“Üzümü kömürlə qaraldıb bığ çəkirdim, torbanın üstünə də adımı yazırdım ki, yaxşı hədiyyə qoysunlar” -
“Üzümü kömürlə qaraldıb bığ çəkirdim, torbanın üstünə də adımı yazırdım ki, yaxşı hədiyyə qoysunlar” - FOTO+ÖZƏL
“Biz Şuşadan belə öyrəşmişik ki, sonuncu ilaxır çərşənbəni bayram kimi qeyd edək. O vaxt Şuşa sakinləri evlərində qovurğa qovururdular. Onun içinə quru meyvələr, qoz-fındıq, ləpələr əlavə olunurdu. Biz heç vaxt papaq atmamışıq. Xüsusi torbalarımız olurdu, üstünə adımızı yazırdıq ki, bilsinlər kimindir və yaxşı hədiyyə qoysunlar (gülür). Tonqal qalanırdı, üstündən hoppanırdıq. Tonqal mərasimindən sonra torba atmağa gedirdik. Qızlar oğlan paltarı geyinirdi, kömürlə üzlərini bəzəyirdilər, oğlanlar başlarına yaylıq bağlayırdılar ki, tanınmasınlar. Mən də üzümü kömürlə qaralayırdım, özümə bığ çəkirdim. Məhəllə-məhəllə gəzirdik. O torbadan yığdıqlarımız on gün bəsimiz idi. Məktəbə də aparırdıq, dostlarımızla da bölüşürdük”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında xalq artisti, Akademik Milli Dram teatrının aktrisası Firəngiz Mütəllimova deyib.
O daha sonra Bakıda keçirilən bayramlardan danışıb:
“Bu il də ilaxır çərşənbəni ailəmizlə birlikdə evdə qeyd etdik. Düzdür, tonqal görmədik. Çünki biz tərəfdə binalar bir-birinə yaxındır deyə ehtiyat edib yandırmadılar. Həm də həyətdə çoxlu maşın var idi. Süfrənin üzərinə 7 nemət qoyduq, plov dəmlədik. Necə lazımdırsa qeyd etdik. Amma etiraf edim ki, Bakıda bayramlar Şuşadakı kimi keçmir”.
Xalq artisti deyir ki, 11 günlük tətildə istirahət edə bilməyəcək:
“Heç yerə gedə bilməyəcəm. Çünki biz tətil günlərində işləyirik. Martın 22-də mənim “Varlı qadın” tamaşam var. Şuşaya yaz gələndə, güllər, çiçəklər bitəndə gedəcəm. Şuşadakılarla hər gün əlaqə saxlayıram, orada yaxınlarım, doğmalarım var. İndi ora gözəl qar yağır. Ürəyimin bir hissəsi Şuşadadır. Bütün xalqımızı, tamaşaçılarımızı, sənət dostlarımızı ürəkdən təbrik edirəm. Qoy bu Novruz, müqəddəs Ramazan bayramı həmişə onları bənövşə çiçəyinin ətiri kimi təravətli etsin. Ən əsası ölkəmizdə əmin-amanlıq, sülh olsun. Hər kəsə can sağlığı arzulayıram. Can sağlığı olandan sonra hər şey mümkündür”.

«Мы так привыкли к Шуше, что отмечаем последний в Чарабан как праздник. Тогда жители Шуши жарили у себя дома мясо. В него добавляли сухофрукты, орехи, семечки. Мы никогда не бросали шапки. У нас были специальные мешочки, на которых писали имена, чтобы знали, чьи они, и хорошие подарки клали (смеется). Оставался костер, на котором мы прыгали. После церемонии костра шли бросать мешочки. Девушки надевали мужскую одежду, украшали лица углем, парни завязывали платки на голову, чтобы не узнали. Я тоже покрывала лицо углем, рисовала усы. Мы ходили по микрорайонам. Собранного в этих мешочках хватало нам на десять дней. Мы брали это в школу, делились с друзьями».
Об этом в интервью Medianews.az рассказала народная артистка, актриса Академического Национального театра драмы Фирангиз Мютеллимова.
Затем она рассказала о праздниках, проводимых в Баку:
«В этом году мы в последний в Чарабан отмечали дома всей семьей. Правда, костра не было. Потому что у нас здания стоят близко друг к другу, и решили не разжигать из соображений безопасности. К тому же во дворе было много машин. На стол мы поставили 7 благ, приготовили плов. Отметили, как положено. Но признаюсь, что в Баку праздники проходят не так, как в Шуше».
Народная артистка говорит, что на 11-дневных праздниках не сможет отдохнуть:
«Я никуда не поеду. Потому что мы работаем в праздничные дни. 22 марта у меня спектакль «Богатая женщина». Когда в Шуше наступит весна, зацветут цветы, я поеду. Я каждый день общаюсь с шушинцами, там у меня близкие, родные. Сейчас там идет красивый снег. Часть моего сердца в Шуше. Я от всего сердца поздравляю наш народ, наших зрителей, наших друзей по искусству. Пусть этот Новруз, святой праздник Рамазан всегда освежает их, как аромат фиалки. Самое главное — чтобы в нашей стране был мир и спокойствие. Всем желаю здоровья. Когда есть здоровье, все возможно».