Türkiyədə gecə bank kartlarından pul çıxarmağa məhdudiyyət
Türkiyənin Bank Tənzimləməsi və Nəzarəti Agentliyi gecə saatlarında kredit kartlarından nağd pul çıxarılmasına məhdudiyyətlər tətbiq edib.
Qafqazinfo xəbər verir ki, buna səbəb bank sistemlərinə edilən kiberhücumların və dələduzluq hallarının artması olub.
Yeni qaydalara əsasən, axşam saat 22:00-dan səhər saat 06:00-dək kredit kartından nağd pul çıxarmaq üçün şəxsiyyətin təsdiqlənməsi tələb olunacaq. Belə ki, kartda ID-çip olmalı, istifadəçinin telefonu isə NFC texnologiyasını dəstəkləməlidir.
Digər hallarda nağd pul çıxarılması yalnız məhdudiyyətlərin aradan qaldırıldığı gündüz saatlarında mümkün olacaq.
Nəşrin yazdığına görə, kredit kartları limitlərinin artması və mobil bankçılığın yayılması ilə dələduzların istifadəçi hesablarını qıraraq gecə saatlarında əməliyyatlar həyata keçirməsi halları artıb. Yeni tədbirin bu cür halların qarşısını alacağı gözlənilir.

Restriction on withdrawing money from bank cards at night in Turkey
Turkey's Banking Regulation and Supervision Agency has imposed restrictions on cash withdrawals from credit cards during nighttime hours.
According to Qafqazinfo, this measure was taken due to the increase in cyberattacks on banking systems and fraud cases.
According to the new rules, from 22:00 in the evening until 06:00 in the morning, identity verification will be required to withdraw cash from credit cards. Specifically, the card must have an ID-chip, and the user's phone must support NFC technology.
In other cases, cash withdrawals will only be possible during daytime hours when restrictions are lifted.
According to the publication, with the increase in credit card limits and the spread of mobile banking, incidents of fraudsters breaking into user accounts and conducting transactions at night have increased. The new measure is expected to prevent such cases.