Şahbaz Şərif sabah Türkiyəyə səfər edəcək
Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif iyulun 4-də Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dəvəti ilə Türkiyəyə işgüzar səfər edəcək.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə məlumatı Türkiyə Prezident Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsi yayıb.
Məlumata görə, səfər çərçivəsində keçiriləcək görüşlərdə Türkiyə ilə Pakistan arasında münasibətlər bütün istiqamətlər üzrə nəzərdən keçiriləcək.
Tərəflər, əsasən ticarət və investisiya sahələrində əməkdaşlığın inkişafı, həmçinin regional və qlobal proseslər ətrafında fikir mübadiləsi aparacaqlar.

Pakistan's Prime Minister Shehbaz Sharif will make a working visit to Turkey on July 4 at the invitation of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan.
Medianews.az reports that this information was released by the Communication Directorate of the Turkish Presidential Administration.
According to the information, during the meetings to be held within the framework of the visit, relations between Turkey and Pakistan will be reviewed in all directions.
The parties will mainly discuss the development of cooperation in the fields of trade and investment, as well as exchange views on regional and global processes.
Within the framework of the visit, the holding of the Turkey-Pakistan Business Forum is also envisaged.