Uşaqları sosial şəbəkələrdə necə qorumalı? -
Müasir dövrdə sosial şəbəkələr təkcə böyüklərin deyil, uşaq və yeniyetmələrin də həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Belə ki, uşaqlar sosial şəbəkələr vasitəsilə asudə vaxtlarını keçirir, dostları ilə ünsiyyət qurur və müxtəlif məlumatlar əldə edirlər. Lakin bütün bunlarla yanaşı, sosial şəbəkələr uşaqlar üçün müxtəlif təhlükələr də yaradır.
Bəs sosial şəbəkələrin təhlükəli tərəflərindən uşaqları necə qorumalıyıq?
Qeyd edək ki, bir çox sosial şəbəkələrdə istifadəçilər üçün yaş məhdudiyyəti tətbiq olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, kibertəhlükəsizlik üzrə ekspert Əmrah Mövsümzadənin Azad Azərbaycan Televiziyasına (ATV) dediyinə görə, uşaqlar sosial şəbəkələrdəki oyunlar və müxtəlif platformalar vasitəsilə tanış olduqları şəxslərlə bəzən şəxsi məlumatlarını paylaşır, hətta onlara şəkillərini göndərirlər.
"Bu məlumatlar sonradan şantaj və təhdid vasitəsi kimi istifadə oluna bilər", - deyə ekspert vurğulayıb.
Sosioloq Üzeyir Şəfiyev isə qeyd edib ki, internet resurslarında aqressiv məzmunlu oyunlar geniş yayılıb və bunlar uşaqların davranışına mənfi təsir göstərir.
"Yeniyetmələr arasında baş verən cinayət hadisələrinin səbəblərini araşdırarkən onların bir qisminin aqressiv və zərərli məzmunun təsiri altında olduğu üzə çıxır", - deyə sosioloq bildirib.

В современную эпоху социальные сети стали неотъемлемой частью жизни не только взрослых, но и детей и подростков. Так, дети проводят свободное время через социальные сети, общаются с друзьями и получают различную информацию. Однако наряду со всем этим социальные сети создают для детей различные опасности.
Итак, как защитить детей от опасных сторон социальных сетей?
Отметим, что во многих социальных сетях применяется возрастное ограничение для пользователей.
Medianews.az сообщает, что по словам эксперта по кибербезопасности Эмраха Мовсюмзаде, в интервью для Азербайджанского телевидения (ATV), дети через игры в социальных сетях и различные платформы иногда делятся личной информацией с знакомыми, а иногда даже отправляют им свои фотографии.
"Эти данные впоследствии могут использоваться в качестве средств шантажа и угроз", — подчеркнул эксперт.
Социолог Узейир Шафиев отметил, что в интернете широко распространены игры с агрессивным содержанием, и они оказывают негативное влияние на поведение детей.
"При исследовании причин преступлений среди подростков выясняется, что часть из них находится под влиянием агрессивного и вредного контента," — сообщил социолог.