ABŞ ilə İran arasında memorandum belə olacaq -
İran parlamentinin sədri Məhəmmədbaqer Qalibaf və xarici işlər naziri Abbas Əraqçinin Qətər səfərindən sonra İslam Respublikasının 12 milyard dollar məbləğində dondurulmuş aktivlərinin azad edilməsi məsələsində irəliləyişlər əldə edilib, lakin bu məsələnin bəzi təfərrüatları hələ razılaşdırılmayıb.
Bu barədə "Tasnim" agentliyi məlumat yayıb.
"Son iki-üç gündə ümumi irəliləyişə baxmayaraq, bəzi məqamlar üzrə fikir ayrılıqları hələ də mövcuddur və mesaj mübadiləsi davam edir", - məlumatda bildirilib.
Qeyd olunub ki, mövcud fikir ayrılıqları həll edildikdən sonra memorandum birgə razılaşdırılmalıdır, çünki ABŞ tərəfindən birtərəfli elan tamamilə qeyri-dəqiq ola bilər:
"Livan da daxil olmaqla, bütün cəbhələrdə müharibənin dayandırılmasının elan edilməsi, İranın dondurulmuş aktivlərindən 12 milyard dolların azad edilməsi (ümumi 24 milyard dollardan), dəniz blokadasının aradan qaldırılmasının başlanması və Hörmüz boğazının açılması mümkün sazişin ilk addımlarının bir hissəsidir".
Bundan sonra nüvə məsələsi üzrə danışıqlar üçün 60 günlük (uzadılma imkanı ilə) atəşkəs müddəti nəzərdə tutulub. Birinci mərhələdə İran zənginləşdirilmiş uranla bağlı fəaliyyətlər, dayandırma və digər nüvə məsələləri üzrə öhdəlik götürməyib. "İranın neft, neft-kimya məhsullarının satışına mane olan sanksiyalar danışıqlar müddəti ərzində ləğv edilməlidir", - məlumatda qabardılıb.
Vurğulanıb ki, Hörmüz boğazının açılması və dəniz blokadasının aradan qaldırılması 30 gün ərzində baş verəcək: "İslamabaddakı danışıqlardan sonra İranla ABŞ arasında birbaşa danışıqlar olmayıb, mesaj mübadiləsi və mümkün memorandumun hazırlanması prosesi vasitəçi vasitəsilə aparılır.
Memorandum 14 bənddən ibarət olacaq".
Qeyd edək ki, daha əvvəl "Euronews" Dohada müzakirə olunan məsələlər barədə mənbəyə istinadən məlumat yayıb və əsas danışıqların Hörmüz boğazı, yüksək səviyyədə zənginləşdirilmiş uranla bağlı aparıldığını açıqlayıb.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb və bir sıra şəhərlərə hava zərbələri endirilib. Həmin gün zərbələr nəticəsində İranın Ali rəhbəri Əli Xamenei öldürülüb. İran buna cavab olaraq İsrail ərazisinə və Fars körfəzi ölkələrindəki ABŞ hərbi bazalarına hücum edib.
ABŞ Tehrana təzyiq göstərmək üçün İran limanlarını və Hörmüz boğazından keçidi blokadaya alıb. İran da öz növbəsində Fars körfəzinə gedən gəmilər üçün Hörmüz boğazının bağlandığını elan edib. Regionda dinamik şəkildə dəyişən vəziyyət qlobal enerji böhranına səbəb olub./"Report"

After the visit of Mohammad Bagher Ghalibaf, the Speaker of the Iranian Parliament, and Foreign Minister Abbas Araghchi to Qatar, progress has been made on the release of Iran's frozen assets amounting to 12 billion dollars, but some details of this issue have not yet been agreed upon.
"Despite overall progress in the last two to three days, some disagreements still exist on certain points, and message exchanges continue," the report stated.
It was noted that after the existing disagreements are resolved, a memorandum should be jointly agreed upon, as a unilateral announcement by the US could be completely inaccurate:
"The declaration of a ceasefire on all fronts, including Lebanon, the release of 12 billion dollars (of the total 24 billion dollars) of Iran's frozen assets, the beginning of the removal of the naval blockade, and the opening of the Strait of Hormuz are part of the first steps of the possible agreement."
After this, a 60-day ceasefire period (with the possibility of extension) is envisaged for nuclear negotiations. In the first phase, Iran has not made commitments to halt enriched uranium activities or other nuclear matters. "Sanctions preventing the sale of Iran's oil and petrochemical products should be lifted during the negotiation period," the report emphasized.
It was highlighted that the opening of the Strait of Hormuz and the lifting of the naval blockade will occur within 30 days: "After the negotiations in Islamabad, there have been no direct talks between Iran and the US; message exchanges and the process of drafting a possible memorandum are being conducted through intermediaries.
The memorandum will consist of 14 articles."
It should be noted that earlier, "Euronews" reported, citing a source, on the issues discussed in Doha and revealed that the main negotiations concerned the Strait of Hormuz and high-level enriched uranium.
Recall that on February 28, the US and Israel launched military operations against Iran and carried out airstrikes on several cities. On the same day, Iran's Supreme Leader Ali Khamenei was killed as a result of the strikes. In response, Iran attacked Israeli territory and US military bases in Persian Gulf countries.
Iran, the US, and their allies reached a ceasefire agreement on the night of April 8. Trump later extended the ceasefire for an indefinite period.
The parties held talks in Pakistan to resolve the conflict, but the first round held on April 11-12 yielded no results.
The US has blockaded Iranian ports and the passage through the Strait of Hormuz to pressure Tehran. In turn, Iran announced the closure of the Strait of Hormuz for vessels heading to the Persian Gulf. The rapidly changing situation in the region has led to a global energy crisis./"Report"