15 milyard dollar - Azərbaycan hansı ölkə ilə ticarət dövriyyəsini bu səviyyəyə çatdırmağı hədəfləyir?
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dəvəti ilə 5-ci Antalya Diplomatiya Forumunda iştirak etmək üçün Türkiyədə işgüzar səfərdədir.
Antalya Diplomatiya Forumu artıq nəinki regional, eyni zamanda qlobal məsələlərin müzakirəsini təşkil edən ciddi platformaya çevrilib. Dövlət başçımızın forumda iştirak etməsi Azərbaycanın sözügedən tədbirə xüsusi önəmini göstərir.
Qardaş Türkiyə Azərbaycanın əsas strateji tərəfdaş dövlətlərindədir. 2025-ci ildə iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsi 5 milyard 720 milyon dollar olub. Türkiyə ilə qarşılıqlı ticarətdə Azərbaycan 1 milyard 34 milyon dollarlıq müsbət saldoya malikdir. Göründüyü kimi, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi kifayət qədər böyük rəqəmlə ifadə olunur. Hədəf isə Azərbaycan və Türkiyə arasındakı ticarət dövriyyəsini 15 milyard dollara çatdırmaqdır.
Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsinin 11.6 faizi Türkiyənin payına düşür. Bu İtaliyadan sonra Türkiyənin ikinci ən böyük ticarət tərəfdaşı olması deməkdir. Qardaş dövlət Azərbaycan ixracatında da ikinci ən böyük tərəfdaşdır: 13.5 faiz. Azərbaycanın qeyri neft-qaz ixracının 16.5 faizi Türkiyənin payına düşür. Bu ticarətdə də Türkiyə ikinci ən böyük tərəfdaşdır.
İqtisadi münasibətlər yalnız ticari əlaqələrdə deyil, həmçinin qarşılıqlı sərmayə qoyluşlarında da özünü göstərməkədir. İndiyədək Azərbaycan Türkiyə iqtisadiyyatına 20 milyard dollardan çox, Türkiyə isə Azərbaycan iqtisadiyyatına 18 milyard dollar sərmayə yönəldib.
Dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri strateji əlaqələrimizi daha da möhkəmləndirir. Azərbaycan Prezidentinin Türkiyəyə növbəti səfəri iki ölkə arasındakı münasibətlərdə yeni səhifə açacaq.

The President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, is on a working visit to Turkey to participate in the 5th Antalya Diplomacy Forum at the invitation of the President of Turkey, Recep Tayyip Erdoğan.
The Antalya Diplomacy Forum has already become a serious platform not only for discussing regional but also global issues. The participation of our head of state in the forum shows the special importance that Azerbaijan attaches to this event.
Brotherly Turkey is one of Azerbaijan's main strategic partner countries. In 2025, the trade turnover between the two countries amounted to 5 billion 720 million dollars. Azerbaijan has a positive balance of 1 billion 34 million dollars in mutual trade with Turkey. As seen, the trade turnover between the two countries is expressed in quite large figures. The goal is to increase the trade turnover between Azerbaijan and Turkey to 15 billion dollars.
11.6 percent of Azerbaijan's foreign trade turnover belongs to Turkey. This means that Turkey is the second largest trade partner after Italy. The brotherly country is also the second largest partner in Azerbaijan's exports: 13.5 percent. 16.5 percent of Azerbaijan's non-oil and gas exports are accounted for by Turkey. In this trade as well, Turkey is the second largest partner.
Economic relations are reflected not only in commercial connections but also in mutual investments. So far, Azerbaijan has invested more than 20 billion dollars in the Turkish economy, and Turkey has directed 18 billion dollars of investment to the Azerbaijani economy.
Mutual visits of heads of state further strengthen our strategic relations. The next visit of the President of Azerbaijan to Turkey will open a new page in the relations between the two countries.