Ukraynanın Yaxın Şərq ölkələrinə yardımın əvəzində nə istədiyi açıqlanıb
Kiyev Yaxın Şərq ölkələrinə İranın kamikadze dronlarından müdafiə olunmaları üçün göstərdiyi yardımın müqabilində pul və texnologiya istəyir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bunu jurnalistlərə Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski deyib.
O bildirib ki, Ukrayna artıq regionun dörd ölkəsinə mütəxəssislər göndərib: “Onlar vəziyyəti yerində qiymətləndirə, eləcə də pilotsuz uçuş aparatlarına qarşı müdafiə sistemlərinin necə işləməli olduğunu nümayiş etdirə bilirlər”.
Zelenski vurğulayıb ki, Kiyev bu əməkdaşlığı sadəcə hərbi yardım kimi deyil, qarşılıqlı faydaya əsaslanan tərəfdaşlıq kimi görür. Onun sözlərinə görə, region ölkələri Ukraynanın müharibə şəraitində əldə etdiyi təcrübədən yararlana bilər.
Ukrayna müharibə dövründə, xüsusilə də İran istehsalı olan kamikadze dronlarının hücumları ilə üzləşdikdən sonra pilotsuz aparatlara qarşı müdafiə sahəsində geniş təcrübə toplayıb. Rəsmi Kiyev hesab edir ki, bu təcrübə Yaxın Şərq ölkələrinin də müdafiə qabiliyyətini gücləndirməyə kömək edə bilər.
Zelenskinin dediyinə görə, Ukraynanın təqdim etdiyi ekspert dəstəyi həm texniki qiymətləndirməni, həm də müdafiə sistemlərinin qurulması və istifadə qaydalarının izahını əhatə edir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində Kiyev qarşı tərəfdən maliyyə və texnoloji əməkdaşlıq gözləyir.

It has been revealed what Ukraine wants in return for aid to the Middle Eastern countries.
Kiev demands money and technology in exchange for its assistance to Middle Eastern countries in defending against Iran's kamikaze drones.
According to Medianews.az, this was stated by Ukrainian President Volodymyr Zelensky to journalists.
He said that Ukraine has already sent specialists to four countries in the region: “They can assess the situation on site, as well as demonstrate how defense systems against unmanned aerial vehicles should operate.”
Zelensky emphasized that Kiev sees this cooperation not merely as military aid, but as a partnership based on mutual benefit. According to him, the countries of the region can benefit from the experience Ukraine has gained during wartime.
During the war, especially after facing attacks from Iranian-made kamikaze drones, Ukraine has accumulated extensive experience in defending against unmanned aerial systems. Official Kiev believes this experience can help strengthen the defense capabilities of Middle Eastern countries as well.
According to Zelensky, the expert support provided by Ukraine includes both technical assessment and explanation of the establishment and use of defense systems. Within the framework of this cooperation, Kiev expects financial and technological collaboration from the other side.