Şagird məktəbdə özünə
Medianews.az xəbər verir ki. Musavat.com-a daxil olan məlumata görə, hadisə paytaxtdakı 145 nömrəli tam orta məktəbdə, səhər saatlarında, birinci növbənin dərs vaxtında qeydə alınıb. Belə ki, VII sinifdə təhsil alan qız şagird özünə xəsarət yetirib.
Hadisə şahidlərinin sözlərinə görə, məktəbli əvvəlcə evdə müəyyən dərman preparatları qəbul edib. Daha sonra isə məktəbin sanitar qovşağında pərgar vasitəsilə qolunun damarını kəsib. İddialara əsasən, onun boğaz nahiyəsində də yüngül xəsarət qeydə alınıb.
Baş verən hadisə digər şagirdlər arasında təşvişə səbəb olub. Onlar dərhal müəllimlərə və məktəb rəhbərliyinə məlumat veriblər.
Adlarının açıqlanmasını istəməyən sinif yoldaşlarının bildirdiyinə görə, hadisədən bir gün əvvəl şagird sosial şəbəkədə paylaşım edərək, "Valideynlərim arzulayır ki, mən universitetə daxil olum, mən isə ölümü seçirəm" sözlərini yazıb.
Qeyd edək ki, hadisənin səbəbləri ilə bağlı müxtəlif iddialar səsləndirilir. Bəzi şəxslər bunu ailədaxili təzyiqlə əlaqələndirir, digərləri isə başqa səbəblərin ola biləcəyini bildirirlər. Şagirdə dərhal ilkin tibbi yardım göstərilib, təcili tibbi yardım briqadasına və valideynlərinə məlumat verilib. Hazırda onun vəziyyətinin qənaətbəxş olduğu bildirilir.

23 апреля в Баку произошел инцидент с причинением школьницей себе телесных повреждений.
Medianews.az сообщает, что по информации, поступившей на Musavat.com, инцидент произошел в средней школе №145 столицы утром, во время занятий первой смены. Семиклассница нанесла себе телесные повреждения.
По словам свидетелей происшествия, школьница сначала приняла дома определённые лекарственные препараты. Затем, в санитарном помещении школы, с помощью циркуля порезала вену на руке. Согласно утверждениям, у неё также зафиксированы лёгкие повреждения в области горла.
Происшествие вызвало тревогу среди других учеников. Они немедленно сообщили учителям и руководству школы.
По словам одноклассников, пожелавших не раскрывать своих имён, за день до инцидента ученица опубликовала в социальной сети сообщение со словами: «Мои родители хотят, чтобы я поступила в университет, а я выбираю смерть».
Следует отметить, что существуют разные версии причин инцидента. Некоторые связывают это с семейным давлением, другие предполагают иные причины. Школьнице была немедленно оказана первая медицинская помощь, вызвана скорая помощь и уведомлены её родители. В настоящее время сообщается, что её состояние удовлетворительное.