ABŞ ilə İran arasında memorandum belə olacaq -
İran parlamentinin sədri Məhəmmədbaqer Qalibaf və xarici işlər naziri Abbas Əraqçinin Qətər səfərindən sonra İslam Respublikasının 12 milyard dollar məbləğində dondurulmuş aktivlərinin azad edilməsi məsələsində irəliləyişlər əldə edilib, lakin bu məsələnin bəzi təfərrüatları hələ razılaşdırılmayıb.
Bu barədə "Tasnim" agentliyi məlumat yayıb.
"Son iki-üç gündə ümumi irəliləyişə baxmayaraq, bəzi məqamlar üzrə fikir ayrılıqları hələ də mövcuddur və mesaj mübadiləsi davam edir", - məlumatda bildirilib.
Qeyd olunub ki, mövcud fikir ayrılıqları həll edildikdən sonra memorandum birgə razılaşdırılmalıdır, çünki ABŞ tərəfindən birtərəfli elan tamamilə qeyri-dəqiq ola bilər:
"Livan da daxil olmaqla, bütün cəbhələrdə müharibənin dayandırılmasının elan edilməsi, İranın dondurulmuş aktivlərindən 12 milyard dolların azad edilməsi (ümumi 24 milyard dollardan), dəniz blokadasının aradan qaldırılmasının başlanması və Hörmüz boğazının açılması mümkün sazişin ilk addımlarının bir hissəsidir".
Bundan sonra nüvə məsələsi üzrə danışıqlar üçün 60 günlük (uzadılma imkanı ilə) atəşkəs müddəti nəzərdə tutulub. Birinci mərhələdə İran zənginləşdirilmiş uranla bağlı fəaliyyətlər, dayandırma və digər nüvə məsələləri üzrə öhdəlik götürməyib. "İranın neft, neft-kimya məhsullarının satışına mane olan sanksiyalar danışıqlar müddəti ərzində ləğv edilməlidir", - məlumatda qabardılıb.
Vurğulanıb ki, Hörmüz boğazının açılması və dəniz blokadasının aradan qaldırılması 30 gün ərzində baş verəcək: "İslamabaddakı danışıqlardan sonra İranla ABŞ arasında birbaşa danışıqlar olmayıb, mesaj mübadiləsi və mümkün memorandumun hazırlanması prosesi vasitəçi vasitəsilə aparılır.
Memorandum 14 bənddən ibarət olacaq".
Qeyd edək ki, daha əvvəl "Euronews" Dohada müzakirə olunan məsələlər barədə mənbəyə istinadən məlumat yayıb və əsas danışıqların Hörmüz boğazı, yüksək səviyyədə zənginləşdirilmiş uranla bağlı aparıldığını açıqlayıb.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb və bir sıra şəhərlərə hava zərbələri endirilib. Həmin gün zərbələr nəticəsində İranın Ali rəhbəri Əli Xamenei öldürülüb. İran buna cavab olaraq İsrail ərazisinə və Fars körfəzi ölkələrindəki ABŞ hərbi bazalarına hücum edib.
ABŞ Tehrana təzyiq göstərmək üçün İran limanlarını və Hörmüz boğazından keçidi blokadaya alıb. İran da öz növbəsində Fars körfəzinə gedən gəmilər üçün Hörmüz boğazının bağlandığını elan edib. Regionda dinamik şəkildə dəyişən vəziyyət qlobal enerji böhranına səbəb olub./"Report"

После визита председателя парламента Ирана Мохаммадбагера Галибафа и министра иностранных дел Аббаса Аракчи в Катар достигнут прогресс по вопросу освобождения замороженных активов Исламской Республики на сумму 12 миллиардов долларов, однако некоторые детали этого вопроса еще не согласованы.
Об этом сообщил агентство "Tasnim".
"Несмотря на общий прогресс за последние два-три дня, по некоторым пунктам сохраняются разногласия, обмен сообщениями продолжается", — говорится в сообщении.
Отмечается, что после устранения имеющихся разногласий меморандум должен быть согласован совместно, поскольку одностороннее объявление со стороны США может быть полностью неточным:
"Объявление о прекращении военных действий на всех фронтах, включая Ливан, освобождение 12 миллиардов долларов из замороженных активов Ирана (из общей суммы 24 миллиарда), начало снятия морской блокады и открытие пролива Ормуз — это часть первых шагов возможного соглашения".
Далее предусматривается 60-дневный (с возможностью продления) период перемирия для проведения переговоров по ядерному вопросу. На первом этапе Иран не взял на себя обязательств по остановке обогащенного урана и по другим ядерным вопросам. В сообщении подчеркивается: "Санкции, препятствующие продаже нефти и нефтехимической продукции Ирана, должны быть отменены в течение срока переговоров".
Отмечается, что открытие пролива Ормуз и снятие морской блокады произойдут в течение 30 дней: "После переговоров в Исламабаде прямых переговоров между Ираном и США не было, обмен сообщениями и процесс подготовки возможного меморандума ведется через посредника.
Меморандум будет состоять из 14 пунктов".
Ранее агентство "Euronews" со ссылкой на источник сообщило о вопросах, обсуждаемых в Дохе, и раскрыло, что основные переговоры велись по проливу Ормуз и высокообогащенному урану.
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военные операции против Ирана, нанося воздушные удары по ряду городов. В тот же день в результате ударов был убит Верховный лидер Ирана Али Хаменеи. В ответ Иран атаковал территорию Израиля и военные базы США в странах Персидского залива.
Иран, США и их союзники достигли соглашения о перемирии в ночь с 7 на 8 апреля. Позже Трамп продлил перемирие на неопределенный срок.
Стороны вели переговоры в Пакистане для разрешения конфликта, однако первый раунд, прошедший 11-12 апреля, не принес результатов.
США ввели блокаду иранских портов и пролива Ормуз, чтобы оказать давление на Тегеран. В ответ Иран объявил о закрытии пролива Ормуз для судов, направляющихся в Персидский залив. Динамично изменяющаяся ситуация в регионе вызвала глобальный энергетический кризис./"Report"