Türkiyə parlamentində yenilənmiş qüvvələr nisbəti
Hakim Ədalət və İnkişaf Partiyası qanunverici orqanda 275, onun əsas müttəfiqi – Milliyyətçi Hərəkat Partiyası 47 mandatla təmsil olunur.
Ana müxalifət qurumu olan Cümhuriyyət Xalq Partiyası 138 mandatla göstərilir.
Xalqların Bərabərlik və Demokratiya Partiyası 56, Yaxşı Partiya 30, Demokratiya və Sıçrayış, Gələcək və Səadət partiyalarının fraksiya kimi qurduğu Yeni Yol Partiyası ümumilikdə 21, Hür Dava Partiyası 4, Yenidən Rifah Partiyası 4, Türkiyə Fəhlə Partiyası 3, Demokratik Bölgələr Partiyası 2, Əmək Partiyası 2, Demokrat Partiyası 1, Demokratik Sol Partiya 1 mandata sahibdir.
Məclisin 8 üzvü partiyasızdır.
Ədalət və İnkişaf Partiyasının sədri Rəcəb Teyyub Ərdoğan 2003-cü ildən baş nazirlik edib, 2014, 2018 və 2023-cü illərdə prezident seçilib.

The ratio of renewed forces in the Turkish parliament
The ruling Justice and Development Party holds 275 legislative seats, and its main ally – the Nationalist Movement Party holds 47 mandates.
The main opposition body, the Republican People's Party, is represented with 138 seats.
The Peoples' Equality and Democracy Party has 56, the Good Party 30, the New Path Party, formed as a faction by the Democracy and Leap, Future and Felicity parties, holds a total of 21 seats; the Free Cause Party has 4, the Re-Welfare Party 4, the Workers' Party of Turkey 3, the Democratic Regions Party 2, the Labor Party 2, the Democratic Party 1, and the Democratic Left Party 1 seat each.
Eight members of the Assembly are independent (non-partisan).
The chairman of the Justice and Development Party, Recep Tayyip Erdoğan, served as prime minister since 2003 and was elected president in 2014, 2018, and 2023.