D`Artanyanın məzarı tapıldı –
Niderlandın Maastricht şəhərində bir kilsənin bərpası zamanı altarın altında dəfn olunmuş insan skeleti aşkarlanıb.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, bu tapıntı alimlər arasında böyük maraq doğurub və onun məşhur “Üç muşketyor” qəhrəmanının prototipi sayılan Şarl de Kastelmor D`Artanyana aid ola biləcəyi ehtimal olunur.
Məlumata görə, skeletin məhz altarın altında yerləşməsi onun yüksək statuslu şəxsə aid olduğunu göstərir. Qəbirdə həmçinin muşket gülləsinin qalıqları və Fransaya aid sikkə tapılıb ki, bu da versiyanı gücləndirən əsas detallardan sayılır.
Tarixi faktlara əsasən, D`Artanyan 1673-cü ildə Maastricht şəhərinin mühasirəsi zamanı həlak olub. Onun dəfn olunduğu yer isə indiyədək məlum deyildi.
Araşdırmaçılar bildirirlər ki, tapıntı kifayət qədər inandırıcı görünsə də, hələlik qəti nəticə yoxdur. Son söz DNT analizindən sonra deyiləcək.
Qeyd edək ki, "D`Artanyan və üç muşketyor" əsərinin əsas obrazlarından birinin real həyatda mövcud olmuş prototipi kimi tarixə düşüb.

D'Artagnan's grave has been found –
During the restoration of a church in Maastricht, Netherlands, a human skeleton buried under the altar was discovered.
Medianews.az, citing Musavat.com, reports that this finding has aroused great interest among scientists and it is possible that it belongs to Charles de Castelmore d'Artagnan, who is considered the prototype of the famous "Three Musketeers" hero.
According to the information, the fact that the skeleton is located precisely under the altar indicates that it belongs to a person of high status. Remains of a musketeer’s bullet and a coin belonging to France were also found in the grave, which are considered the main details strengthening the theory.
According to historical facts, d'Artagnan died during the siege of Maastricht in 1673. The place of his burial was unknown until now.
Researchers state that although the finding seems quite convincing, there is no definite conclusion yet. The final word will be given after DNA analysis.
It should be noted that the character of "d'Artagnan and the Three Musketeers" is recorded in history as having had a real-life prototype.