Xameneinin öldürüldüyü vaxt onun
İranın sabiq Ali Rəhbəri Ayətullah Seyid Əli Xameneinin ofisi bombalanan zaman xarici işlər naziri Abbas Əraqçi də orada olub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Əraqçi "Al Mayadeen"ə müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, həmin gün Cenevrədə keçirilən danışıqlar barədə məruzəni Ali Rəhbərə təqdim etmək üçün saat 9-da orada olub.
"Dağıntıların altından çıxarkən bütün düşüncəm ona (Xameneiyə) hücum edilib-edilmədiyindən ibarət idi. Rəhbərin şəhid olma xəbəri yayılana qədər - müharibənin ilk iki günü onun başına nə gəldiyi ilə bağlı həddindən artıq narahat idim", - Əraqçi qeyd edib.
İran XİN rəhbəri "Xameneinin ölümünün İranın tarixində dönüş nöqtəsi olduğunu və bu nöqtənin İranın gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdiyini" vurğulayıb.
O, yeni Ali Rəhbərin - Ayətullah Seyid Müctəba Xameneinin seçilməsinə diqqət çəkərək, "İran İslam Respublikasındakı sistemin ayrı-ayrı şəxslərdən asılı olmayacaq qədər güclü olduğunu" qeyd edib.
Xatırladaq ki, Seyid Əli Xamenei 28 fevralda ABŞ və İsrailin Tehrana birgə hücumu zamanı yaxın ailə üzvləri ilə birlikdə öldürülüb. Daha sonra onun yerinə oğlu Müctəba Xamenei seçilib.(milli.az)

Iran's former Supreme Leader Ayatollah Seyyed Ali Khamenei was also present when the office was bombed along with Foreign Minister Abbas Araghchi.
Medianews.az reports that Araghchi stated this in an interview with "Al Mayadeen".
According to him, he was there at 9 o'clock to present a report to the Supreme Leader about the talks held in Geneva that day.
"While coming out from under the debris, all my thoughts were about whether he (Khamenei) was attacked or not. Until the news of the Leader's martyrdom was spread - in the first two days of the war, I was extremely worried about what happened to him," Araghchi noted.
The head of Iran's Foreign Ministry emphasized that "Khamenei's death was a turning point in Iran's history, and this point demonstrated Iran's power to the entire world."
He drew attention to the election of the new Supreme Leader - Ayatollah Seyyed Mojtaba Khamenei - and stated that "the system in the Islamic Republic of Iran is strong enough not to depend on individual persons."
It should be recalled that Seyyed Ali Khamenei was killed along with close family members during the joint attack by the US and Israel on Tehran on February 28. Later, his son Mojtaba Khamenei was elected as his successor. (milli.az)