WUF13 nədir? Minlərlə qonağı Bakıya gətirəcək tədbirin qısa tarixi
Medianews.az bildirir ki, WUF - Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun ingiliscə adının (World Urban Forum) qısaldılmış formasıdır.
Dünyanın ən əsas qlobal şəhərsalma konfransı sayılan bu forum BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (ingiliscə: UN-Habitat) çərçivəsində təşkil olunur.
Bakıdakı tədbir ona görə WUF13 adlanır ki, indiyədək BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 12 sessiyası keçirilib.
13-cü sessiyanın Bakıda keçirilməsi haqda qərarı BMT-nin Məskunlaşma Proqramının İcraiyyə Şurası 2023-cü ildə qəbul edib.
2023-cü ilin dekabrında Azərbaycan hökuməti və BMT arasında Bakının WUF13-ə ev sahibliyi etməsinə dair saziş imzalanıb. Sazişi Azərbaycan hökuməti adından Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (“UN-Habitat”) icraçı direktoru Maimunah Mohd Şərif imzalayıblar.
2025-ci ilin aprelində Prezident İlham Əliyev Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevi WUF13-ün milli koordinatoru təyin edib.
2025-ci ilin iyununda isə ölkə Prezidenti WUF13-ün Bakıda keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsi yaradıb. Təşkilat Komitəsinin sədri Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyevdir.
BMT-nin 2001-ci il qərarına əsasən, Ümumdünya Şəhərsalma Forumu iki ildən bir keçirilir. İlk sessiya - WUF1 2002-ci ildə Nayrobi şəhərində (Keniya) olub. Sonralar hər iki ildən bir WUF2 Barselonada (İspaniya), WUF3 Vankuverdə (Kanadada), WUF4 Nankinqdə (Çin), WUF5 Rio-de-Janeyroda (Braziliya), WUF6 Neapolda (İtaliya), WUF7 Medellində (Kolumbiya), WUF9 Kuala Lumpurda (Malayziya), WUF10 Əbu-Dabidə (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri), WUF11 Katovitsedə (Polşa), WUF12 Qahirədə (Misir) keçirilib.
WUF13-də 20 mindən çox adamın iştirak edəcəyi gözlənilir.
Bakıdakı forumun mövzusu belə olacaq: “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri”.
Artıq WUF13-də iştirak etmək üçün akkreditasiyadan keçən media nümayəndələrinin sayı 800-ü ötüb. Onların yarıdan çoxu yerli jurnalistlərdir.
WUF13-ün keçiriləcəyi 17-22 may tarixlərində Bakıda fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində (məktəbəqədər və internat tipli ümumi təhsil müəssisələri istisna olmaqla) tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilində bəzi dəyişikliklər ediləcək. Ümumi təhsil müəssisələrinin məktəbəhazırlıq qrupları və ibtidai sinifləri üzrə tətil 1-5 may tarixləri əvəzinə 18-22 may tarixlərində olacaq.
Bundan başqa, Pirallahı, Qaradağ, Suraxanı, Sabunçu və Nizami rayonları istisna olmaqla, Bakının digər rayonlarında fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrinin V-XI siniflərində dərslər mayın 18-dən 22-dək distant (məsafədən) formada keçiriləcək.
Eyni zamanda, paytaxtda yerləşən peşə, orta ixtisas və ali təhsil müəssisələrində də tədris mayın 18-dən 22-dək distant (məsafədən) formada olacaq.

Что такое WUF13? Краткая история мероприятия, которое привезет в Баку тысячи гостей
Medianews.az сообщает, что WUF – это сокращенное название Всемирного городского форума (World Urban Forum) на английском языке.
Этот форум считается самой важной глобальной конференцией по градостроительству и организуется в рамках Программы ООН по населенным пунктам (англ.: UN-Habitat).
Мероприятие в Баку называется WUF13, поскольку до этого было проведено 12 сессий Всемирного городского форума ООН.
Решение о проведении 13-й сессии в Баку было принято Исполнительным советом Программы ООН по населенным пунктам в 2023 году.
В декабре 2023 года правительство Азербайджана и ООН подписали соглашение о проведении WUF13 в Баку. Соглашение подписали от имени правительства Азербайджана председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев и исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам («UN-Habitat») Маймуна Мохд Шариф.
В апреле 2025 года президент Ильхам Алиев назначил председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анара Гулиева национальным координатором WUF13.
В июне 2025 года президент страны создал Организационный комитет по проведению WUF13 в Баку. Председателем Организационного комитета стал руководитель Администрации президента Самир Нуриев.
Согласно решению ООН 2001 года, Всемирный городской форум проводится раз в два года. Первая сессия – WUF1 – прошла в 2002 году в Найроби (Кения). Впоследствии каждые два года форум проходил: WUF2 в Барселоне (Испания), WUF3 в Ванкувере (Канада), WUF4 в Нанкине (Китай), WUF5 в Рио-де-Жанейро (Бразилия), WUF6 в Неаполе (Италия), WUF7 в Медельине (Колумбия), WUF9 в Куала-Лумпуре (Малайзия), WUF10 в Абу-Даби (Объединённые Арабские Эмираты), WUF11 в Катовице (Польша), WUF12 в Каире (Египет).
Ожидается, что в WUF13 примут участие более 20 тысяч человек.
Темой форума в Баку станет: «Жильё для всех: безопасные и устойчивые города и поселения».
Число аккредитованных представителей СМИ для участия в WUF13 уже превысило 800. Более половины из них – местные журналисты.
В период с 17 по 22 мая во всех образовательных учреждениях Баку, кроме дошкольных и интернатных общих образовательных учреждений, будут внесены изменения в организацию учебного процесса и воспитательной работы. Каникулы для подготовительных групп и начальных классов общих образовательных учреждений будут перенесены с 1-5 мая на 18-22 мая.
Кроме того, во всех районах Баку, кроме Пираллы, Карадага, Сураханы, Сабунчу и Низами, для учащихся 5-11 классов общих образовательных учреждений занятия с 18 по 22 мая будут проводиться дистанционно.
Одновременно с этим в столице в профессиональных, средних специальных и высших учебных заведениях обучение с 18 по 22 мая также будет проходить в дистанционной форме.