Ucuz geyimlər almayın -
Geyimlərin üzərindəki etiketlər məhsulun keyfiyyəti və sağlamlığa təsiri barədə mühüm məlumatlar verir.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, italiyalı sahibkar Mattia Berveglierinin sosial şəbəkədə başlatdığı maarifləndirici trend bu mövzunu yenidən gündəmə gətirib.
O bildirib ki, ucuz qiymətə alınan geyimlər sonradan həm keyfiyyət, həm də sağlamlıq baxımından daha baha başa gələ bilər.
Qeyd edilir ki, geyim alarkən ilk növbədə onun parça tərkibinə diqqət yetirilməlidir. Xüsusilə 50% pambıq və 50% polyester qarışığından ibarət məhsulların alınması tövsiyə olunmur. Bu cür parçalar tez-tez tərləməyə, qoxu yaranmasına və məhsulun tez sıradan çıxmasına səbəb olur.
Daha doğru seçim kimi 100 faiz pambıq, yun və kətan kimi təbii materiallar göstərilir. Bununla yanaşı, geyimin elastikliyini təmin etmək üçün tərkibində az miqdarda elastan (2-5 faiz) olan parçalar da uyğun hesab olunur. Alternativ variant kimi viskoz materiallar da qeyd edilir.
Ekspertlər bildirir ki, çox ucuz məhsulların istehsalında aşağı keyfiyyətli materiallardan və ya ucuz əmək qüvvəsindən istifadə edilməsi ehtimalı yüksəkdir.
Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, "təkrar emal olunmuş polyester" belə ətraf mühitə zərər verməkdə davam edir. Bu cür hallara "greenwashing", yəni istehlakçıları yanıltmaq üçün ekoloji görüntü yaratmaq deyilir.
Mütəxəssislər düzgün alış-veriş üçün üç əsas qaydanı tövsiyə edir: daha az, ldaha keyfiyyətli məhsul almaq və onları uzun müddət istifadə etmək.

Don't buy cheap clothes -
Labels on clothes provide important information about the quality of the product and its impact on health.
Medianews.az, referring to Milli.Az, reports that the educational trend started on social media by Italian entrepreneur Mattia Berveglieri has brought this issue back to the agenda.
He stated that clothes purchased at a cheap price can later cost more in terms of both quality and health.
It is noted that when buying clothes, attention should first be paid to the fabric composition. In particular, products consisting of 50% cotton and 50% polyester blend are not recommended. Such fabrics often cause sweating, odor formation, and the product wearing out quickly.
More accurate choices are natural materials such as 100% cotton, wool, and linen. Additionally, fabrics containing a small amount of elastane (2-5 percent) to provide elasticity of the garment are also considered suitable. Viscose materials are also mentioned as an alternative option.
Experts state that there is a high probability of using low-quality materials or cheap labor in the production of very cheap products.
Specialists warn that "recycled polyester" still continues to harm the environment. Such cases are called "greenwashing," meaning creating an ecological image to mislead consumers.