Təyyarə ildırımlı havaya görə
Azərbaycan Hava Yollarının (AZAL) J2-295 nömrəli Bakı-Naxçıvan reysini icra edən hava gəmisi ildırımlı hava şəraiti səbəbindən Bakıya geri qayıdıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə “Azərbaycan Hava Yolları” QSC məlumat yayıb.
Bildirilib ki, təyyarə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna saat 21:09-da uğurla eniş edib.
Qeyd edilib ki, J2-2257 nömrəli Bakı-Naxçıvan reysi də əlverişsiz hava şəraiti səbəbi ilə təxirə salınıb. Sərnişinlərə mümkün dəyişikliklərlə bağlı ətraflı məlumat veriləcək:
“Məlumat üçün bildiririk ki, son günlər Naxçıvanda müşahidə olunan qeyri-sabit hava şəraiti Bakı–Naxçıvan–Bakı marşrutu üzrə reyslərin planlaşdırılmış qrafikə uyğun icrasını çətinləşdirərək uçuş cədvəlində müəyyən dəyişikliklərə səbəb olub.
Naxçıvanın coğrafi yerləşməsi və dağlıq relyefi səbəbindən külək, görmə məsafəsinin məhdudlaşması və sürətlə dəyişən meteoroloji şərait bəzi hallarda uçuş əməliyyatlarına birbaşa təsir göstərir. Bu səbəbdən uçuşların təhlükəsiz şəkildə yerinə yetirilməsini təmin etmək məqsədilə hava şəraitinə uyğun olaraq operativ qərarlar qəbul edilir”.

The aircraft operating Azerbaijan Airlines (AZAL) flight J2-295 from Baku to Nakhchivan has returned to Baku due to stormy weather conditions.
Medianews.az reports that the information was released by "Azerbaijan Airlines" CJSC.
It was stated that the plane successfully landed at Heydar Aliyev International Airport at 21:09.
It was noted that flight J2-2257 from Baku to Nakhchivan was also postponed due to unfavorable weather conditions. Passengers will be given detailed information regarding possible changes:
"For your information, the unstable weather conditions observed in Nakhchivan in recent days have complicated the execution of flights on the Baku–Nakhchivan–Baku route according to the planned schedule and have caused some changes to the flight timetable.
Due to Nakhchivan’s geographical location and mountainous terrain, wind, limited visibility, and rapidly changing meteorological conditions directly affect flight operations in some cases. Therefore, in order to ensure the safe performance of flights, prompt decisions are made according to the weather conditions."