Ucuz geyimlər almayın -
Geyimlərin üzərindəki etiketlər məhsulun keyfiyyəti və sağlamlığa təsiri barədə mühüm məlumatlar verir.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, italiyalı sahibkar Mattia Berveglierinin sosial şəbəkədə başlatdığı maarifləndirici trend bu mövzunu yenidən gündəmə gətirib.
O bildirib ki, ucuz qiymətə alınan geyimlər sonradan həm keyfiyyət, həm də sağlamlıq baxımından daha baha başa gələ bilər.
Qeyd edilir ki, geyim alarkən ilk növbədə onun parça tərkibinə diqqət yetirilməlidir. Xüsusilə 50% pambıq və 50% polyester qarışığından ibarət məhsulların alınması tövsiyə olunmur. Bu cür parçalar tez-tez tərləməyə, qoxu yaranmasına və məhsulun tez sıradan çıxmasına səbəb olur.
Daha doğru seçim kimi 100 faiz pambıq, yun və kətan kimi təbii materiallar göstərilir. Bununla yanaşı, geyimin elastikliyini təmin etmək üçün tərkibində az miqdarda elastan (2-5 faiz) olan parçalar da uyğun hesab olunur. Alternativ variant kimi viskoz materiallar da qeyd edilir.
Ekspertlər bildirir ki, çox ucuz məhsulların istehsalında aşağı keyfiyyətli materiallardan və ya ucuz əmək qüvvəsindən istifadə edilməsi ehtimalı yüksəkdir.
Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, "təkrar emal olunmuş polyester" belə ətraf mühitə zərər verməkdə davam edir. Bu cür hallara "greenwashing", yəni istehlakçıları yanıltmaq üçün ekoloji görüntü yaratmaq deyilir.
Mütəxəssislər düzgün alış-veriş üçün üç əsas qaydanı tövsiyə edir: daha az, ldaha keyfiyyətli məhsul almaq və onları uzun müddət istifadə etmək.

Не покупайте дешевую одежду -
Medianews.az со ссылкой на Milli.Az сообщает, что информационная тенденция, начатая итальянским предпринимателем Маттиа Бервельери в социальной сети, вновь подняла эту тему.
Он отметил, что одежда, приобретённая по низкой цене, впоследствии может обойтись дороже и с точки зрения качества, и с точки зрения здоровья.
Указывается, что при покупке одежды в первую очередь следует обращать внимание на состав ткани. Особенно не рекомендуется приобретать изделия, состоящие из 50% хлопка и 50% полиэстера. Такие ткани часто вызывают потливость, появление запаха и быстрый износ изделия.
В качестве более правильного выбора называется использование натуральных материалов, таких как 100% хлопок, шерсть и лён. Кроме того, ткани с небольшим содержанием эластана (2-5%) для обеспечения эластичности одежды также считаются подходящими. В качестве альтернативы упоминаются вискозные материалы.
Эксперты отмечают, что при производстве слишком дешёвых изделий высока вероятность использования низкокачественных материалов или дешёвой рабочей силы.
Специалисты предупреждают, что «переработанный полиэстер» продолжает наносить вред окружающей среде. Такие случаи называются «greenwashing», то есть созданием экологического имиджа с целью обмана потребителей.
Специалисты рекомендуют для правильных покупок три основных правила: покупать меньше, выбирать более качественные изделия и использовать их долгое время.