Su sayğacları dəyişdirilir -
Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiq edilən “Bakı şəhərində və Abşeron yarımadasında su təchizatı, yağış və tullantı suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair 2026−2035-ci illər üçün Dövlət Proqramı”na görə Azərbaycanda 245 min su sayğacı dəyişdiriləcək.
Belə ki, 2026−2030-cu illərdə 45 min yeni sayğacın quraşdırılması, 80 min smart və 165 min mexaniki tipli istismar müddəti başa çatmış sayğacın dəyişdirilməsi planlaşdırılır.
Bəs hazırda quraşdırılan ümumi sayğac sayı nə qədərdir? Su sayğaclarının nə qədəri mexaniki, nə qədəri smartdır? Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan illər ərzində hamısının smart və ya mexaniki olması nəzərdə tutulurmu?
Musavat.com xəbər verir ki, İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətindən Bizim.Media-ya qurumun xidmət göstərdiyi 6 iri şəhər üzrə 1 273 143 sayğacın quraşdırıldığı bildirilib.
Bunlardan 1 060 072-nin mexaniki, 213 071-nin isə smart sayğac olduğu qeyd edilib.
“1 060 072 mexaniki sayğacdan 1 049 483-ü əhali, 10 589-u isə qeyri-əhali üçün quraşdırılıb. 213 071 smart sayğacdan 153 375-i əhali, 59 696-sı isə qeyri-əhali üçün quraşdırılıb”, - məlumatda vurğulanıb.

Водяные счетчики заменяются -
Согласно утвержденной распоряжением Президента Ильхама Алиева «Государственной программе на 2026–2035 годы по совершенствованию систем водоснабжения, дождевых и сточных вод в городе Баку и на Апшеронском полуострове», в Азербайджане будет заменено 245 тысяч водяных счетчиков.
Так, в период 2026–2030 годов планируется установка 45 тысяч новых счетчиков, замена 80 тысяч смарт и 165 тысяч механических счетчиков с истекшим сроком эксплуатации.
А сколько сейчас установлено всего счетчиков? Сколько из них механических, а сколько смарт? Предусматривается ли, что в течение лет, указанных в Государственной программе, все они будут либо смарт, либо механическими?
Как сообщает Musavat.com, из Объединенной службы водоснабжения крупных городов для Bizim.Media было сообщено, что всего по 6 крупным городам установлено 1 273 143 счетчика.
Из них 1 060 072 — механические, 213 071 — смарт-счетчики.
«Из 1 060 072 механических счетчиков 1 049 483 установлены для населения, 10 589 — для нефизических лиц. Из 213 071 смарт-счетчиков 153 375 установлены для населения, 59 696 — для нефизических лиц», — отмечается в сообщении.