Zal Yusifovun oğlu hakim qarşısında
Lisenziyası ləğv edilmiş “Texnikabank” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin “Bakı” filialının rəhbəri olmuş Zal Yusifovun oğlu İslam Yusifov və onun yaxın dostu İlham Abbasovun barəsində olan cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi davam etdirilib.
Medianews.az-ın Unikal-a istinadən məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Elnur Nuriyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə zərərçəkmişlər dindirilib.
Zərərçəkmiş Kənan Əsgərov bildirib ki, təqsirləndirilən şəxslərə 55 min manat pul verib:
“Evi almaq istəyəndə sənədlərinə baxmışdım, hamısı yerində idi. İslam mənə Xırdalanda evinin olduğunu dedi. 3 otaqlı evin qiyməti 72 min manat idi. Mənə açarları verdilər ki, ev sənindi. Sonra müqavilə hazırladılar. Ancaq müqavilənin saxta olduğunu gördüm”.
İslam Yusifov zərərçəkmişin dediklərinin müəyyən hissəsi ilə razılaşıb:
"Mənim ona 265 min manat borcum var. O pulun 10 min manatını ödəmişəm. Bağçanı sat demişəm ancaq abyekti sat deməmişəm".
Prosesdə zərərçəkən Gündüz Soltanzadə isə vəkilinin iştirakı olmadan ifadə vermək istəmədiyini bilidirib.
Hakim bildirib ki, hər iki vəkillə bağlı Vəkillər Kollegiyasına müraciət olunacaq.
Məhkəmənin növbəti iclası aprelin 24-nə təyin edilib.
İttihama görə, İslam Yusifov 2010-cu ildə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə 8 il azadlıqdan məhrum edilib, Xəzər Rayon Məhkəməsinin 2016-cı il tarixli qərarı ilə vaxtından əvvəl azadlığa buraxılıb.
Məhkumluğunu ödəməməsinə baxmayaraq o, yenidən dələduzluq edib. İlk cinayəti o, oğlu həbsxanada olan Afət Hüseynovaya qarşı törədib. Ananın 13 il azadlıqdan məhrum olunmuş oğlu Kamran Nəcəfovun həbsdən azad ediləcəyi adı ilə müxtəlif vaxtlarda, müxtəlif məbləğlərdə, ümumilikdə 70 min dollarını ələ keçirib.
Bundan başqa, Elm və Təhsil Nazirliyinin orta məktəb tikintisinə elan etdiyi tenderdə qalib gələcəyi vədi ilə tanışı Gündüz Soltanovun 308 min dollarını alıb.
İstintaq sənədlərinə görə, İslam Yusifov və dostu İlham Abbasov birlikdə zərərçəkmiş Rafael Həsənovun oğlu Həsən Həsənovu Prezident Adminstrasiyasında hüquq şöbəsinə işə düzəldəcəcəyinə dair yalan vəd verib, ondan 360 min manat alıblar.
İttihama görə, İslam Yusifov Kamran Əsgərova onun iki avtomobil və torpaq sahəsini satacağı barədə yalan vəd verib, 275 min manatını ələ keçirib.
Daha sonra digər zərərçəkmiş Hüseyn Qurbanova Dubay şəhərindən "Ayfon" mobil telefonlar gətirəcəyini söyləyib və ondan aldığı 20 min manatı şəxsi ehtiyaclarına xərcləyib.
Bunlardan əlavə, o, Rəşad Qasımova məxsus qeyri-yaşayış sahəsini satacağı ilə bağlı ona yalan vəd verib, 55 min manatını, Rafət Məmmədova məxsus evi satacağı adıyla aldadaraq 75 min manatını ələ keçirib.
İstintaq orqanı tərəfindən İslam Yusifova Cinayət Məcəlləsinin 178.4-cü (xüsusi ilə külli miqdarda dələduzluq törətmək), İlham Abbasova isə Cinayət Məcəlləsinin 178.2.3-cü (külli miqdarda dələduzluq törətmək) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.
Hakim bildirib ki, təqsirləndirilən şəxslərin əməli məhkəmədə sübuta yetirilsə, İslam Yusifovu 10 ildən 14 ilədək, İlham Abbasovu isə 5 ildən 10 ilədək cəza gözləyir.
Qeyd edək ki, hər iki şəxs hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb. Binəqədi Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə İslam Yusifovun barəsində həbs qətimkan, İlham Abbasovun barəsində isə polis nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib. Əldə etdiyimiz məlumata görə, İslam Yusifov ümilikdə 1 milyon 200 min manatdan çox dələduzluqda ittiham edilir. İlham Abbasov isə yalnız bir epizodun törədilməsində onunla iştirak edib.
İş üzrə zərərçəkmişlərin sayı 6 nəfərdir.
