Səhər yeməyi insanların cazibədarlığına da
Mütəxəssislər bildirirlər ki, səhər yeməyi yalnız enerji vermir, həm də insanın ümumi görünüşünə və əhvalına təsir göstərə bilər. Araşdırmalar göstərir ki, günün ilk qidası hormonların səviyyəsinə təsir etməklə insanların cazibədarlığını belə dəyişə bilir.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, Fransanın Monpelye Universitetinin alimləri müxtəlif növ səhər yeməklərindən iki saat sonra insanların üz cizgilərinin necə qiymətləndirildiyini araşdırıblar. Tədqiqat zamanı müəyyən edilib ki, qida növü bədəndə cinsi hormonların səviyyəsinə təsir göstərərək qarşı cins tərəfindən qəbul edilən cazibədarlığa təsir edə bilər.
Araşdırmaya görə, karbohidrat və şirin qəlyanaltılar kişilərdə qanda qlükozanın artmasına səbəb olaraq onları qadınların gözündə daha cazibədar göstərə bilər. Lakin eyni qidalar qadınlarda əks təsir yarada və onların görünüşünün kişilər tərəfindən daha az cəlbedici qiymətləndirilməsinə səbəb ola bilər. Bu, qanda şəkərin artmasının dəriyə və bəzi hormonlara təsiri ilə izah edilir.
Bundan əlavə, yağlı və zülalla zəngin qızardılmış qidaların – məsələn, yumurta və kolbasa kimi məhsulların – həm kişilərin, həm də qadınların cazibədarlığını müəyyən qədər artırdığı müşahidə olunub. Bununla belə, mütəxəssislər xüsusilə qadınlara səhər yeməyində çoxlu rafinə olunmuş karbohidratlardan ibarət şirniyyat və xəmir məhsullarını məhdudlaşdırmağı tövsiyə edirlər.

Breakfast also affects people's attractiveness
Experts say that breakfast not only provides energy but can also affect a person's overall appearance and mood. Studies show that the first meal of the day can change people's attractiveness by influencing hormone levels.
Medianews.az, citing Foodinfo.az, reports that scientists from the University of Montpellier in France have studied how people's facial features are evaluated two hours after consuming different types of breakfast. During the research, it was determined that the type of food can affect the level of sex hormones in the body, thereby influencing the attractiveness perceived by the opposite sex.
According to the study, carbohydrate-rich and sweet snacks cause an increase in blood glucose in men, making them appear more attractive in the eyes of women. However, the same foods may have the opposite effect on women, leading to their appearance being rated as less attractive by men. This is explained by the impact of increased blood sugar on the skin and certain hormones.
Additionally, fatty and protein-rich fried foods – such as eggs and sausage – were observed to somewhat increase the attractiveness of both men and women. Nevertheless, experts particularly recommend that women limit their intake of sweets and bakery products composed mainly of refined carbohydrates at breakfast.