Sinif yoldaşı tərəfindən yandırılan şagirdin vəziyyəti
Ötən gün Bakıda 286 nömrəli məktəbdə sinif yoldaşı tərəfindən yandırılan şagirdin vəziyyəti açıqlanıb.
Bildirilib ki, hazırda şagirdin müalicəsi davam etdirilir: “Ötən gün yanıq xəsarətləri ilə Nərimanov Tibb Mərkəzinin nəznində olan Yanıq Mərkəzinə hospitalizasiya olunan 2011-ci il təvəllüdlü yeniyetmənin (kişi) müalicəsi Reanimasiya şöbəsində davam etdirilir. Vəziyyəti ağır olaraq qiymətləndirilir”.
Qeyd edək ki, ötən gün Bakıda 2010-cu il təvəllüdlü yeniyetmə 2011-ci il təvəllüdlü sinif yoldaşının üzərinə spirt tökərək alışqanla yandırıb. Məktəb rəhbərliyi tərəfindən dərhal təcili-tibbi yardım çağırılıb. Şagirdə ilkin tibbi yardım göstərilib, müayinə və müalicə üçün səhiyyə müəssisəsinə aparılıb.
İnsidenti törətməkdə şübhəli bilinən şəxs polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb. Həmin şagirdin autizm sindromlu olduğu bildirilir.//Qafqazinfo

The condition of the student who was set on fire by a classmate at school number 286 in Baku yesterday has been disclosed.
This information was provided by TƏBİB.
It was reported that the student's treatment is currently ongoing: "The 2011-born adolescent (male), who was hospitalized yesterday with burn injuries at the Burn Center under the Narimanov Medical Center, is undergoing treatment in the Intensive Care Unit. His condition is assessed as critical."
It should be noted that yesterday in Baku, a 2010-born adolescent poured alcohol on his 2011-born classmate and set him on fire with a lighter. Emergency medical aid was immediately called by the school administration. The student received first aid and was taken to a medical facility for examination and treatment.
The person suspected of causing the incident was detained by police officers. It was reported that this student has autism syndrome. //Qafqazinfo