Şəxsiyyət yetişdirən nədir:
Alimlər uzun illərdir insan şəxsiyyətinin formalaşmasında genetika və mühitin rolunu araşdırır. Mütəxəssislərin fikrincə, DNT mühüm amil olsa da, yaşanılan mühit və mədəniyyət də ən az genlər qədər təsir gücünə malikdir.
Medianews.az xəbər verir ki, tədqiqatlarda əsasən biryumurta və ikiyumurta əkizləri müqayisə olunur.
DNT-si demək olar eyni olan biryumurta əkizləri ilə genlərinin təxminən yarısını paylaşan ikiyumurta əkizləri arasındakı fərqlər ətraf mühitin təsirini daha aydın göstərir.
2015-ci ildə yayımlanan və 50 illik məlumatları əhatə edən geniş təhlildə dünya üzrə 14 milyon əkizin 17 xüsusiyyəti öyrənilib. Təhsil səviyyəsi, siyasi baxışlar, psixi sağlamlıq və şəxsiyyət xüsusiyyətləri kimi göstəricilər üzrə nəticə göstərib ki, fərqlərin orta hesabla yalnız 50 faizi genetik amillərlə izah olunur.
Araşdırmalar həmçinin zəka əmsalının (IQ) yarıdan çoxunun irsi olduğunu, lakin şəxsiyyət xüsusiyyətlərinin təxminən 40 faizinin genetika ilə bağlı olduğunu ortaya qoyur. Qalan hissədə isə mühit amili daha üstün rol oynayır.
Oslo Universitetində çalışan psixiatrik, genetik Ziada Ayorex bildirir ki, hər kəsin DNT-si özünəməxsusdur və əsas genetik quruluş yaşanılan yerə görə dəyişmir. Onun sözlərinə görə, insanı formalaşdıran təkcə genetika deyil: “Biz çox vaxt genetik xüsusiyyətlərimizə uyğun mühit seçməyə meylli oluruq”.
Mütəxəssislər hesab edir ki, insanın kimliyini həm irsi faktorlar, həm də yaşadığı sosial-mədəni mühit birlikdə müəyyənləşdirir.

What develops personality:
Scientists have been studying the role of genetics and environment in the formation of human personality for many years. According to experts, although DNA is an important factor, the environment and culture in which one lives have as much influence as genes.
Medianews.az reports that studies mainly compare identical and fraternal twins.
The differences between identical twins, whose DNA is almost the same, and fraternal twins, who share about half of their genes, more clearly show the impact of the environment.
In a comprehensive analysis published in 2015, covering 50 years of data, 17 traits of 14 million twins worldwide were studied. The results in indicators such as education level, political views, mental health, and personality traits showed that on average, only 50 percent of the differences are explained by genetic factors.
Research also reveals that more than half of the intelligence quotient (IQ) is hereditary, but approximately 40 percent of personality traits are related to genetics. In the remaining part, environmental factors play a more dominant role.
Psychiatric geneticist Ziada Ayorex, working at Oslo University, states that everyone's DNA is unique and the basic genetic structure does not change according to the place of residence. According to her, genetics alone does not shape a person: "We often tend to choose environments that match our genetic characteristics."
Experts believe that a person's identity is determined by both inherited factors and the social-cultural environment in which they live together.