Uşaqların boyu uzanır:
Lakin alimlər bildirirlər ki, bu artım sağlamlığın yaxşılaşması ilə deyil, uşaq piylənməsinin çoxalması ilə bağlıdır.
İngiltərə, Şotlandiya və Uelsdə aparılan araşdırmanın nəticələrinə əsasən, xüsusilə aztəminatlı bölgələrdə boy artımı piylənmənin yayılması və sosial bərabərsizliyin dərinləşməsi ilə əlaqələndirilir.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, artıq çəki hormonal dəyişikliklərə səbəb olaraq uşaqların daha sürətli böyüməsinə gətirib çıxarır. Lakin bu, müsbət göstərici sayılmır, çünki piylənmə gələcəkdə diabet və ürək-damar xəstəlikləri riskini artırır.
Araşdırmaya görə, yoxsul bölgələrdə 11 yaşlı oğlanların orta boyu 2009/10-cu tədris ilindəki 144,4 sm-dən 2023/24-cü ildə 146,1 sm-ə yüksəlib. Eyni dövrdə artıq çəkili və ya piylənmiş uşaqların payı 37,7 faizdən 43,3 faizə çatıb.
Tədqiqatçılar bildirirlər ki, aşağı gəlirli ailələr sağlam qidaya və təhlükəsiz idman imkanlarına daha az çıxış əldə edir. Problemin həlli üçün uşaq yoxsulluğunun azaldılması və sosial bərabərsizliyin aradan qaldırılması vacib sayılır.

Children grow taller:
However, scientists state that this increase is not due to improvements in health, but rather due to the rise in childhood obesity.
According to the results of a study conducted in England, Scotland, and Wales, the increase in height, especially in underprivileged areas, is linked to the spread of obesity and the deepening of social inequality.
Experts note that excess weight causes hormonal changes, leading to faster growth in children. However, this is not considered a positive indicator because obesity increases the risk of diabetes and cardiovascular diseases in the future.
According to the study, the average height of 11-year-old boys in poor regions increased from 144.4 cm in the 2009/10 academic year to 146.1 cm in the 2023/24 year. During the same period, the proportion of overweight or obese children rose from 37.7 percent to 43.3 percent.
Researchers state that low-income families have less access to healthy food and safe sports facilities. Reducing child poverty and eliminating social inequality are considered essential to solving the problem.