222 ölçülü nəhəng ayaqqabı hazırlandı -
Layihəni Ahmet Çetinkaya və tələbələri hazırlanıb. Komanda Almaniyada gördükləri böyük bir çəkmədən ilhamlanaraq bu layihəni həyata keçirib.
Məlumata görə, ayaqqabının hazırlanmasında strafor və gipsdən qəlib düzəldilib, üzərində dəri materialından istifadə olunub. Alt hissəsi isə iribuynuzlu heyvanların (öküz, manda, inək) dərisindən xüsusi bitki və kimyəvi maddələrlə hazırlanan, olduqca sərt, qalın və davamlı dəridən hazırlanıb.
Ahmet Çetinkaya bildirib ki, məqsəd daha böyük ölçülü ayaqqabı hazırlamaq olsa da, mövcud imkanlarla 222 ölçü əldə edilib. Onun sözlərinə görə, bu məhsul nəzəri olaraq geyinilməsi mümkün olan ən böyük ayaqqabıdır.

The largest shoe has been produced in the city of Bolu, Turkey.
The project was prepared by Ahmet Çetinkaya and his students. The team was inspired by a large boot they saw in Germany and carried out this project.
According to the information, a mold was made from styrofoam and plaster during the production of the shoe, and leather material was used on it. The sole was made from very hard, thick, and durable leather specially prepared with plants and chemicals from the skin of large horned animals (ox, buffalo, cow).
Ahmet Çetinkaya stated that although the goal was to make a larger sized shoe, size 222 was achieved with the existing means. According to him, this product is theoretically the largest wearable shoe.