Xameneinin öldürüldüyü vaxt onun
İranın sabiq Ali Rəhbəri Ayətullah Seyid Əli Xameneinin ofisi bombalanan zaman xarici işlər naziri Abbas Əraqçi də orada olub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Əraqçi "Al Mayadeen"ə müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, həmin gün Cenevrədə keçirilən danışıqlar barədə məruzəni Ali Rəhbərə təqdim etmək üçün saat 9-da orada olub.
"Dağıntıların altından çıxarkən bütün düşüncəm ona (Xameneiyə) hücum edilib-edilmədiyindən ibarət idi. Rəhbərin şəhid olma xəbəri yayılana qədər - müharibənin ilk iki günü onun başına nə gəldiyi ilə bağlı həddindən artıq narahat idim", - Əraqçi qeyd edib.
İran XİN rəhbəri "Xameneinin ölümünün İranın tarixində dönüş nöqtəsi olduğunu və bu nöqtənin İranın gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdiyini" vurğulayıb.
O, yeni Ali Rəhbərin - Ayətullah Seyid Müctəba Xameneinin seçilməsinə diqqət çəkərək, "İran İslam Respublikasındakı sistemin ayrı-ayrı şəxslərdən asılı olmayacaq qədər güclü olduğunu" qeyd edib.
Xatırladaq ki, Seyid Əli Xamenei 28 fevralda ABŞ və İsrailin Tehrana birgə hücumu zamanı yaxın ailə üzvləri ilə birlikdə öldürülüb. Daha sonra onun yerinə oğlu Müctəba Xamenei seçilib.(milli.az)

Когда был облит офис бывшего верховного лидера Ирана аятоллы Сейида Али Хаменеи, министр иностранных дел Аббас Аракчи также находился там.
Об этом, как сообщает Medianews.az, Аракчи рассказал в интервью "Al Mayadeen".
По его словам, в тот день он был там в 9 часов, чтобы представить Верховному лидеру доклад о переговорах в Женеве.
"Когда я вылезал из-под завалов, все мои мысли были сосредоточены на том, был ли нанесён удар по нему (Хаменеи). До тех пор, пока не распространился слух о смерти лидера — в первые два дня войны я был чрезвычайно обеспокоен тем, что с ним произошло", — отметил Аракчи.
Глава МИД Ирана подчеркнул, что "смерть Хаменеи стала переломным моментом в истории Ирана, и этот момент выявил силу Ирана всему миру".
Он обратил внимание на избрание нового Верховного лидера — аятоллы Сейида Муджтаба Хаменеи, отметив, что "система Исламской Республики Иран достаточно сильна, чтобы не зависеть от отдельных личностей".
Напомним, что Сейид Али Хаменеи был убит вместе с близкими членами семьи 28 февраля во время совместного нападения США и Израиля на Тегеран. Позже на его место был избран его сын Муджтаба Хаменеи.(milli.az)