Trampdan 60 ölkə ilə bağlı
Tramp administrasiyası Vaşinqtonun məcburi əməkdən istifadə etməklə istehsal olunan malların ticarətini məhdudlaşdırmamaqda ittiham etdiyi 60 ölkədən idxal edilən məhsullara 10 və ya 12,5 faiz əlavə tarif tətbiq etməyi nəzərdən keçirir.
Medianews.az  xəbər verir ki, bu barədə Musavat.com məlumat yayıb.
Qeyd olunur ki, 10 faizlik tariflər Kanada, Ekvador, Avropa Birliyi, İndoneziya, Meksika, Pakistan, Argentina, Banqladeş, Kamboca, El Salvador, Qvatemala, İndoneziya, Malayziya, Tayvan və Birləşmiş Krallığa təsir edəcək.
Bundan əlavə, 12,5 faizlik əlavə rüsumlar ABŞ hakimiyyətinin müvafiq araşdırma apardığı daha 45 ölkəyə təsir edəcək.
ABŞ Ticarət Nümayəndəsi Ceymison Qrin bildirib ki, ABŞ-nin ən vacib ticarət tərəfdaşlarının məcburi əməkdən istifadə etməklə istehsal olunan malların idxalı məsələsini həll etməməsi qəbuledilməzdir. Bu, amerikalı işçilərin qlobal bazarda qeyri-bərabər oyun meydançasında rəqabət aparmaq məcburiyyətində qaldığı bir vəziyyət yaradır.

From Trump regarding 60 countries
The Trump administration is considering imposing an additional tariff of 10 or 12.5 percent on products imported from 60 countries that Washington accuses of not restricting trade in goods produced using forced labor.
Medianews.az  reports that this information was published by Musavat.com.
It is noted that the 10 percent tariffs will affect Canada, Ecuador, the European Union, Indonesia, Mexico, Pakistan, Argentina, Bangladesh, Cambodia, El Salvador, Guatemala, Indonesia, Malaysia, Taiwan, and the United Kingdom.
Additionally, the 12.5 percent extra duties will affect 45 more countries that the US authorities are conducting relevant investigations on.
US Trade Representative Jameson Green stated that it is unacceptable that the US's most important trading partners have not addressed the issue of importing goods produced using forced labor. This creates a situation where American workers are forced to compete on an uneven playing field in the global market.