Yusif Eyvazov dünyanın ən nüfuzlu opera səhnəsi olan La Skala teatrında çıxış edib -
Milan şəhərində yerləşən La Skala teatrının səhnəsində çıxış etmək opera sənətçilərinin karyerasında ən mühüm mərhələlərdən biri hesab olunur və sənətkarın beynəlxalq musiqi məkanında mövqeyini təsdiqləyən əhəmiyyətli hadisə kimi qiymətləndirilir.
Azərbaycanın Xalq artisti, dünya şöhrətli tenor Yusif Eyvazov La Skala səhnəsində çıxış edərək Cakomo Puççininin "Turandot" operasında Kələf partiyasını ifa edib. Qeyd olunan partiya dünya opera repertuarının ən mürəkkəb və prestijli tenor rollarından biri hesab olunur.
La Skala səhnəsində çıxış ifaçıdan yüksək vokal ustalığı ilə yanaşı, səhnə dəqiqliyi, peşəkar hazırlıq və formalaşmış musiqi ənənələrinə uyğunluq tələb edir.
"Bu, dünyanın ən əsas səhnəsidir - Milanda, La Skala teatrında. Bu, inanılmaz dərəcədə prestijli və eyni zamanda böyük məsuliyyətdir", - deyə sənətçi bildirib.
İtaliya tamaşaçısı belkanto ənənələri əsasında formalaşmış yüksək musiqi zövqü və tələbkarlığı ilə seçilir, ifanın hər detalına xüsusi diqqət yetirir.
"Tamaşaçı burada çox tələbkardır, onu razı salmaq lazımdır. Belkanto sənəti məhz burada yaranıb və ona çox həssas yanaşırlar. Notlara, frazalara, sözlərə, yüksək notlara xüsusi diqqət yetirirlər - tamaşaçı çox tələbkardır", - deyə o vurğulayıb.
Kələf partiyası Yusif Eyvazovun repertuarında xüsusi yer tutur və onun əsas səhnə rollarından biri hesab olunur.
Sənətçi bu partiyanı dünyanın aparıcı opera səhnələrində, o cümlədən Metropolitan Opera teatrında (2015-ci ildə debüt edib), həmçinin London, Sankt-Peterburq, Berlin və Arena di Verona səhnələrində ifa edib. La Skalədə təqdim olunan "Turandot" tamaşasının quruluşçu rejissoru Davide Livermore olub.
Tamaşa genişmiqyaslı səhnə həlli və dinamik quruluşu ilə seçilir. Səhnənin daim hərəkətdə olması ifaçılardan həm vokal, həm də fiziki hazırlıq tələb edir. Dirijor pultu arxasında Nicola Luisotti yer alıb. Tamaşada həmçinin Eva Plonka və Mariancela Sitsiliya çıxış ediblər.
"Bu, çox kreativ quruluşdur, səhnədə çoxlu sayda insan və daim hərəkətdə olan dekorasiyalar var. Həm hərəkət edib, həm də vokal dəqiqliyini qorumaq lazımdır - bu, asan deyil", - deyə sənətçi bildirib.
Yusif Eyvazov səhnə tərəfdaşlarının peşəkarlığını da xüsusi qeyd edib:
"Çox vacibdir ki, səhnədə yanında yüksək səviyyəli peşəkarlar olsun. Biz bir-birimizlə bağlıyıq, ortaq iş görürük və bu uyğunluq çox şeyi müəyyən edir".
La Skala səhnəsində Kələf partiyası ilə çıxış Yusif Eyvazovun beynəlxalq karyerasında növbəti mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir və onun dünya opera səhnələrində mövqeyini bir daha təsdiqləyir.

Performing on the stage of La Scala theater in Milan is considered one of the most important stages in the careers of opera artists and is regarded as a significant event confirming the artist's position in the international music arena.
People's Artist of Azerbaijan, world-famous tenor Yusif Eyvazov performed on the La Scala stage, singing the Calaf role in Giacomo Puccini's opera "Turandot." This role is considered one of the most complex and prestigious tenor roles in the world opera repertoire.
The performance on the La Scala stage requires not only high vocal mastery from the performer but also stage precision, professional preparation, and conformity with established musical traditions.
"This is the most important stage in the world - in Milan, at the La Scala theater. This is incredibly prestigious and at the same time a great responsibility," the artist said.
The Italian audience is distinguished by a high musical taste and demanding nature formed on the basis of bel canto traditions, paying special attention to every detail of the performance.
"The audience here is very demanding; they must be satisfied. The art of bel canto originated precisely here and is treated very sensitively. They pay special attention to the notes, phrases, words, high notes - the audience is very demanding," he emphasized.
The Calaf role holds a special place in Yusif Eyvazov's repertoire and is considered one of his main stage roles.
The artist has performed this role on leading opera stages worldwide, including debuting at the Metropolitan Opera theater (in 2015), as well as on the stages of London, Saint Petersburg, Berlin, and Arena di Verona. The director of the "Turandot" production presented at La Scala was Davide Livermore.
The production is distinguished by large-scale stage design and dynamic structure. The constant movement on stage requires both vocal and physical preparation from the performers. Nicola Luisotti stood at the conductor's podium. Eva Plonka and Mariancela Sicilia also performed in the production.
"This is a very creative production, with many people on stage and constantly moving decorations. You have to move while maintaining vocal accuracy - this is not easy," the artist said.
Yusif Eyvazov also specially noted the professionalism of his stage partners:
"It is very important to have highly qualified professionals next to you on stage. We are connected to each other, we work together, and this harmony determines a lot."
Performing the Calaf role on the La Scala stage is considered the next important stage in Yusif Eyvazov’s international career and once again confirms his position on the world opera stages.