15 milyard dollar - Azərbaycan hansı ölkə ilə ticarət dövriyyəsini bu səviyyəyə çatdırmağı hədəfləyir?
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dəvəti ilə 5-ci Antalya Diplomatiya Forumunda iştirak etmək üçün Türkiyədə işgüzar səfərdədir.
Antalya Diplomatiya Forumu artıq nəinki regional, eyni zamanda qlobal məsələlərin müzakirəsini təşkil edən ciddi platformaya çevrilib. Dövlət başçımızın forumda iştirak etməsi Azərbaycanın sözügedən tədbirə xüsusi önəmini göstərir.
Qardaş Türkiyə Azərbaycanın əsas strateji tərəfdaş dövlətlərindədir. 2025-ci ildə iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsi 5 milyard 720 milyon dollar olub. Türkiyə ilə qarşılıqlı ticarətdə Azərbaycan 1 milyard 34 milyon dollarlıq müsbət saldoya malikdir. Göründüyü kimi, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi kifayət qədər böyük rəqəmlə ifadə olunur. Hədəf isə Azərbaycan və Türkiyə arasındakı ticarət dövriyyəsini 15 milyard dollara çatdırmaqdır.
Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsinin 11.6 faizi Türkiyənin payına düşür. Bu İtaliyadan sonra Türkiyənin ikinci ən böyük ticarət tərəfdaşı olması deməkdir. Qardaş dövlət Azərbaycan ixracatında da ikinci ən böyük tərəfdaşdır: 13.5 faiz. Azərbaycanın qeyri neft-qaz ixracının 16.5 faizi Türkiyənin payına düşür. Bu ticarətdə də Türkiyə ikinci ən böyük tərəfdaşdır.
İqtisadi münasibətlər yalnız ticari əlaqələrdə deyil, həmçinin qarşılıqlı sərmayə qoyluşlarında da özünü göstərməkədir. İndiyədək Azərbaycan Türkiyə iqtisadiyyatına 20 milyard dollardan çox, Türkiyə isə Azərbaycan iqtisadiyyatına 18 milyard dollar sərmayə yönəldib.
Dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri strateji əlaqələrimizi daha da möhkəmləndirir. Azərbaycan Prezidentinin Türkiyəyə növbəti səfəri iki ölkə arasındakı münasibətlərdə yeni səhifə açacaq.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев находится с рабочим визитом в Турции по приглашению президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана для участия в 5-м Антальяском дипломатическом форуме.
Антальяский дипломатический форум уже превратился в серьезную площадку не только для обсуждения региональных, но и глобальных вопросов. Участие главы государства в форуме показывает особое внимание Азербайджана к этому мероприятию.
Братская Турция является одним из основных стратегических партнеров Азербайджана. В 2025 году товарооборот между двумя странами составил 5 миллиардов 720 миллионов долларов. Взаимная торговля с Турцией приносит Азербайджану положительное сальдо в 1 миллиард 34 миллиона долларов. Как видно, товарооборот между двумя странами выражается достаточно крупными цифрами. Цель — довести товарооборот между Азербайджаном и Турцией до 15 миллиардов долларов.
Доля Турции в общем объеме внешней торговли Азербайджана составляет 11,6 процентов. Это означает, что после Италии Турция занимает второе место среди крупнейших торговых партнеров. Братское государство также является вторым по величине партнером в азербайджанском экспорте — 13,5 процентов. На Турцию приходится 16,5 процента несырьевого экспорта Азербайджана. В этой торговле Турция также является вторым по величине партнером.
Экономические отношения проявляются не только в торговле, но и в взаимных инвестициях. До настоящего времени Азербайджан вложил в экономику Турции более 20 миллиардов долларов, а Турция — 18 миллиардов долларов в экономику Азербайджана.
Взаимные визиты глав государств дополнительно укрепляют наши стратегические связи. Следующий визит президента Азербайджана в Турцию откроет новую страницу в отношениях между двумя странами.