Azərbaycana təhlükəli arılar gətirilib
Bu barədə Trend-ə Arıçılar Assosiasiyasının prezidenti Bədrəddin Həsrətov məlumat verib. O bildirib ki, Özbəkistandan Azərbaycana arı ailələri idxal edilib və onların Tropilaelaps gənəsi ilə yoluxduğu qeyd olunur. Beynəlxalq ticarətdə arı ailələri, paket arılar və ana arılar vasitəsilə gənələrin digər ölkələrə keçmə riski yüksəkdir.
"Bu gənələr arıların sürfələri ilə qidalanır. Nəticədə zəif və deformasiyalı arılar yaranır, viruslar yayılır, ailə sürətlə zəifləyir və çökür", - deyə o bildirib.
Qeyd olunub ki, assosiasiya tərəfindən Özbəkistandan Azərbaycana arı ailələrinin gətirilməməsi üçün ciddi səylər göstərilib.
"Özbəkistanda Tropilaelaps gənəsi geniş yayılıb. Bu ölkə illərlə Rusiyaya arı ixrac edib və xəstəlik orada da yayılıb. Ruslar Özbəkistandan gələn arıların xəstəlik yaydığını müəyyən etdikdən sonra idxala qadağa qoyublar".
B.Həsrətov qeyd edib ki, Özbəkistandan müxtəlif yollarla arıların Azərbaycana ixracına cəhd edilib və nəticədə buna nail olunub.
"Hazırda Özbəkistandan gətirilən bir tır arı İsmayıllı ərazisindədir. Tropilaelaps gənəsi ilə yoluxmuş arılar artıq boşaldılıb", - deyə o əlavə edib.

A truck carrying bees infected with mites was brought from Uzbekistan to Azerbaijan.
Badreddin Hasratov, president of the Beekeepers Association, informed Trend about this. He stated that bee families were imported from Uzbekistan to Azerbaijan and it was noted that they were infected with the Tropilaelaps mite. In international trade, there is a high risk of mites spreading to other countries through bee families, package bees, and queen bees.
"These mites feed on bee larvae. As a result, weak and deformed bees emerge, viruses spread, the colony quickly weakens and collapses," he said.
It was noted that the association made serious efforts to prevent the importation of bee families from Uzbekistan to Azerbaijan.
"The Tropilaelaps mite is widespread in Uzbekistan. This country has been exporting bees to Russia for years, and the disease has spread there as well. After the Russians determined that bees from Uzbekistan were spreading the disease, they banned imports."
Hasratov noted that attempts were made to export bees from Uzbekistan to Azerbaijan through various means, and this was ultimately achieved.
"Currently, a truckload of bees brought from Uzbekistan is in the Ismayilli region. The bees infected with the Tropilaelaps mite have already been unloaded," he added.