222 ölçülü nəhəng ayaqqabı hazırlandı -
Layihəni Ahmet Çetinkaya və tələbələri hazırlanıb. Komanda Almaniyada gördükləri böyük bir çəkmədən ilhamlanaraq bu layihəni həyata keçirib.
Məlumata görə, ayaqqabının hazırlanmasında strafor və gipsdən qəlib düzəldilib, üzərində dəri materialından istifadə olunub. Alt hissəsi isə iribuynuzlu heyvanların (öküz, manda, inək) dərisindən xüsusi bitki və kimyəvi maddələrlə hazırlanan, olduqca sərt, qalın və davamlı dəridən hazırlanıb.
Ahmet Çetinkaya bildirib ki, məqsəd daha böyük ölçülü ayaqqabı hazırlamaq olsa da, mövcud imkanlarla 222 ölçü əldə edilib. Onun sözlərinə görə, bu məhsul nəzəri olaraq geyinilməsi mümkün olan ən böyük ayaqqabıdır.

В турецком городе Болу была изготовлена самая большая обувь.
Проект был разработан Ахметом Четинкая и его студентами. Команда вдохновилась большой сапогой, увиденной в Германии, и реализовала этот проект.
По информации, для изготовления обуви был сделан шаблон из стирофома и гипса, а верхняя часть выполнена из кожаного материала. Подошва изготовлена из кожи крупного рогатого скота (бык, буйвол, корова), обработанной специальными растительными и химическими веществами, что делает её очень жёсткой, толстой и прочной.
Ахмет Четинкая заявил, что целью было изготовить обувь большего размера, однако при имеющихся возможностях был достигнут размер 222. По его словам, этот продукт теоретически является самой большой обувью, которую можно носить.