Tokayevin mümkün varisinin
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Lenta.ru-ya müsahibəsində politoloq, Xəzər Strateji Araşdırmalar İnstitutunun regional layihələr üzrə direktoru Yuri Solozobov məlumat verib.
"Vitse-prezident Kasım-Jomart Tokayevin xələfi ola bilər, həm də kifayət qədər tez bir zamanda", - deyə o qeyd edib.
Ekspert vurğulayıb ki, vitse-prezident postuna namizədlər arasında artıq bir neçə fiqur nəzərdən keçirilir. Onların arasında konstitusiya islahatına kuratorluq edən və yeni nəsil siyasətçiləri təmsil edən dövlət müşaviri Erlan Karin, habelə Senat və Məclisin (Qazaxıstan parlamentinin iki palatası) sədrləri Maulen Aşimbayev və Erlan Koşanov var.
Yuri Solozobov, həmçinin vitse-prezident postunun tətbiqini Qazaxıstanın yeni konstitusiyasının əsas müddəalarından biri adlandırıb. Bu vəzifə respublikada hələ 1990-cı illərdə mövcud olub, lakin həmin dövrdə özünü doğrultmayıb.
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev martın 17-də ölkənin yeni konstitusiyasını təsdiqləyib. O, martın 15-də keçirilmiş referendumun yekunlarına əsasən qəbul edilib. Yeni əsas qanun layihəsini səsvermə iştirakçılarının 87 faizi bəyənib./publika.az

Возможный наследник Токаева
Новый вице-президент может стать потенциальным преемником президента Казахстана Касыма-Жомарта Токаева.
Medianews.az сообщает, что об этом в интервью Lenta.ru рассказал политолог, директор региональных проектов Института стратегических исследований Каспия Юрий Солозобов.
"Вице-президент может стать преемником Касыма-Жомарта Токаева, и довольно скоро", — отметил он.
Эксперт подчеркнул, что среди кандидатов на пост вице-президента уже рассматриваются несколько фигур. Среди них — государственный советник Ерлан Карин, который курирует конституционную реформу и представляет новое поколение политиков, а также председатели Сената и Мажилиса (двух палат парламента Казахстана) Маулен Ашимбаев и Ерлан Кошанов.
Юрий Солозобов также назвал введение поста вице-президента одним из основных положений новой конституции Казахстана. Эта должность существовала в республике еще в 1990-х годах, но тогда себя не оправдала.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев 17 марта утвердил новую конституцию страны. Она была принята на основе итогов референдума, проведенного 15 марта. Проект нового основного закона был поддержан 87 процентами участников голосования./publika.az