Ali təhsil modeli dəyişdirilir -
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, o, dövlət hesabına oxuyan tələbələr üçün məcburi bölgü sisteminin tətbiqini təklif edib.
Medinskinin sözlərinə görə, dövlət vəsaiti ilə təhsil alan məzunlar, xüsusilə həkimlər, təhsildən sonra müəyyən müddət regionlarda işləməlidirlər.
Ödənişli əsaslarla oxuyan tələbələr isə iş seçimini sərbəst edə biləcək. Medinski mövcud ali təhsil sistemini “sosializm və kapitalizm arasında qalmış model” kimi dəyərləndirib və məzunların əmək bazarına uyğunlaşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.

Помощник президента России Владимир Мединский предложил изменить систему высшего образования.
Medianews.az, ссылаясь на Publika.az, сообщает, что он предложил ввести обязательное распределение для студентов, обучающихся за государственный счет.
По словам Мединского, выпускники, обучающиеся за государственный счет, особенно врачи, должны после окончания обучения в течение определенного времени работать в регионах.
Студенты, обучающиеся на коммерческой основе, смогут свободно выбирать работу. Мединский оценил существующую систему высшего образования как "модель, застрявшую между социализмом и капитализмом" и подчеркнул важность адаптации выпускников к рынку труда.