WUF13 nədir? Minlərlə qonağı Bakıya gətirəcək tədbirin qısa tarixi
Medianews.az bildirir ki, WUF - Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun ingiliscə adının (World Urban Forum) qısaldılmış formasıdır.
Dünyanın ən əsas qlobal şəhərsalma konfransı sayılan bu forum BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (ingiliscə: UN-Habitat) çərçivəsində təşkil olunur.
Bakıdakı tədbir ona görə WUF13 adlanır ki, indiyədək BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 12 sessiyası keçirilib.
13-cü sessiyanın Bakıda keçirilməsi haqda qərarı BMT-nin Məskunlaşma Proqramının İcraiyyə Şurası 2023-cü ildə qəbul edib.
2023-cü ilin dekabrında Azərbaycan hökuməti və BMT arasında Bakının WUF13-ə ev sahibliyi etməsinə dair saziş imzalanıb. Sazişi Azərbaycan hökuməti adından Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (“UN-Habitat”) icraçı direktoru Maimunah Mohd Şərif imzalayıblar.
2025-ci ilin aprelində Prezident İlham Əliyev Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevi WUF13-ün milli koordinatoru təyin edib.
2025-ci ilin iyununda isə ölkə Prezidenti WUF13-ün Bakıda keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsi yaradıb. Təşkilat Komitəsinin sədri Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyevdir.
BMT-nin 2001-ci il qərarına əsasən, Ümumdünya Şəhərsalma Forumu iki ildən bir keçirilir. İlk sessiya - WUF1 2002-ci ildə Nayrobi şəhərində (Keniya) olub. Sonralar hər iki ildən bir WUF2 Barselonada (İspaniya), WUF3 Vankuverdə (Kanadada), WUF4 Nankinqdə (Çin), WUF5 Rio-de-Janeyroda (Braziliya), WUF6 Neapolda (İtaliya), WUF7 Medellində (Kolumbiya), WUF9 Kuala Lumpurda (Malayziya), WUF10 Əbu-Dabidə (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri), WUF11 Katovitsedə (Polşa), WUF12 Qahirədə (Misir) keçirilib.
WUF13-də 20 mindən çox adamın iştirak edəcəyi gözlənilir.
Bakıdakı forumun mövzusu belə olacaq: “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri”.
Artıq WUF13-də iştirak etmək üçün akkreditasiyadan keçən media nümayəndələrinin sayı 800-ü ötüb. Onların yarıdan çoxu yerli jurnalistlərdir.
WUF13-ün keçiriləcəyi 17-22 may tarixlərində Bakıda fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində (məktəbəqədər və internat tipli ümumi təhsil müəssisələri istisna olmaqla) tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilində bəzi dəyişikliklər ediləcək. Ümumi təhsil müəssisələrinin məktəbəhazırlıq qrupları və ibtidai sinifləri üzrə tətil 1-5 may tarixləri əvəzinə 18-22 may tarixlərində olacaq.
Bundan başqa, Pirallahı, Qaradağ, Suraxanı, Sabunçu və Nizami rayonları istisna olmaqla, Bakının digər rayonlarında fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrinin V-XI siniflərində dərslər mayın 18-dən 22-dək distant (məsafədən) formada keçiriləcək.
Eyni zamanda, paytaxtda yerləşən peşə, orta ixtisas və ali təhsil müəssisələrində də tədris mayın 18-dən 22-dək distant (məsafədən) formada olacaq.

What is WUF13? A brief history of the event that will bring thousands of guests to Baku
This forum, considered the world's most important global urban planning conference, is organized under the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat).
The event in Baku is called WUF13 because so far, 12 sessions of the United Nations World Urban Forum have been held.
The decision to hold the 13th session in Baku was made by the Executive Board of the United Nations Human Settlements Programme in 2023.
In December 2023, an agreement was signed between the Azerbaijani government and the UN on Baku hosting WUF13. The agreement was signed on behalf of the Azerbaijani government by Anar Guliyev, Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture, and by Maimunah Mohd Sharif, Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme ("UN-Habitat").
In April 2025, President Ilham Aliyev appointed Anar Guliyev, Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture, as the national coordinator of WUF13.
In June 2025, the country’s president also established the Organizing Committee related to holding WUF13 in Baku. The chairman of the Organizing Committee is Samir Nuriyev, Head of the Presidential Administration.
According to a 2001 UN resolution, the World Urban Forum is held every two years. The first session - WUF1 - was held in Nairobi (Kenya) in 2002. Subsequently, every two years, WUF2 was held in Barcelona (Spain), WUF3 in Vancouver (Canada), WUF4 in Nanjing (China), WUF5 in Rio de Janeiro (Brazil), WUF6 in Naples (Italy), WUF7 in Medellin (Colombia), WUF9 in Kuala Lumpur (Malaysia), WUF10 in Abu Dhabi (United Arab Emirates), WUF11 in Katowice (Poland), and WUF12 in Cairo (Egypt).
More than 20,000 people are expected to participate in WUF13.
The theme of the forum in Baku will be: “Housing for All: Safe and Sustainable Cities and Settlements.”
Already, the number of media representatives accredited to participate in WUF13 has exceeded 800. More than half of them are local journalists.
During May 17-22, when WUF13 will be held, some changes will be made in the organization of the teaching and educational process in educational institutions operating in Baku (excluding preschool and boarding general education institutions). The holidays for preschool preparatory groups and primary school classes in general education institutions will be from May 18 to 22 instead of May 1-5.
Moreover, except for the districts of Pirallahi, Qaradag, Surakhani, Sabunchu, and Nizami, lessons for grades V-XI in general education institutions operating in other districts of Baku will be conducted remotely from May 18 to 22.
At the same time, teaching in vocational, secondary specialized, and higher education institutions located in the capital will also be conducted remotely from May 18 to 22.