны привести свою деятельность в соответствие с требованиями законодательства:
- Спортивное питание и БАПП, импортируемые на таможенную территорию Азербайджанской Республики и отвечающие требованиям безопасности пищевых продуктов, обязательно должны иметь акт санитарно-гигиенического контроля, выданный Агентством;
- Обработка и оборот БАПП разрешены только после государственной регистрации в Агентстве;
- Производство, обработка и оборот незарегистрированной продукции запрещены законом.
Стоит отметить, что предприниматели должны обеспечивать всю необходимую документацию по происхождению, составу и безопасности продукции, выставляемой на продажу, строго соблюдать правила маркировки и предотвращать введение потребителей в заблуждение.
Агентство продолжает мероприятия по контролю в этой сфере. В случае выявления нарушений требований законодательства будут приняты соответствующие меры.