Xameneini belə andılar -
Tehranda İranın keçmiş Ali Lideri Əli Xameneinin ölümünün 40-cı günü münasibətilə genişmiqyaslı anım mərasimi təşkil olunub.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, mərasimlə bağlı paytaxtın mərkəzində nəqliyyat hərəkəti məhdudlaşdırılıb və təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib.
Mərasimdə çox sayda insan iştirak edib, Tehran sakinləri Ayətullah Seyid Əli Xameneini anmaq üçün küçələri doldurub. Dini ayinlər və xüsusi anım tədbirləri mərasimin əsas hissəsini təşkil edib.
Şəhərin mərkəzi küçələri və meydanları mərasim iştirakçıları ilə dolub, iştirakçılar mərhum liderin xatirəsini yad etmək üçün bayraqlar və portretlər gətiriblər.
Xatırladaq ki, Əli Xamenei İsrailin fevralın 28-də İrana qarşı həyata keçirdiyi hücum nəticəsində öldürülüb. Onunla birlikdə kürəkəni, gəlini və nəvəsi də həlak olub. Martın 2-də ABŞ və İsrailin İrana zərbələri nəticəsində Xamenei yaralanmış həyat yoldaşı Mənsurə Xocastənin vəfat xəbəri yayılsa da, sonradan bu xəbər təkzib olunmuşdu.

Khamenei was sworn in like this -
A large-scale memorial ceremony was held in Tehran on the 40th day of the death of Iran's former Supreme Leader Ali Khamenei.
According to "Qafqazinfo," traffic in the city center was restricted and security measures were strengthened in connection with the ceremony.
A large number of people participated in the ceremony; residents of Tehran filled the streets to commemorate Ayatollah Seyyed Ali Khamenei. Religious rites and special memorial events constituted the main part of the ceremony.
The central streets and squares of the city were filled with participants who brought flags and portraits to honor the memory of the late leader.
It should be recalled that Ali Khamenei was killed as a result of an attack carried out by Israel against Iran on February 28. Along with him, his son-in-law, daughter-in-law, and grandchild also died. On March 2, after strikes by the US and Israel on Iran, news spread of the death of Khamenei's wounded wife, Mansureh Khochasté, but this news was later denied.