Xameneidən uranla bağlı -
“Ali Liderin göstərişinə və ölkə rəhbərliyinin ümumi rəyinə əsasən, zənginləşdirilmiş uran ehtiyatları ölkə hüdudlarını tərk etməməlidir”, - mənbələrdən biri deyib.
Xatırladaq ki, rəsmi Tehranın sülh müzakirələrinə qayıtmaq üçün irəli sürdüyü 5 əsas şərtə qarşı ABŞ də öz sərt tələblərini irəli sürüb. Bu şərtlərdən biri də 400 kiloqram zənginləşdirilmiş uranın təcili olaraq İrandan ABŞ-yə aparılmasıdır. Daha əvvəl mayın sonunda  Pakistanın ABŞ və İran arasında keçiriləcək yeni danışıqlar raunduna ev sahibliyi edəcəyi ilə bağlı xəbər yayılıb./"Qafqazinfo"

Новый Верховный лидер Ирана Муджтаба Хаменеи запретил вывоз обогащенного урана из Ирана.
«По указанию Верховного лидера и на основе общего мнения руководства страны, запасы обогащенного урана не должны покидать территорию страны», - сказал один из источников.
Напомним, что в ответ на 5 основных условий, выдвинутых официальным Тегераном для возвращения к мирным переговорам, США предъявили свои жесткие требования. Одно из этих условий — срочная перевозка 400 килограммов обогащенного урана из Ирана в США. Ранее в конце мая появилось сообщение, что Пакистан станет хозяйкой нового раунда переговоров между США и Ираном. /«Qafqazinfo»