Ürək cərrahiyyəsində yeni mərhələ -
Ürək əməliyyatlarında açıq cərrahiyyəni getdikcə robotik texnologiya əvəz edir. Minimal kəsiklə icra olunan bu üsul xəstələrin daha tez sağalmasına və gündəlik həyata qısa müddətdə qayıtmasına imkan verir. Son illərdə geniş yayılan robotik ürək cərrahiyyəsi klassik açıq əməliyyatlarla müqayisədə daha az invaziv yanaşma təqdim edir.
Medianews.az xəbər verir ki, türkiyəli ürək-damar cərrahı prof. dr. Sayğın Türkyılmaz bu texnologiyanın həm xəstə təhlükəsizliyini, həm də müalicə rahatlığını artırdığını bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, robotik üsul xəstəxanada qalma müddətini qısaldır, infeksiya riskini azaldır və sağalma prosesini sürətləndirir. Xəstələr gündəlik həyatlarına daha tez dönür.
Hazırda ürək əməliyyatlarının təxminən 80-90 faizi robotik cərrahiyyə ilə həyata keçirilir. Koronar şuntlama (bypass), ürək qapaq əməliyyatları, ürəkdəki dəliklərin bağlanması və aorta genişlənməsi kimi prosedurlar bu üsulla uğurla icra olunur.
Robotik sistem cərraha 3D görüntü ilə yüksək dəqiqliklə idarə imkanı verir. Bu da çətin anatomik sahələrdə daha aydın görünüş və daha az risk deməkdir.
Mütəxəssis qeyd edib ki, robotik cərrahiyyə hər pasiyent üçün uyğun olmasa da, uyğun hallarda ilk seçim kimi üstün tutulur.

В сердечных операциях открытую хирургию постепенно заменяют роботизированные технологии. Этот метод, выполняемый с минимальным разрезом, позволяет пациентам быстрее восстановиться и в короткие сроки вернуться к повседневной жизни. В последние годы широко распространившаяся роботизированная сердечная хирургия предлагает более щадящий подход по сравнению с классическими открытыми операциями.
Как сообщает Medianews.az, турецкий сердечно-сосудистый хирург профессор доктор Сайгын Тюркылмаз отметил, что эта технология повышает как безопасность пациентов, так и комфорт лечения.
По словам специалиста, роботизированный метод сокращает время пребывания в больнице, уменьшает риск инфекций и ускоряет процесс выздоровления. Пациенты быстрее возвращаются к повседневной жизни.
В настоящее время около 80-90 процентов сердечных операций выполняются с помощью роботизированной хирургии. Такие процедуры, как коронарное шунтирование (байпас), операции на сердечных клапанах, закрытие отверстий в сердце и расширение аорты успешно выполняются этим методом.
Роботизированная система предоставляет хирургу возможность управления с высокой точностью посредством 3D-изображения. Это означает более четкое видение в сложных анатомических областях и меньший риск.
Специалист отметил, что хотя роботизированная хирургия подходит не для всех пациентов, в соответствующих случаях она предпочтительна как первоочередной выбор.