Ali təhsillilərin əsgərlik müddəti
Son illərdə bir sıra ölkələrdə hərbi xidmət modelinin yenidən nəzərdən keçirilməsi, xidmət müddətinin diferensiallaşdırılması və peşəkar orduya keçid tendensiyası müzakirə mövzusuna çevrilib. Azərbaycanda da bu istiqamətdə ictimai diskussiyalar vaxtaşırı gündəmə gəlir.
Xüsusilə ali təhsilli şəxslər üçün hərbi xidmət müddətinin qısaldılması və orta təhsilli çağırışçılar üçün fərqli müddətlərin tətbiqi ideyası cəmiyyətdə tez-tez səsləndirilən təkliflərdəndir.
Təkliflərə görə, ali təhsilli gənclər üçün 6 aylıq, digər çağırışçılar üçün isə 1 illik xidmət modeli həm təhsilin daha effektiv istifadəsinə, həm də ordunun kadr potensialının daha çevik planlanmasına imkan verə bilər.
Lakin bu kimi dəyişikliklərin tətbiqi yalnız sosial və təhsil amilləri ilə deyil, həm də ölkənin müdafiə strategiyası, hərbi hazırlıq standartları və resurs planlaması ilə birbaşa bağlıdır. Ona görə də belə bir modelin mümkünlüyü məsələsi hələ də müzakirə və qiymətləndirmə mərhələsində olan mövzulardan biri kimi qalır.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Bakıvaxtı.az-a açıqlama verən hərbi ekspert Ədalət Verdiyev bildirib ki, gələcəkdə ali təhsilli şəxslər üçün hərbi xidmətin müddətinin azaldılması müzakirə oluna bilər:
"Ümumilikdə isə xidmət müddətinin bir ilə qədər azaldılması da praktiki olaraq mümkündür. Lakin indiki şəraitdə bu məsələ hələlik müzakirə olunmur".
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövcud vəziyyətdə, regionda döyüş əməliyyatlarının davam etdiyi bir vaxtda, ordunun komplektləşdirmə faizini aşağı salmaq indiki şəraitdə məqsədəuyğun deyil.
Həmsöhbətimiz sonda qeyd edib ki, mövcud olan hərbi xidmət haqqında qanunun tələblərinə uyğun xidmət müddətləri indiki şərait üçün optimaldır və bu müddətlər özünü kifayət qədər doğruldur.

В последние годы в ряде стран тема пересмотра модели военной службы, дифференциации срока службы и перехода к профессиональной армии стала предметом обсуждения. В Азербайджане также время от времени в общественной дискуссии поднимаются вопросы в этом направлении.
Особенно среди лиц с высшим образованием часто звучат предложения о сокращении срока военной службы, а для призывников со средним образованием — о применении разных сроков.
Согласно предложениям, модель службы в 6 месяцев для молодежи с высшим образованием и в 1 год для других призывников может обеспечить как более эффективное использование образования, так и более гибкое планирование кадрового потенциала армии.
Однако введение подобных изменений связано не только с социальными и образовательными факторами, но и напрямую зависит от оборонной стратегии страны, стандартов военной подготовки и планирования ресурсов. Поэтому вопрос о возможности такого подхода до сих пор остается одной из тем, находящихся на стадии обсуждения и оценки.
Medianews.az сообщает, что военный эксперт Адалят Вердиев, комментируя тему для Bakıvaxtı.az, отметил, что в будущем может обсуждаться сокращение срока военной службы для лиц с высшим образованием:
«В целом сокращение срока службы до одного года практическим образом возможно. Однако в нынешних условиях этот вопрос пока не обсуждается.»
По его словам, в нынешнем состоянии Вооруженных сил Азербайджана, когда в регионе продолжаются боевые действия, сокращать процент комплектования армии в настоящее время нецелесообразно.
В заключение наш собеседник отметил, что сроки службы, установленные в действующем законе о военной службе, являются оптимальными для нынешних условий и себя вполне оправдывают.