4 min illik piramida üzərində rəsm çəkildi, bələdçi saxlanıldı -
Misirdə UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil olan, təxminən 4 min illik Unas piramidasına zərər verən tur bələdçisi qalmaqala səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, hadisə sosial şəbəkələrdə yayıldıqdan sonra geniş etiraz doğurub.
Görüntülərdə bələdçinin turistlərə izah verərkən piramidanın səthinə insan fiqurları çəkməsi və sonra silməyə çalışması əks olunub.
Misir Daxili İşlər Nazirliyi faktla bağlı araşdırma başladığını, şübhəlinin müəyyən edilərək saxlanıldığını açıqlayıb. Bələdçinin ifadəsində rəsmləri özü çəkdiyini etiraf etdiyi bildirilib.
Mütəxəssislər tərəfindən izlər təmizlənsə də, tarixi abidəyə zərər dəyib-dəymədiyi araşdırılır. Qanunvericiliyə əsasən, bu cür hallara görə həbs və cərimə cəzası nəzərdə tutulur.

В Египте вызвал скандал тургид, повредивший пирамиду Унаса, возраст которой составляет около 4 тысяч лет, включенную в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
По сообщению Medianews.az, после распространения инцидента в социальных сетях он вызвал широкий резонанс.
На кадрах видно, как гид, объясняя туристам, рисовал на поверхности пирамиды изображения человеческих фигур, а затем пытался их стереть.
Министерство внутренних дел Египта объявило, что начало расследование по факту инцидента, подозреваемый установлен и задержан. Сообщается, что в своих показаниях гид признался, что сам рисовал изображения.
Хотя следы очистили специалисты, проводится проверка, нанесен ли урон историческому памятнику. В соответствии с законодательством, в таких случаях предусмотрено наказание в виде ареста и штрафа.