ABŞ hərraclarından Azərbaycana idxal edilən bəzi avtomobillərin VİN kodları üzərində dəyişiklik edildiyi və ya tarixçəsinin silindiyi bildirilir.
Medianews.az Xezerxeber.az-a istinadən xəbər verir ki, mütəxəssislərin sözlərinə görə, bu səbəbdən avtomobilin real yürüşünü və qəza tarixçəsini müəyyənləşdirmək çətinləşir.
Yoxlamalar zamanı ABŞ-dəki yürüş göstəricisi ilə Azərbaycandakı göstərici arasında ciddi fərqlər, həmçinin ağır qəzaya düşmüş avtomobillərin təmir edilərək satışa çıxarıldığı halları aşkarlanır.
Mütəxəssislər alıcılara avtomobil almadan əvvəl VİN kodunu beynəlxalq məlumat bazalarında yoxlatmağı, texniki ekspertiza keçirməyi və tarixçəni təsdiqləyən sənədləri tələb etməyi tövsiyə edirlər.

Сообщается, что на некоторых автомобилях, ввезённых из США через аукционы в Азербайджан, внесены изменения в VIN-коды или удалена их история.
Medianews.az со ссылкой на Xezerxeber.az сообщает, что по словам специалистов, из-за этого становится трудно определить реальный пробег автомобиля и историю аварий.
В ходе проверок выявлены серьёзные расхождения между показаниями пробега в США и в Азербайджане, а также случаи, когда серьёзно повреждённые в аварии автомобили ремонтируют и выставляют на продажу.
Специалисты рекомендуют покупателям перед покупкой автомобиля проверять VIN-код в международных базах данных, проводить техническую экспертизу и требовать документы, подтверждающие историю автомобиля.