4,7 milyon dəyərində olan tapıntı
Dövlət Statistika Komitəsinin 2024-cü il üzrə maliyyə fəaliyyətinin auditi zamanı milyonlarla manatlıq avadanlıqların anbarlarda istifadəsiz qaldığı və mühasibat uçotunun düzgün aparılmadığı məlum olub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Hesablama Palatasının nəşri olan “Dövlət auditi” bülletenində bildirilib.
Audit sübutlarına əsasən, Komitədə faktiki olaraq istifadəyə verilməyən və anbarda mövcudluğu müəyyən edilən ümumilikdə 4 milyon 793 min manat dəyərində avadanlıq aşkar edilib. Bunların arasında ən böyük payı ümumi dəyəri 4 milyon 779 min 547 manat olan 11 min 507 ədəd planşet təşkil edir. Qaydalara zidd olaraq, bu istifadəsiz avadanlıqlar “Torpaq, tikili və avadanlıqlar üzrə kapitallaşdırılmış məsrəflər” əvəzinə “Torpaq, tikili və avadanlıqların dəyəri” hesabında uçota alınıb.
Həmçinin, informasiya təhlükəsizliyi üçün 2024-cü ildə 236 min manat dəyərində “mərkəzləşmiş antivirus sisteminin proqram təminatı” (1200 ədəd lisenziya) alınaraq istifadəyə verilsə də, bu qeyri-maddi aktivlərin mühasibat uçotunda düzgün əks etdirilmədiyi və maliyyə hesabatlarında təhrif yaradıldığı qeyd olunur.(Globalinfo)

Во время аудита финансовой деятельности Государственного комитета по статистике за 2024 год было обнаружено, что на складах остаётся неизрасходованное оборудование на миллионы манатов, а бухгалтерский учёт ведётся неправильно.
Как сообщает Medianews.az, об этом говорится в бюллетене «Государственный аудит», издаваемом Счётной палатой.
Согласно материалам аудита, в Комитете было выявлено оборудование общей стоимостью 4 миллиона 793 тысяч манатов, фактически не введённое в эксплуатацию и находящееся на складе. Наибольшая доля приходится на 11 507 планшетов общей стоимостью 4 миллиона 779 тысяч 547 манатов. В нарушение правил это неиспользуемое оборудование было учтено не по статье «Капитализированные затраты на землю, здания и оборудование», а по статье «Стоимость земли, зданий и оборудования».
Кроме того, для информационной безопасности в 2024 году было приобретено и введено в эксплуатацию программное обеспечение «централизованной анти-вирусной системы» стоимостью 236 тысяч манатов (1200 лицензий), однако эти нематериальные активы неправильно отражены в бухгалтерском учёте, что приводит к искажению в финансовой отчетности.