Süni zəka ixtiraçı ola bilər?
2020-ci ildə amerikalı mühəndis “DABUS” adlı süni zəka sistemi ilə hazırlanan bir məhsul üçün patent müraciəti etmişdi. Sistem tamamilə müstəqil işlədiyi üçün ixtiraçı kimi özü göstərilmişdi.
Lakin Yaponiyanın patent orqanları və məhkəmələri müraciəti rədd edib, mühəndisə insanı ixtiraçı göstərmək tələbini irəli sürüb. Mühəndisin bu təklifi qəbul etmədiyinə görə patent verilmir.
Məhkəmə qərarında vurğulayıb ki, qanuna görə ixtiraçı yalnız real insan ola bilər və süni zəka müstəqil ixtiraçı kimi qəbul edilə bilməz.

Can artificial intelligence be an inventor?
In 2020, an American engineer filed a patent application for a product created with an artificial intelligence system called "DABUS". Since the system operated completely independently, it was listed as the inventor.
However, Japan's patent authorities and courts rejected the application, requiring the engineer to designate a human inventor. Since the engineer did not accept this request, the patent was not granted.
The court emphasized in its decision that according to the law, the inventor can only be a real person and artificial intelligence cannot be accepted as an independent inventor.