ABŞ-nin yeni hərbi planı:
ABŞ mətbuatında yayılan iddialara görə, Vaşinqton administrasiyası İrana qarşı yeni hərbi plan hazırlayır. Plan çərçivəsində əsas hədəfin Hörmüz boğazındakı İran hərbi obyektləri və imkanları ola biləcəyi bildirilir.
Medianews.az ABŞ-nin CNN International telekanalına istinadən xəbər verir ki, Pentaqon İranın Hörmüz boğazındakı mövqelərinə yönəlmiş müxtəlif hücum variantlarını nəzərdən keçirir.
Məlumata əsasən, hücumlarda İranın bölgədəki təsirini qoruyan vasitələr, o cümlədən İnqilab Keşikçiləri Korpusunun(SEPAH) sürətli hücum katerləri və mina döşəyən gəmiləri əsas hədəflər sırasındadır.
Xəbərdə qeyd olunur ki, alternativ planlardan birində İranın hərbi rəhbərliyinin də hədəfə alınması ehtimalı var. Bundan əlavə, ABŞ-nin İranın raket ehtiyatları və buraxılış qurğularına qarşı əməliyyatları yenidən başlada biləcəyi vurğulanır.
Qeyd edək ki, ABŞ və İsrailin fevralın 28-də İrana hücumu ilə başlayan qarşıdurmadan sonra aprelin 8-də iki həftəlik müvəqqəti atəşkəs əldə olunmuşdu. Aprelin 11-də Pakistanda keçirilən danışıqlar nəticəsiz başa çatmışdı. Pakistanın vasitəçiliyi ilə aparılan növbəti görüş cəhdləri də tərəflər arasındakı fikir ayrılıqları, xüsusilə ABŞ-nin tətbiq etdiyi dəniz blokadası səbəbindən uğursuz olub.
ABŞ prezidenti Donald Tramp atəşkəsin uzadıldığını açıqlasa da, İran bu qərarla bağlı hələlik rəsmi mövqe bildirməyib.

Новый военный план США:
Согласно заявлениям, опубликованным в американской прессе, администрация Вашингтона разрабатывает новый военный план против Ирана. В рамках плана основная цель может быть сосредоточена на военных объектах и возможностях Ирана в Ормузском проливе.
Medianews.az со ссылкой на телеканал CNN International сообщает, что Пентагон рассматривает различные варианты атак, направленных на позиции Ирана в Ормузском проливе.
Согласно информации, целями атак являются средства, сохраняющие влияние Ирана в регионе, включая быстроходные катера Корпуса стражей исламской революции (SEPAH) и миноносные корабли.
В сообщении отмечается, что в одном из альтернативных планов возможно также поражение военного руководства Ирана. Кроме того, подчеркивается возможность возобновления операций США против ракетных запасов и пусковых установок Ирана.
Отметим, что после столкновения, начавшегося атаками США и Израиля на Иран 28 февраля, 8 апреля был достигнут двукратный временный двухнедельный режим прекращения огня. 11 апреля переговоры в Пакистане завершились безрезультатно. Последующие попытки переговоров при посредничестве Пакистана также не увенчались успехом из-за разногласий сторон, особенно в связи с морской блокадой, введённой США.
Хотя президент США Дональд Трамп объявил о продлении режима прекращения огня, Иран пока не высказал официальную позицию по этому решению.