ABŞ-nin yeni hərbi planı:
ABŞ mətbuatında yayılan iddialara görə, Vaşinqton administrasiyası İrana qarşı yeni hərbi plan hazırlayır. Plan çərçivəsində əsas hədəfin Hörmüz boğazındakı İran hərbi obyektləri və imkanları ola biləcəyi bildirilir.
Medianews.az ABŞ-nin CNN International telekanalına istinadən xəbər verir ki, Pentaqon İranın Hörmüz boğazındakı mövqelərinə yönəlmiş müxtəlif hücum variantlarını nəzərdən keçirir.
Məlumata əsasən, hücumlarda İranın bölgədəki təsirini qoruyan vasitələr, o cümlədən İnqilab Keşikçiləri Korpusunun(SEPAH) sürətli hücum katerləri və mina döşəyən gəmiləri əsas hədəflər sırasındadır.
Xəbərdə qeyd olunur ki, alternativ planlardan birində İranın hərbi rəhbərliyinin də hədəfə alınması ehtimalı var. Bundan əlavə, ABŞ-nin İranın raket ehtiyatları və buraxılış qurğularına qarşı əməliyyatları yenidən başlada biləcəyi vurğulanır.
Qeyd edək ki, ABŞ və İsrailin fevralın 28-də İrana hücumu ilə başlayan qarşıdurmadan sonra aprelin 8-də iki həftəlik müvəqqəti atəşkəs əldə olunmuşdu. Aprelin 11-də Pakistanda keçirilən danışıqlar nəticəsiz başa çatmışdı. Pakistanın vasitəçiliyi ilə aparılan növbəti görüş cəhdləri də tərəflər arasındakı fikir ayrılıqları, xüsusilə ABŞ-nin tətbiq etdiyi dəniz blokadası səbəbindən uğursuz olub.
ABŞ prezidenti Donald Tramp atəşkəsin uzadıldığını açıqlasa da, İran bu qərarla bağlı hələlik rəsmi mövqe bildirməyib.

The new military plan of the USA:
According to claims published in the US press, the Washington administration is preparing a new military plan against Iran. Within the framework of the plan, the main target may be Iran's military facilities and capabilities in the Strait of Hormuz.
Medianews.az reports, referring to the US CNN International channel, that the Pentagon is considering various attack options aimed at Iran's positions in the Strait of Hormuz.
According to the information, the targets of the attacks include the means that protect Iran's influence in the region, including the Revolutionary Guard Corps' (SEPAH) fast attack boats and mine-laying ships.
The report notes that in one of the alternative plans, the possibility of targeting Iran's military leadership is also considered. In addition, it is emphasized that the US may restart operations against Iran's missile reserves and launch facilities.
It should be noted that after the confrontation began with the US and Israel's attack on Iran on February 28, a two-week temporary ceasefire was achieved on April 8. The talks held in Pakistan on April 11 ended unsuccessfully. Subsequent attempts at talks mediated by Pakistan also failed due to disagreements between the parties, especially because of the naval blockade imposed by the US.
Although US President Donald Trump announced that the ceasefire had been extended, Iran has not yet made an official statement on this decision.