Sosial şəbəkələrdə təhlükəli trend: Ölülər "dirildilir", görüntüləri satılır - VİDEO
Sosial şəbəkələrdə narahatlıq doğuran yeni bir tendensiya yayılıb. Bəzi səhifələr süni intellekt vasitəsilə mərhum insanların görüntülərini pul qarşılığında "canlandıraraq" videolar hazırlayırlar.
Bir qrup insan bunu texnoloji yenilik kimi qəbul etsə də, digərləri bu cür paylaşımları etik hesab etmir və mərhumun xatirəsinə hörmətsizlik kimi qiymətləndirirlər. Məsələ yalnız etik çərçivə ilə məhdudlaşmır. Bu tip kontentlər həm dini, həm də psixoloji baxımdan ciddi suallar doğurur. Bəs belə kontentlərin yaradılması nə dərəcədə doğrudur? Bu cür videolar insanların düşüncəsinə necə təsir edir?
Baku TV mövzu ilə bağlı paytaxt sakinləri arasında sorğu keçirib.
"Mən belə şeylərə yaxşı baxmıram. Düşünəndə adamın tükləri biz-biz olur", - vətəndaşlardan biri söyləyib. Digər bir sakin isə qeyd edib: "Belə paylaşımları etməyə heç kimin ixtiyarı yoxdur".
Mərhum aktrisa Tünzalə Əliyevanın həyat yoldaşı Röyal Babayev də məsələyə münasibət bildirib. O qeyd edib ki, sosial şəbəkələrdə yayılan bu tip videolar ona pis təsir edir:
"Bəzən proqram vasitəsilə hazırlanmış görüntülər qarşıma çıxır. Tünzalə guya məzardan çıxıb daşa sarılır. Bu məni çox üzür, hətta sarsıdır. Bəzən bunu edən insanlara əsəbiləşirəm. Sonra düşünürəm ki, bunu maddi qazanc üçün edirlər. Anlamağa çalışıram. Amma olmazmı ki, hər kəs öz ailəsindən biri üçün belə videolar hazırlasın, başqalarına toxunmasın? Əminəm ki, pis niyyətləri yoxdur, lakin bilin ki, bu bizə yaxşı təsir etmir".
İlahiyyatçı Tural İrfan isə bildirib ki, dini baxımdan bu cür görüntülərin hazırlanması və yayılması doğru hesab olunmur. Onun sözlərinə görə, insanların öldükdən sonra dirilməsi qeyb aləminə aid məsələdir və bu nə elmi, nə də dünyəvi baxımdan tam izah edilə bilən bir prosesdir: "Bu həm də mərhumun xatirəsinə hörmətsizlik kimi qiymətləndirilir".

A new worrying trend has spread on social networks. Some pages create videos by "reviving" the images of deceased people through artificial intelligence for a fee.
While a group of people accept this as a technological innovation, others do not consider such posts ethical and regard them as a disrespect to the memory of the deceased. The issue is not limited only to ethical boundaries. Such content raises serious questions from both religious and psychological perspectives. So, how appropriate is the creation of such content? How do these kinds of videos affect people's thinking?
Baku TV conducted a survey among the residents of the capital regarding this topic.
"I don't look favorably on such things. When I think about it, it sends chills down my spine," said one citizen. Another resident noted: "No one has the right to make such posts."
The late actress Tünzalə Əliyeva's husband, Röyal Babayev, also commented on the issue. He said that these types of videos circulating on social networks affect him negatively:
"Sometimes images created by the program appear before me. Tünzalə seems to come out of the grave and clings to a stone. This upsets me a lot, even shakes me. Sometimes I get angry at the people who do this. Then I think that they do it for financial gain. I try to understand. But wouldn’t it be possible for everyone to make such videos only for someone from their own family, and not touch others? I am sure they have no bad intentions, but know that this does not affect us positively."
Theologian Tural İrfan stated that from a religious standpoint, the creation and dissemination of such images is not considered appropriate. According to him, the resurrection of people after death is a matter belonging to the unseen world, and this is a process that cannot be fully explained either scientifically or mundanely: "It is also regarded as disrespect to the memory of the deceased."