Su sayğacları dəyişdirilir -
Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiq edilən “Bakı şəhərində və Abşeron yarımadasında su təchizatı, yağış və tullantı suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair 2026−2035-ci illər üçün Dövlət Proqramı”na görə Azərbaycanda 245 min su sayğacı dəyişdiriləcək.
Belə ki, 2026−2030-cu illərdə 45 min yeni sayğacın quraşdırılması, 80 min smart və 165 min mexaniki tipli istismar müddəti başa çatmış sayğacın dəyişdirilməsi planlaşdırılır.
Bəs hazırda quraşdırılan ümumi sayğac sayı nə qədərdir? Su sayğaclarının nə qədəri mexaniki, nə qədəri smartdır? Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan illər ərzində hamısının smart və ya mexaniki olması nəzərdə tutulurmu?
Musavat.com xəbər verir ki, İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətindən Bizim.Media-ya qurumun xidmət göstərdiyi 6 iri şəhər üzrə 1 273 143 sayğacın quraşdırıldığı bildirilib.
Bunlardan 1 060 072-nin mexaniki, 213 071-nin isə smart sayğac olduğu qeyd edilib.
“1 060 072 mexaniki sayğacdan 1 049 483-ü əhali, 10 589-u isə qeyri-əhali üçün quraşdırılıb. 213 071 smart sayğacdan 153 375-i əhali, 59 696-sı isə qeyri-əhali üçün quraşdırılıb”, - məlumatda vurğulanıb.

Water meters are being replaced -
According to the "State Program for 2026-2035 on improvement of water supply, rain and waste water systems in Baku city and Absheron Peninsula" approved by the decree of President Ilham Aliyev, 245 thousand water meters will be replaced in Azerbaijan.
Specifically, it is planned to install 45 thousand new meters and replace 80 thousand smart and 165 thousand mechanical meters that have reached the end of their service life during 2026-2030.
So, what is the current total number of installed meters? How many of the water meters are mechanical and how many are smart? Is it envisaged that all of them will be smart or mechanical during the years specified in the State Program?
Musavat.com reports that the United Water Supply Service of Large Cities informed Bizim.Media that 1,273,143 meters have been installed in six large cities under the institution's service.
It was noted that out of these, 1,060,072 are mechanical and 213,071 are smart meters.
"Out of 1,060,072 mechanical meters, 1,049,483 were installed for the population and 10,589 for non-population use. Out of 213,071 smart meters, 153,375 were installed for the population and 59,696 for non-population use," the information emphasized.