İslam Yusifov bundan əvvəl də məhkum olunub. O, 2008-ci ildə atasının rəhbərliyi ilə mühakiməsi aparılan dəstə üzvləri ilə birlikdə mühakimə edilib.
Xatırladaq ki, Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin 27 aprel 2010-cu il tarixli hökmü ilə Zal Yusifov Cinayət Məcəlləsinin 178.3.1, 178.3.2, 313, 320.2, 179.3.1 və 179.3.2-ci maddələri ilə təqsirli bilinərək, əmlakı müsadirə olunmaqla 15 il, oğlu İslam Zal oğlu Yusifov isə 12 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi.

Продолжился судебный процесс по уголовному делу в отношении сына бывшего руководителя бакинского филиала Акционерного общества «Техникабанк», лишённого лицензии, Зала Юсифова — Ислама Юсифова и его близкого друга Ильхама Аббасова.
По данным Medianews.az со ссылкой на Unikal, на заседании Бакинского суда по тяжким преступлениям под председательством судьи Эльнура Нуриева допрошены потерпевшие.
Потерпевший Кенан Аскеров сообщил, что передал обвиняемым 55 тысяч манатов:
«Когда хотел купить дом, проверял документы, всё было в порядке. Ислам сказал, что у него есть дом в Хырдалане. Цена трёхкомнатной квартиры была 72 тысячи манатов. Мне отдали ключи, что дом стал моим. Потом подготовили договор. Но я увидел, что договор поддельный».
Ислам Юсифов согласился с частью слов потерпевшего:
«Я должен ему 265 тысяч манатов. 10 тысяч из этой суммы я выплатил. Я говорил продать сад, но не говорил продавать объект».
Потерпевшая Гюндюз Солтанзада сообщила, что не желает давать показания без присутствия адвоката.
Судья заявил, что по поводу обоих адвокатов будет направлено обращение в Коллегию адвокатов.
Следующее судебное заседание назначено на 24 апреля.
Согласно обвинению, Ислам Юсифов в 2010 году был приговорён Бакинским судом по тяжким преступлениям к 8 годам лишения свободы, досрочно освобождён решением Хазарского районного суда в 2016 году.
Несмотря на непогашение срока наказания, он снова совершил мошенничество. Первое преступление он совершил в отношении Афет Гусейновой, чей сын отбывает срок в тюрьме. Под предлогом освобождения сына Камрана Наджафова, осуждённого на 13 лет, он различными датами и суммами обманом завладел в общей сложности 70 тысячами долларов.
Кроме того, пообещал знакомому Гюндюзу Солтанову победу на тендере Министерства науки и образования на строительство средней школы и получил от него 308 тысяч долларов.
По материалам следствия, Ислам Юсифов и его друг Ильхам Аббасов вместе обещали потерпевшему Хасану Хасанову трудоустройство в юридический отдел Президенсткой администрации, а затем взяли с него 360 тысяч манатов.
По обвинению, Ислам Юсифов обманул Камрана Аскерова, обещая продать два автомобиля и земельный участок, и завладел 275 тысячами манатов. Затем он пообещал другому потерпевшему Гусейну Гурбанову привезти из Дубая мобильные телефоны «Айфон» и потратил полученные 20 тысяч манатов на личные нужды.
Кроме этого, он дал ложное обещание Рашаду Гасымову продать нежилое помещение и завладел 55 тысячами манатов, а Рафату Мамедову, обещая продать квартиру, обманом получил 75 тысяч манатов.
Следственный орган предъявил исламу Юсифову обвинения по статье 178.4 (мошенничество в особо крупном размере), а Ильхаму Аббасову — по статье 178.2.3 (мошенничество в крупном размере) Уголовного кодекса.
Судья сообщил, что в случае доказательства вины в суде, Исламу Юсифову грозит от 10 до 14 лет лишения свободы, а Ильхаму Аббасову — от 5 до 10 лет.
Отметим, что оба задержаны сотрудниками правоохранительных органов. По решению Бинагадинского районного суда в отношении Ислама Юсифова избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, а в отношении Ильхама Аббасова — под надзор полиции. По нашим данным, Ислам Юсифов обвиняется в мошенничестве на сумму более 1 миллиона 200 тысяч манатов. Ильхам Аббасов участвовал только в совершении одного эпизода.
По делу число потерпевших составляет 6 человек.
Ислам Юсифов ранее уже был осуждён. В 2008 году он проходил судебное разбирательство вместе с членами группы, руководимой его отцом.
Напомним, что приговором суда по тяжким преступлениям от 27 апреля 2010 года Зал Юсифов признан виновным по статьям 178.3.1, 178.3.2, 313, 320.2, 179.3.1 и 179.3.2 Уголовного кодекса, с конфискацией имущества приговорён к 15 годам лишения свободы, а его сын Ислам Юсифов — к 12 годам лишения свободы.