Xəzərin dayazlaşması toz fırtınalarına səbəb olur
Mütəxəssislər Qazaxıstanın Atırau vilayətində qeydə alınan toz fırtınalarını və palçıqlı yağışları Xəzər dənizinin dayazlaşması ilə əlaqələndirirlər.
Ekologiya Departamentinin rəis müavini Erlan Yesenovun sözlərinə görə, dəniz səviyyəsinin aşağı düşməsinə görə duz və narın qumun yığıldığı və əvvəllər su altında qalan ərazilər üzə çıxıb.
Sahil zonasında olan və toz fırtınalarına səbəb olan dörd ərazi müəyyən edilib, bu ərazilərdə bitki örtüyü, o cümlədən qamışlıq yoxdur.
Atırau vilayətinin akim müavini Jasulan Bisembiyev qeyd edib ki, havaya toz və duzun qalxmasını azaltmaq üçün nəmləndirmə texnologiyalarından istifadə imkanları nəzərdən keçirilir. Quru ərazilərin yaxınlığında kanallar keçir ki, bu da əkin zamanı suvarmanı təmin etməyə imkan verəcək.
Torpaq nümunələri seçilib, laborator tədqiqatlarına başlanılıb. Onların nəticələrinə əsasən tədbirlər planı işlənib hazırlanacaq. Akimat, Ekologiya Departamenti, Fövqəladə Hallar Departamentinin nümayəndələrinin və ətraf mühit mütəxəssislərinin daxil olduğu işçi qrupu yaradılıb. Xəzər dənizinin dayazlaşmış ərazilərinin hava monitorinqi aparılıb./AZƏRTAC

Специалисты связывают песчаные бури и грязевые дожди, зарегистрированные в Атырауской области Казахстана, с обмелением Каспийского моря.
По словам заместителя руководителя Департамента экологии Ерлана Есенова, в связи со снижением уровня моря обнажились территории, на которых скапливаются соль и мелкий песок, которые ранее находились под водой.
Определены четыре района в приморской зоне, являющиеся источником пылевых бурь, на этих территориях отсутствует растительный покров, включая тростник.
Заместитель акима Атырауской области Жасулан Бисембиев отметил, что рассматриваются возможности использования технологий увлажнения для снижения поднятия пыли и соли в воздух. Вблизи сухих территорий проходят каналы, что позволит обеспечить орошение во время посева.
Отобраны образцы почвы, начались лабораторные исследования. На основе их результатов будет разработан план мероприятий. Создана рабочая группа, в которую вошли представители акимата, Департамента экологии, Департамента чрезвычайных ситуаций и специалисты по охране окружающей среды. Проводится мониторинг воздуха на обмелевших участках Каспийского моря./АЗЕРТАДЖ