Şəxsiyyət yetişdirən nədir:
Alimlər uzun illərdir insan şəxsiyyətinin formalaşmasında genetika və mühitin rolunu araşdırır. Mütəxəssislərin fikrincə, DNT mühüm amil olsa da, yaşanılan mühit və mədəniyyət də ən az genlər qədər təsir gücünə malikdir.
Medianews.az xəbər verir ki, tədqiqatlarda əsasən biryumurta və ikiyumurta əkizləri müqayisə olunur.
DNT-si demək olar eyni olan biryumurta əkizləri ilə genlərinin təxminən yarısını paylaşan ikiyumurta əkizləri arasındakı fərqlər ətraf mühitin təsirini daha aydın göstərir.
2015-ci ildə yayımlanan və 50 illik məlumatları əhatə edən geniş təhlildə dünya üzrə 14 milyon əkizin 17 xüsusiyyəti öyrənilib. Təhsil səviyyəsi, siyasi baxışlar, psixi sağlamlıq və şəxsiyyət xüsusiyyətləri kimi göstəricilər üzrə nəticə göstərib ki, fərqlərin orta hesabla yalnız 50 faizi genetik amillərlə izah olunur.
Araşdırmalar həmçinin zəka əmsalının (IQ) yarıdan çoxunun irsi olduğunu, lakin şəxsiyyət xüsusiyyətlərinin təxminən 40 faizinin genetika ilə bağlı olduğunu ortaya qoyur. Qalan hissədə isə mühit amili daha üstün rol oynayır.
Oslo Universitetində çalışan psixiatrik, genetik Ziada Ayorex bildirir ki, hər kəsin DNT-si özünəməxsusdur və əsas genetik quruluş yaşanılan yerə görə dəyişmir. Onun sözlərinə görə, insanı formalaşdıran təkcə genetika deyil: “Biz çox vaxt genetik xüsusiyyətlərimizə uyğun mühit seçməyə meylli oluruq”.
Mütəxəssislər hesab edir ki, insanın kimliyini həm irsi faktorlar, həm də yaşadığı sosial-mədəni mühit birlikdə müəyyənləşdirir.

Ученые на протяжении многих лет исследуют роль генетики и окружающей среды в формировании личности человека. По мнению специалистов, хотя ДНК является важным фактором, среда и культура, в которых человек живет, имеют не меньшую силу воздействия, чем гены.
Как сообщает Medianews.az, в исследованиях в основном сравнивают однояйцевых и двуяйцевых близнецов.
Различия между однояйцевыми близнецами, ДНК которых практически одинаковы, и двуяйцевыми близнецами, разделяющими около половины генов, более четко показывают влияние окружающей среды.
В крупном анализе, опубликованном в 2015 году и охватывающем данные за 50 лет, изучались 17 особенностей у 14 миллионов близнецов со всего мира. По таким показателям, как уровень образования, политические взгляды, психическое здоровье и личностные характеристики, было показано, что различия в среднем на 50% объясняются генетическими факторами.
Исследования также показывают, что более половины коэффициента интеллекта (IQ) наследственны, в то время как около 40% личностных характеристик связаны с генетикой. В оставшейся части доминирует влияние окружающей среды.
Психиатр, генетик Зиада Айорех, работающая в Университете Осло, отмечает, что ДНК каждого человека уникальна, и основная генетическая структура не изменяется в зависимости от места проживания. По ее словам, формирует человека не только генетика: «Мы часто склонны выбирать среду, соответствующую нашим генетическим особенностям».
Специалисты считают, что личность человека определяется как наследственными факторами, так и социальной и культурной средой, в которой он живет.