Tramp yeni vəzifəyə yiyələndi – Müstəsna səlahiyyətləri var -
Bu gündən ABŞ Prezidenti Donald Trampın beynəlxalq əhəmiyyətli bir vəzifəsi də var: Sülh Şurasının sədri.
Medianews.az bildirir ki, Donald Trampın Sülh Şurasının sədri olması məsələsi birbaşa şuranın nizamnaməsində yazılıb. Eyni zamanda qeyd olunub ki, Donald Tramp ABŞ-nin bu şurada ilk nümayəndəsidir.
Nizamnaməyə əsasən, Sülh Şurasının sədri müstəsna səlahiyyətlərə malikdir:
Şuraya yalnız sədrin dəvət etdiyi dövlətlər üzv ola bilər.
Dövlətlərin üzvlük müddətini uzatmaq və ya bitirmək səlahiyyəti sədrə məxsusdur.
Sədr istənilən dövləti üzvlükdən çıxara bilər; bu qərar yalnız üzvlərin üçdə iki səs çoxluğu ilə ləğv oluna bilər.
Sədr şurada köməkçi və tabe strukturlar yarada, onları dəyişdirə və ya ləğv edə bilər.
Sədr istədiyi vaxt alt komitələr yarada, onların mandatını, strukturunu və idarəçilik qaydalarını müəyyən edə bilər.
Sülh Şurasının icra orqanının – İcraedici Şuranın üzvlərini birbaşa sədr seçir. Sədr onları vəzifədən kənarlaşdıra, səlahiyyət müddətini uzada bilər. Baş icraçı direktor sədr tərəfindən təyin olunur.
İcraedici Şuranın qəbul etdiyi istənilən qərarı sədr istənilən vaxt ləğv edə bilər.
Sülh Şurasında qəbul edilən qərarlar yalnız sədrin təsdiqi ilə qüvvəyə minir.
Sədr bərabər səs halında həlledici səsə malikdir.
Sədr Şuranın iclaslarının vaxtını, yerini, gündəliyinin təsdiqini müəyyən edir.
Dövlətlərin iclaslarda alternativ yüksək vəzifəli şəxslə təmsil olunması yalnız sədrin razılığı ilə mümkündür.
Sədr regional və beynəlxalq təşkilatları öz şərtləri ilə iclaslara dəvət edə bilər.
Sədr nizamnamənin şərhi və tətbiqi üzrə son instansiyadır. O, daxili mübahisələrdə yekun qərar verən şəxsdir.
Sədr şura adından qətnamələr və direktivlər qəbul edə, sülh missiyalarının icrası üçün hüquqi aktlar çıxara bilər.
Sədr öz varisini şəxsən təyin edir. Sədr vəzifədən gedəndə və ya onun fəaliyyət qabiliyyətsizliyi halında İcraedici Şuranın yekdil qərarı ilə sədrin təyin etdiyi varis avtomatik olaraq bütün səlahiyyətləri alır.
Sədr Sülh Şurasının fəaliyyətini müddətsiz davam etdirməsinə və ya tam buraxılmasına təkbaşına qərar verə bilər.
Sədr zəruri və ya məqsədəuyğun hesab etdiyi istənilən vaxt Sülh Şurasını ləğv edə bilər.
Şuranın rəsmi möhürü yalnız sədr tərəfindən təsdiqlənir.
Xatırladaq ki, Sülh Şurası Trampın təşəbbüsü irəli yaradılıb, nizamnaməsi yanvarın 22-də İsveçrənin Davos şəhərində bir sıra ölkələrin rəhbərlərinin iştirakı ilə imzalanıb.
Sülh Şurası əvvəlcə İsrail-Fələstin münaqişəsinə son qoymaq və Qəzza sektorunun yenidən qurulmasını təmin etmək məqsədilə ABŞ tərəfindən hazırlanan 20 maddəlik sülh planının bir hissəsi kimi təklif olunsa da, nizamnamədə Qəzza sektorundan bəhs olunmur. Bunun əvəzinə, orada bütün dünyada münaqişələrin həllinə yardım üzrə BMT-nin onilliklərdir oynadığı rolu əks etdirən görüşlər yer alıb.
Ekspertlər Sülh Şurasını “Donald Trampın BMT-si” adlandırırlar.
