Türkiyədə gecə bank kartlarından pul çıxarmağa məhdudiyyət
Türkiyənin Bank Tənzimləməsi və Nəzarəti Agentliyi gecə saatlarında kredit kartlarından nağd pul çıxarılmasına məhdudiyyətlər tətbiq edib.
Qafqazinfo xəbər verir ki, buna səbəb bank sistemlərinə edilən kiberhücumların və dələduzluq hallarının artması olub.
Yeni qaydalara əsasən, axşam saat 22:00-dan səhər saat 06:00-dək kredit kartından nağd pul çıxarmaq üçün şəxsiyyətin təsdiqlənməsi tələb olunacaq. Belə ki, kartda ID-çip olmalı, istifadəçinin telefonu isə NFC texnologiyasını dəstəkləməlidir.
Digər hallarda nağd pul çıxarılması yalnız məhdudiyyətlərin aradan qaldırıldığı gündüz saatlarında mümkün olacaq.
Nəşrin yazdığına görə, kredit kartları limitlərinin artması və mobil bankçılığın yayılması ilə dələduzların istifadəçi hesablarını qıraraq gecə saatlarında əməliyyatlar həyata keçirməsi halları artıb. Yeni tədbirin bu cür halların qarşısını alacağı gözlənilir.

Агентство по регулированию и надзору за банковской деятельностью Турции ввело ограничения на снятие наличных с кредитных карт в ночное время.
Как сообщает Qafqazinfo, причиной этого стало увеличение кибератак и случаев мошенничества в банковской системе.
Согласно новым правилам, для снятия наличных с кредитной карты с 22:00 до 06:00 потребуется подтверждение личности. Для этого на карте должен быть ID-чип, а телефон пользователя должен поддерживать технологию NFC.
В остальных случаях снятие наличных будет возможно только в дневное время, когда ограничения сняты.
По информации издания, с увеличением лимитов по кредитным картам и распространением мобильного банкинга участились случаи взлома счетов пользователей мошенниками и проведения операций в ночное время. Ожидается, что новая мера предотвратит подобные случаи.