Stres xərçəng riskini artırmır -
Qroningen Universiteti Tibb Mərkəzinin alimləri stres və digər psixososial amillərin xərçəng riskini artırmadığını aşkar ediblər.
Medianews.az xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri "Cancer" jurnalında dərc edilib.
Bildirilib ki, tədqiqatda psixoloji və sosial amillərin xərçənglə əlaqəli olub-olmadığını araşdıran beynəlxalq konsorsiumun məlumatlarından istifadə edilib.
Alimlər müxtəlif psixososial göstəricilər üzrə qiymətləndirilən 421 799 nəfərin məlumatlarını təhlil ediblər. Bunlara sosial dəstək səviyyələri, ailə vəziyyəti, kədər, narahatlıq meyilləri (nevrotiklik) və ümumi psixoloji stres daxildir.
Təhlillər göstərib ki, bu amillərin heç biri ümumilikdə xərçəng riskinin artması ilə əlaqəli deyil. Sinə, prostat və kolorektal xərçəng də daxil olmaqla ən çox yayılmış xərçəng növləri ilə də heç bir əlaqə tapılmayıb.
Bəzi statistik əlaqələr əvvəlcə ağciyər xərçəngi xəstələrində müşahidə edilib - yaxınlarını itirmiş və ya sosial dəstəyin aşağı səviyyədə olduğu insanlarda. Lakin, məlum risk faktorları, əsasən siqaret çəkmək və ailə tarixçəsi nəzərə alındıqdan sonra bu əlaqələrin əksəriyyəti özünü doğrultmayıb.
Alilmlərin fikrincə, nəticələr zəif zehni sağlamlığın və ya stresin xərçəng riskini birbaşa artırdığına dair geniş yayılmış inancı dəstəkləmir. Alimlər qeyd edirlər ki, bəzi tədqiqatlarda müşahidə olunan stres və xərçəng arasındakı zəif əlaqələr çox vaxt əlaqəli həyat tərzi amilləri - məsələn, siqaret çəkmək, spirtli içki istehlakı və ya digər davranış vərdişləri ilə izah olunur ki, bu da həqiqətən xəstəlik riskini artıra bilər./oxu.az

Stress does not increase the risk of cancer -
Scientists at the University Medical Center Groningen have discovered that stress and other psychosocial factors do not increase the risk of cancer.
Medianews.az reports that the results of the study were published in the journal "Cancer".
It was reported that the study used data from an international consortium investigating whether psychological and social factors are associated with cancer.
The scientists analyzed data from 421,799 people evaluated on various psychosocial indicators. These include levels of social support, family status, depression, anxiety tendencies (neuroticism), and general psychological stress.
The analyses showed that none of these factors were generally associated with an increased risk of cancer. No association was found even with the most common types of cancer, including breast, prostate, and colorectal cancers.
Some statistical associations were initially observed in lung cancer patients—those who had lost loved ones or had low levels of social support. However, after accounting for known risk factors, mainly smoking and family history, most of these associations did not hold true.
According to the scientists, the results do not support the widespread belief that poor mental health or stress directly increases cancer risk. The researchers note that weak links observed between stress and cancer in some studies are often explained by correlated lifestyle factors—such as smoking, alcohol consumption, or other behavioral habits—that can actually increase disease risk./oxu.az