Azərbaycana təhlükəli arılar gətirilib
Bu barədə Trend-ə Arıçılar Assosiasiyasının prezidenti Bədrəddin Həsrətov məlumat verib. O bildirib ki, Özbəkistandan Azərbaycana arı ailələri idxal edilib və onların Tropilaelaps gənəsi ilə yoluxduğu qeyd olunur. Beynəlxalq ticarətdə arı ailələri, paket arılar və ana arılar vasitəsilə gənələrin digər ölkələrə keçmə riski yüksəkdir.
"Bu gənələr arıların sürfələri ilə qidalanır. Nəticədə zəif və deformasiyalı arılar yaranır, viruslar yayılır, ailə sürətlə zəifləyir və çökür", - deyə o bildirib.
Qeyd olunub ki, assosiasiya tərəfindən Özbəkistandan Azərbaycana arı ailələrinin gətirilməməsi üçün ciddi səylər göstərilib.
"Özbəkistanda Tropilaelaps gənəsi geniş yayılıb. Bu ölkə illərlə Rusiyaya arı ixrac edib və xəstəlik orada da yayılıb. Ruslar Özbəkistandan gələn arıların xəstəlik yaydığını müəyyən etdikdən sonra idxala qadağa qoyublar".
B.Həsrətov qeyd edib ki, Özbəkistandan müxtəlif yollarla arıların Azərbaycana ixracına cəhd edilib və nəticədə buna nail olunub.
"Hazırda Özbəkistandan gətirilən bir tır arı İsmayıllı ərazisindədir. Tropilaelaps gənəsi ilə yoluxmuş arılar artıq boşaldılıb", - deyə o əlavə edib.

Из Узбекистана в Азербайджан был привезен один грузовик пчел, зараженных клещами.
Об этом Trend сообщил президент Ассоциации пчеловодов Бадреддин Гасратов. Он отметил, что в Азербайджан были импортированы семьи пчел из Узбекистана, и отмечено, что они заражены клещом Tropilaelaps. В международной торговле через семьи пчел, пакетных пчел и маток существует высокий риск распространения клещей в другие страны.
"Эти клещи питаются телами пчел. В результате появляются слабые и деформированные пчелы, распространяются вирусы, семья быстро слабеет и гибнет", – сообщил он.
Отмечается, что Ассоциация приложила серьезные усилия, чтобы предотвратить ввоз пчелиных семей из Узбекистана в Азербайджан.
"В Узбекистане клещ Tropilaelaps широко распространен. Эта страна в течение многих лет экспортировала пчел в Россию, и болезнь там также распространилась. После того как в России установили, что пчелы из Узбекистана распространяют болезнь, был введен запрет на импорт".
Б. Гасратов отметил, что через различные пути предпринимались попытки экспорта пчел из Узбекистана в Азербайджан, и в итоге это удалось.
"В настоящее время один грузовик с пчелами из Узбекистана находится на территории Исмаиллы. Пчелы, зараженные клещом Tropilaelaps, уже выгружены", – добавил он.