Sosial şəbəkələrdə təhlükəli trend: Ölülər "dirildilir", görüntüləri satılır - VİDEO
Sosial şəbəkələrdə narahatlıq doğuran yeni bir tendensiya yayılıb. Bəzi səhifələr süni intellekt vasitəsilə mərhum insanların görüntülərini pul qarşılığında "canlandıraraq" videolar hazırlayırlar.
Bir qrup insan bunu texnoloji yenilik kimi qəbul etsə də, digərləri bu cür paylaşımları etik hesab etmir və mərhumun xatirəsinə hörmətsizlik kimi qiymətləndirirlər. Məsələ yalnız etik çərçivə ilə məhdudlaşmır. Bu tip kontentlər həm dini, həm də psixoloji baxımdan ciddi suallar doğurur. Bəs belə kontentlərin yaradılması nə dərəcədə doğrudur? Bu cür videolar insanların düşüncəsinə necə təsir edir?
Baku TV mövzu ilə bağlı paytaxt sakinləri arasında sorğu keçirib.
"Mən belə şeylərə yaxşı baxmıram. Düşünəndə adamın tükləri biz-biz olur", - vətəndaşlardan biri söyləyib. Digər bir sakin isə qeyd edib: "Belə paylaşımları etməyə heç kimin ixtiyarı yoxdur".
Mərhum aktrisa Tünzalə Əliyevanın həyat yoldaşı Röyal Babayev də məsələyə münasibət bildirib. O qeyd edib ki, sosial şəbəkələrdə yayılan bu tip videolar ona pis təsir edir:
"Bəzən proqram vasitəsilə hazırlanmış görüntülər qarşıma çıxır. Tünzalə guya məzardan çıxıb daşa sarılır. Bu məni çox üzür, hətta sarsıdır. Bəzən bunu edən insanlara əsəbiləşirəm. Sonra düşünürəm ki, bunu maddi qazanc üçün edirlər. Anlamağa çalışıram. Amma olmazmı ki, hər kəs öz ailəsindən biri üçün belə videolar hazırlasın, başqalarına toxunmasın? Əminəm ki, pis niyyətləri yoxdur, lakin bilin ki, bu bizə yaxşı təsir etmir".
İlahiyyatçı Tural İrfan isə bildirib ki, dini baxımdan bu cür görüntülərin hazırlanması və yayılması doğru hesab olunmur. Onun sözlərinə görə, insanların öldükdən sonra dirilməsi qeyb aləminə aid məsələdir və bu nə elmi, nə də dünyəvi baxımdan tam izah edilə bilən bir prosesdir: "Bu həm də mərhumun xatirəsinə hörmətsizlik kimi qiymətləndirilir".

В социальных сетях распространилась новая тревожная тенденция. Некоторые страницы с помощью искусственного интеллекта за деньги «оживляют» изображения покойных людей и создают видео.
Некоторые люди воспринимают это как технологическое новшество, тогда как другие считают такие публикации неэтичными и оценивают их как неуважение к памяти покойного. Вопрос не ограничивается только этическими рамками. Такой контент вызывает серьезные вопросы как с религиозной, так и с психологической точки зрения. Насколько же правильно создание такого контента? Как эти видео влияют на мышление людей?
Baku TV провел опрос среди жителей столицы по данной теме.
«Я отношусь к таким вещам отрицательно. Когда думаешь об этом, волосы встают дыбом», — рассказал один из граждан. Другой житель отметил: «Никто не имеет права делать такие публикации».
Супруг покойной актрисы Тюнзалы Алиевой Рёяль Бабайев также высказался по данному вопросу. Он отметил, что такие видео, распространяемые в социальных сетях, на него плохо влияют:
«Иногда передо мной появляются изображения, созданные с помощью программ. Как будто Тюнзала выходит из могилы и обнимает камень. Это меня сильно расстраивает, даже потрясает. Иногда я злюсь на этих людей. Потом думаю, что они делают это ради материальной выгоды. Пытаюсь понять. Но нельзя ли, чтобы каждый создавал такие видео для своих близких и не трогал чужих? Я уверен, что у них нет дурных намерений, но знайте — это не оказывает на нас хорошего влияния».
Теолог Турал Ирфан заявил, что создание и распространение такого рода изображений с религиозной точки зрения неправильно. По его словам, воскресение людей после смерти — это предмет потустороннего мира и это не процесс, который можно полностью объяснить ни с научной, ни с мирской точки зрения: «Это также рассматривается как неуважение к памяти покойного».