Tətil üçün ən sərfəli
Bu məlumatı “RİA Novosti” “Rabota.ru” servisinin personal və təşkilati inkişaf üzrə direktoru Yuliya Sanina ilə bölüşüb.
Onun fikrincə, istirahət planlaşdırarkən aydakı iş günlərinin sayını nəzərə almaq vacibdir. Mütəxəssis deyib ki, 2026-cı ilin yayında ən çox iş günü iyul ayında olacaq - 23 gün. Beləliklə, iyul məzuniyyət üçün ən sərfəli ay hesab edilib.
Ekspert əlavə edib ki, ödənişlər hesablanarkən əməkhaqqının məbləği konkret aydakı iş günlərinin sayına bölünür: bu günlərin sayı nə qədər çox olarsa, məzuniyyət işçi üçün bir o qədər qazanclı olur./publika.az

This year, the most favorable summer month for vacation will be July.
This information was shared by "RIA Novosti" with Yuliya Sanina, the director of personnel and organizational development at the "Rabota.ru" service.
According to her, it is important to consider the number of working days in a month when planning a holiday. The expert said that in the summer of 2026, July will have the most working days - 23 days. Thus, July has been considered the most profitable month for vacation.
The expert added that when calculating payments, the salary amount is divided by the number of working days in a given month: the more of these days there are, the more profitable the vacation is for the employee./publika.az