Tramp Müctəba Xameneini tanımır:
ABŞ Prezidenti Donald Tramp jurnalistlərə verdiyi son müsahibəsində İranın yeni Ali Rəhbəri Müctəba Xameneinin legitimliyini və hazırkı statusunu kəskin şəkildə şübhə altına alıb. Ağ Ev rəhbəri Müctəba Xameneinin hazırda harada olduğunun bilinmədiyini, heç bir yerdə görünmədiyini və faktiki olaraq qərar qəbul etmək iqtidarında olmadığını vurğulayaraq, "O, əlçatmazdır, heç kim onunla nə baş verdiyini bilmir, mən onu lider hesab etmirəm" deyə bəyan edib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Trampın çıxışında nüvə sazişi ilə bağlı da mühüm detallar yer alıb. O, Tehranla təxminən 15 bənd üzrə razılıq nöqtələrinin olduğunu və bu siyahıda ilk üç bəndin İranın heç vaxt nüvə silahına sahib olmaması ilə bağlı olduğunu bildirib. Prezidentin sözlərinə görə, İran tərəfi artıq bu şərtlərlə razılaşıb.
İranın enerji resursları və infrastrukturuna toxunan Tramp sistemdə mümkün qədər çox neftin olmasını istədiyini, İranın bu satışdan əldə etdiyi cüzi vəsaitin isə müharibənin gedişatına təsir etməyəcəyini qeyd edib. O, həmçinin İranın elektrik stansiyalarına endirilən zərbələri Rusiyanın Ukraynadakı hərəkətləri ilə müqayisə edən jurnalistlərə cavabında bu iki vəziyyətin tamamilə fərqli olduğunu vurğulayıb. Sonda isə Tramp ötən yay İranın nüvə obyektlərinin məhv edildiyini xatırladaraq, müvafiq avadanlıqlarla həmin yerlərin yenidən qazılıb bərpa edilməsi riskinə qarşı ayıq-sayıq olduqlarını və buna qətiyyən icazə verməyəcəklərini əlavə edib.

Trump does not recognize Mojtaba Khamenei:
US President Donald Trump sharply questioned the legitimacy and current status of Iran's new Supreme Leader Mojtaba Khamenei in his latest interview with journalists. The White House chief emphasized that Mojtaba Khamenei's current whereabouts are unknown, he is not seen anywhere, and he is effectively incapable of making decisions, stating, "He is untouchable, no one knows what happened to him, I do not consider him a leader."
Medianews.az Reports citing Musavat.com state that Trump's speech also included important details regarding the nuclear deal. He said there are approximately 15 points of agreement with Tehran, with the first three points on this list concerning Iran never possessing nuclear weapons. According to the president, the Iranian side has already agreed to these conditions.
Touching on Iran's energy resources and infrastructure, Trump expressed his desire for as much oil as possible to be in the system and noted that the modest amount Iran earns from these sales would not affect the course of the war. In response to journalists comparing the strikes on Iran's power plants to Russia's actions in Ukraine, he emphasized that these two situations are completely different. Finally, recalling that Iran's nuclear facilities were destroyed last summer, Trump added that they are vigilant against the risk of those sites being re-excavated and restored with appropriate equipment and absolutely will not allow it.