ÜST-nin viruslar siyahısı
Çin və Birləşmiş Krallıqdan olan beynəlxalq alimlər qrupu tərəfindən aparılan bir araşdırmaya görə, 2024-cü ilin sonuna qədər dünyada Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) siyahısına daxil edilmiş 239 təhlükəli virus olub.
Medianews.az AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, yenilənmiş kataloqa Beynəlxalq Virusların Taksonomiyası Komitəsi (ICTV) tərəfindən tanınan viruslar daxildir. Əvvəlki 2018 versiyası ilə müqayisədə bu rəqəm 25 virus artıb, o cümlədən son illərdə müəyyən edilmiş 20-dən çox yeni növ də əlavə olunub.
Tədqiqat göstərir ki, bu virusların böyük əksəriyyəti heyvanlardan qaynaqlanır. “Onların təxminən 62 faizi insanlara heyvanlardan ötürülür. Bu viruslar insanlar arasında yayılmır. Eyni zamanda, 60 virus epidemiyalara səbəb ola və ya insan populyasiyalarında davamlı olaraq dövr edə bilir.
Ayrı bir qrupa insanlar arasında ötürülə bilən, lakin indiyə qədər yalnız məhdud epidemiyalara səbəb olan 32 virus daxildir. Buna görə də alimlər epidemiya potensialının bir neçə səviyyəsini ayırd edirlər. Bunlara sırf zoonotik viruslardan tutmuş genişmiqyaslı epidemiyalara səbəb ola bilənlər aiddir.
Təhlillər göstərib ki, virusların əhəmiyyətli bir hissəsi əsasən ağcaqanadlar və gənələr tərəfindən ötürülür. Bu mexanizm məlum növlərin təxminən 43 faizini təşkil edir. Eyni zamanda, bir çox virus hava yolu ilə, birbaşa təmas və bioloji mayelər də daxil olmaqla bir çox vasitə ilə yayıla bilər.
Kəşflərin coğrafiyası demək olar ki, bütün dünyanı əhatə edir. Ən çox yeni virus sayı ilk dəfə 99 növ ilə Amerikada, ardınca 81 növ ilə Avrasiyada, 43 növ ilə Afrika və Yaxın Şərqdə və 16 növ ilə Okeaniyada qeydə alınıb.
Tədqiqata görə, məlum RNT viruslarının sayı XX əsrin əvvəllərindən bəri tədricən artıb. Həmin yüzilliyin sonuna qədər 178 növ müəyyən edilmişdi və XXI əsrdə bu siyahıya daha 61 növ əlavə olunub.

Согласно исследованию международной группы ученых из Китая и Соединенного Королевства, к концу 2024 года в мире будет зарегистрировано 239 опасных вирусов, включенных в список Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Medianews.az, ссылаясь на АЗЕРТАДЖ, сообщает, что в обновленный каталог включены вирусы, признанные Международным комитетом по таксономии вирусов (ICTV). По сравнению с предыдущей версией 2018 года, число вирусов увеличилось на 25, в том числе добавлено более 20 новых типов, выявленных в последние годы.
Исследование показывает, что большая часть этих вирусов происходит от животных. «Около 62 процентов из них передаются людям от животных. Эти вирусы не распространяются среди людей. В то же время 60 вирусов могут вызывать эпидемии или устойчиво циркулировать в человеческих популяциях.
В отдельную группу включены 32 вируса, которые могут передаваться между людьми, но до сих пор вызывали лишь ограниченные эпидемии. Поэтому ученые выделяют несколько уровней эпидемического потенциала. К ним относятся вирусы, исключительно зоонозные, а также те, что могут привести к масштабным эпидемиям.
Анализы показали, что значительная часть вирусов передается преимущественно комарами и клещами. Этот механизм составляет примерно 43 процента известных видов. Одновременно многие вирусы могут передаваться воздушно-капельным путем, при прямом контакте и через биологические жидкости.
География открытий охватывает практически весь мир. Самое большое количество новых вирусов впервые зарегистрировано на американском континенте — 99 видов, за ним следуют Евразия с 81 видом, Африка и Ближний Восток с 43 видами и Океания с 16 видами.
Согласно исследованию, число известных РНК-вирусов постепенно увеличивалось с начала XX века. К концу того столетия было выявлено 178 видов, а в XXI веке к этому списку добавилось еще 61 видов.