Ukraynanın Yaxın Şərq ölkələrinə yardımın əvəzində nə istədiyi açıqlanıb
Kiyev Yaxın Şərq ölkələrinə İranın kamikadze dronlarından müdafiə olunmaları üçün göstərdiyi yardımın müqabilində pul və texnologiya istəyir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bunu jurnalistlərə Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski deyib.
O bildirib ki, Ukrayna artıq regionun dörd ölkəsinə mütəxəssislər göndərib: “Onlar vəziyyəti yerində qiymətləndirə, eləcə də pilotsuz uçuş aparatlarına qarşı müdafiə sistemlərinin necə işləməli olduğunu nümayiş etdirə bilirlər”.
Zelenski vurğulayıb ki, Kiyev bu əməkdaşlığı sadəcə hərbi yardım kimi deyil, qarşılıqlı faydaya əsaslanan tərəfdaşlıq kimi görür. Onun sözlərinə görə, region ölkələri Ukraynanın müharibə şəraitində əldə etdiyi təcrübədən yararlana bilər.
Ukrayna müharibə dövründə, xüsusilə də İran istehsalı olan kamikadze dronlarının hücumları ilə üzləşdikdən sonra pilotsuz aparatlara qarşı müdafiə sahəsində geniş təcrübə toplayıb. Rəsmi Kiyev hesab edir ki, bu təcrübə Yaxın Şərq ölkələrinin də müdafiə qabiliyyətini gücləndirməyə kömək edə bilər.
Zelenskinin dediyinə görə, Ukraynanın təqdim etdiyi ekspert dəstəyi həm texniki qiymətləndirməni, həm də müdafiə sistemlərinin qurulması və istifadə qaydalarının izahını əhatə edir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində Kiyev qarşı tərəfdən maliyyə və texnoloji əməkdaşlıq gözləyir.

Киев просит деньги и технологии взамен на оказанную помощь странам Ближнего Востока в защите от иранских дронов-камикадзе.
Как сообщает Medianews.az, об этом журналистам рассказал президент Украины Владимир Зеленский.
Он отметил, что Украина уже направила специалистов в четыре страны региона: «Они могут оценить ситуацию на месте, а также продемонстрировать, как должны работать системы защиты от беспилотников».
Зеленский подчеркнул, что Киев рассматривает это сотрудничество не просто как военную помощь, а как партнёрство, основанное на взаимной выгоде. По его словам, страны региона могут воспользоваться опытом Украины, полученным в условиях войны.
Во время военных действий Украина особенно после столкновения с атаками беспилотников-камикадзе иранского производства накопила большой опыт в области защиты от беспилотных аппаратов. Официальный Киев считает, что этот опыт может помочь усилить обороноспособность стран Ближнего Востока.
По словам Зеленского, экспертная поддержка, которую предоставляет Украина, включает как техническую оценку, так и объяснение правил установки и использования систем защиты. В рамках этого сотрудничества Киев ожидает от партнёров финансового и технологического взаимодействия.