Tramp bu halda İrana qarşı sanksiyaların ləğvinə
ABŞ prezidenti Donald Tramp yeni rəhbərlik özünü praqmatik tərəfdaş kimi göstərərsə, İrana qarşı sanksiyaların qaldırılmasına açıqdır.
Medianews.az xəbər verir ki, "The New York Times" qəzeti Donald Trampın sitatını dərc edib.
Eyni zamanda qəzetdə qeyd olunub ki, o, ABŞ-nin hazırkı İran hakimiyyətini devirməyə çalışanları hər hansı bir şəkildə dəstəkləyib-dəstəkləmədiyini açıqlamaqdan imtina edib.
Nəşr Trampın sözlərini sitat gətirib: "Mən bu və ya digər şəkildə öhdəlik götürmürəm; hələ tezdir. Bizim görüləsi işlərimiz var və biz bunu çox yaxşı etmişik. Deyərdim ki, biz qrafikdən xeyli irəlidəyik".
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyata başlayıblar. Tehran da daxil olmaqla, İranın böyük şəhərləri vurulub. İran Silahlı Qüvvələrinin elit bölməsi olan İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (İİKK) genişmiqyaslı cavab əməliyyatı elan edib. ABŞ-İsrail birgə hücumunda İranın Ali Lideri Əli Xamenei və İslam Respublikasının bəzi digər əsas liderləri öldürülüb və ölkə 40 günlük matəm elan edib.\BAKU.WS

Трамп в этом случае за отмену санкций против Ирана
Президент США Дональд Трамп открыт к снятию санкций с Ирана, если новое руководство покажет себя прагматичным партнёром.
Medianews.az сообщает, что газета "The New York Times" опубликовала цитату Дональда Трампа.
В то же время в газете отмечается, что он отказался раскрывать, поддерживает ли он каким-либо образом попытки свержения нынешнего иранского режима США.
Издание приводит слова Трампа: "Я не беру на себя обязательств так или иначе; ещё рано. У нас много дел, которые нужно сделать, и мы сделали это очень хорошо. Я бы сказал, что мы значительно опережаем график".
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военную операцию против Ирана. Были поражены крупные иранские города, включая Тегеран. Элитное подразделение Вооружённых сил Ирана — Корпус стражей исламской революции (КСИР) — объявило масштабную контроперацию. В ходе совместного удара США и Израиля были убиты Верховный лидер Ирана Али Хаменеи и некоторые другие ключевые лидеры Исламской Республики, а страна объявила 40-дневный траур.\BAKU.WS