Davosda Sülh Şurasının nizamnaməsinin imzalanma mərasimində çıxış edərkən Tramp deyib ki, BMT-nin böyük potensialı var, amma ondan istifadə etmir.
ABŞ Prezidentinin sözlərinə görə, o, sona çatdırdığı səkkiz müharibənin heç biri barədə BMT ilə danışmayıb. Donald Tramp əlavə edib ki, BMT kifayət qədər səy göstərməyib və həmin müharibələri bitirə bilməyib.
Medianews.az qeyd edir ki, Sülh Şurasının loqotipi BMT-nin loqotipinə bənzəyir. Fərq orasındadır ki, BMT-nin loqotipində bütün qitələr, Sülh Şurasının loqotipində isə Şimali Amerika və Mərkəzi Amerika ilə Cənubi Amerikanın bəzi bölgələri əks olunub.
1946-cı il təvəllüdlü Donald Tramp 2017-2021-ci illərdə ABŞ Prezidenti olub, 2025-ci il yanvarın 20-dən yenidən bu ölkənin rəhbəridir.

С сегодняшнего дня у Президента США Дональда Трампа есть международно значимая должность: Председатель Совета мира.
Medianews.az сообщает, что вопрос о том, что Дональд Трамп является председателем Совета мира, прямо прописан в уставе совета. Также отмечается, что Дональд Трамп является первым представителем США в этом совете.
Согласно уставу, Председатель Совета мира обладает исключительными полномочиями:
В Совет могут войти только те государства, которые приглашены председателем.
Полномочия по продлению или окончанию членства государств принадлежат председателю.
Председатель может вывести из членства любое государство; это решение может быть отменено только большинством в две трети голосов членов.
Председатель может создавать, изменять или ликвидировать вспомогательные и подчинённые структуры в совете.
Председатель в любое время может создавать подкомитеты, определять их мандат, структуру и правила управления.
Председатель напрямую выбирает членов Исполнительного совета – исполнительного органа Совета мира. Он может смещать их с должности, продлевать срок их полномочий. Главный исполнительный директор назначается председателем.
Любое решение, принятое Исполнительным советом, может быть отменено председателем в любое время.
Решения Совета мира вступают в силу только с подтверждения председателя.
Председатель имеет решающий голос при равенстве голосов.
Председатель определяет время, место и повестку заседаний Совета.
Представительство государств на заседаниях альтернативным высокопоставленным лицом возможно только с согласия председателя.
Председатель может приглашать на заседания региональные и международные организации на своих условиях.
Председатель является высшей инстанцией по толкованию и применению устава. Он принимает окончательные решения по внутренним спорам.
Председатель может принимать резолюции и директивы от имени совета, а также издавать правовые акты для реализации мирных миссий.
Председатель лично назначает своего преемника. В случае ухода председателя с должности или его недееспособности, преемник, назначенный председателем, автоматически получает все полномочия по единогласному решению Исполнительного совета.
Председатель может единолично решать вопрос о бессрочном продолжении деятельности Совета мира или о его полном роспуске.
Председатель в любое время может распустить Совет мира, если считает это необходимым или целесообразным.
Официальная печать совета утверждается только председателем.
Напомним, что Совет мира был создан по инициативе Трампа, его устав был подписан 22 января в городе Давос (Швейцария) при участии лидеров ряда стран.
Совет мира изначально был предложен США как часть 20-пунктного плана мира, направленного на прекращение израильско-палестинского конфликта и восстановление сектора Газа, но в уставе сектор Газа не упоминается. Вместо этого там отражены взгляды, отражающие многолетнюю роль ООН в содействии разрешению конфликтов во всём мире.
Эксперты называют Совет мира «ООН Дональда Трампа».
Выступая на церемонии подписания устава Совета мира в Давосе, Трамп сказал, что у ООН большой потенциал, но он не используется.
По словам президента США, он не обсуждал ни одну из восьми завершённых им войн с ООН. Дональд Трамп добавил, что ООН не прилагала достаточных усилий и не смогла завершить эти войны.
Medianews.az отмечает, что логотип Совета мира похож на логотип ООН. Разница в том, что на логотипе ООН изображены все континенты, а на логотипе Совета мира — Северная и Центральная Америка, а также некоторые регионы Южной Америки.
Родившийся в 1946 году Дональд Трамп был президентом США в 2017-2021 годах, а с 20 января 2025 года вновь является главой этой страны.