İyulun 5-də Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Ukraynanın Nikolayev vilayətindəki yanacaqdoldurma məntəqəsi Rusiyanın dron hücumuna məruz qalıb, partlayış baş verib. Qabaqlayıcı təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi, hava həyəcanı zamanı təhlükəsizlik təlimatlarına ciddi əməl olunması və sığınacağın mövcudluğu sayəsində daha ağır nəticələrin qarşısı alınıb. Bütün əməkdaşlar sığınacaqda olduqlarından xəsarətsiz ötüşüblər.
Medianews.az bildirir ki, Rusiya 2022-ci ilin fevral ayının 24-dən Ukraynada total müharibəyə başlayandan bəri ilk dəfə deyil Azərbaycana məxsus yanacaqdoldurma məntəqəsinə zərbə endirir.
2025-ci ilin yayında Ukraynanın Jitomir vilayətinin Berezina kəndində baş vermiş partlayışlar nəticəsində Azərbaycanın “SOCAR Energy Ukraine” şirkətinə məxsus iki yanacaqdoldurma məntəqəsinə ciddi ziyan dəymişdi.
Həmin il avqustun 8-nə keçən gecə Rusiya Silahlı Qüvvələri SOCAR-ın Ukraynanın Odessa vilayətində yerləşən neft bazasına “Şahed” tipli pilotsuz uçuş aparatları ilə hücum etmişdi. Nəticədə yanğın baş vermiş, dörd nəfər ağır yaralanmışdı.
Medianews.az vurğulayır ki, Rusiyanın aviazərbələri təkcə SOCAR-ın obyektlərinə deyil, Azərbaycanın Ukraynadakı diplomatik təmsilçiliklərinə də ciddi ziyanlar vurub.
2022-ci il martın 10-da Rusiyanın endirdiyi aviazərbə nəticəsində Azərbaycanın Ukraynanın Xarkov şəhərindəki fəxri konsulluğunun binası ciddi dağıntılara məruz qalıb və xidməti avtomobil yararsız hala düşüb.
2024-cü il yanvarın 2-də Rusiyanın “Kinjal” raketi ilə həyata keçirdiyi hava zərbəsi nəticəsində Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin inzibati binasının yaxınlığında diametri təxminən 3 metr olan krater yaranıb və yer səthindən 8 metr dərinlikdə partlamamış sursat aşkar edilib.
2025-ci il avqustun 28-də Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinə təxminən 50 metr məsafədə endirilmiş hava zərbəsi nəticəsində səfirliyin inzibati binası və konsulluq şöbəsi, səfirin iqamətgahı zədələnib, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan dəyib.
2025-ci il noyabrın 14-ü gecə Kiyevə raket və dron hücumları zamanı “İsgəndər” tipli raketlərdən biri Azərbaycan səfirliyinin ərazisinə düşüb. Nəticədə səfirliyin ərazisinin hasarının bir hissəsi tamamilə dağılıb, konstruksiyalar, xidməti avtomobillər, inzibati bina və səfirliyin konsulluq şöbəsi zədələnib, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan vurulub, xoşbəxtlikdən insan tələfatı olmayıb.
2014-cü ilin fevralında Ukraynada hakimiyyət xalq üsyanı ilə dəyişəndən dərhal sonra Rusiya Krım yarımadasını zəbt edib, martın 18-də bölgəni Krım Respublikası və Sevastopol şəhəri adları ilə özünə birləşdirib, Donetsk və Luqansk vilayətlərinin bir hissəsini də tutaraq işğalçı rejimlər qurub. 2022-ci il fevralın 21-də Rusiya Donetsk və Luqansk rejimlərini “müstəqil dövlətlər” kimi tanıyıb, fevralın 24-dən Ukraynada total hərbi əməliyyatlara başlayıb, sentyabrın 29-da Zaporojye və Xerson vilayətlərini “suveren və müstəqil” subyektlər kimi tanıyıb, oktyabrın 5-də həmin bölgələri, eləcə də Donetsk və Luqansk vilayətlərini özünə birləşdirdiyini açıqlayıb. Savaş ölkənin hər yerinə raket, dron, aviasiya zərbələri ilə müşayiət olunur.

5 июля Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) подверглась атаке российских дронов на автозаправочной станции в Николаевской области Украины, произошел взрыв. Заранее принятые меры безопасности, строгие соблюдения инструкций безопасности во время воздушной тревоги и наличие укрытия позволили избежать более тяжёлых последствий. Все сотрудники, находившиеся в укрытии, остались без травм.
Medianews.az сообщает, что с момента начала тотальной войны России в Украине 24 февраля 2022 года — это не первый случай удара по автозаправочной станции, принадлежащей Азербайджану.
Летом 2025 года в результате взрывов в селе Березина Житомирской области Украины были серьёзно повреждены две автозаправочные станции, принадлежащие азербайджанской компании «SOCAR Energy Ukraine».
В ночь с 7 на 8 августа того же года Вооружённые силы России нанесли удар беспилотниками типа «Шахед» по нефтебазе SOCAR в Одесской области Украины. В результате случился пожар, четыре человека получили тяжёлые ранения.
Medianews.az отмечает, что российские авиаудары наносят серьёзный ущерб не только объектам SOCAR, но и дипломатическим представительствам Азербайджана в Украине.
10 марта 2022 года в результате авиаудара России здание почетного консульства Азербайджана в Харькове серьезно пострадало, а служебный автомобиль вышел из строя.
2 января 2024 года в результате авиаудара ракетой «Кинжал» России рядом с административным зданием посольства Азербайджана в Украине образовался кратер диаметром около 3 метров, на глубине 8 метров под землёй обнаружен неразорвавшийся боеприпас.
28 августа 2025 года в результате авиаудара примерно в 50 метрах от посольства Азербайджана в Украине были повреждены административное здание посольства и консульский отдел, резиденция посла, а также серьёзно пострадала территория дипломатического представительства.
14 ноября 2025 года ночью во время ракетных и дроновых атак на Киев одна из ракет типа «Искандер» упала на территорию посольства Азербайджана. В результате полностью разрушена часть ограды посольства, повреждены конструкции, служебные автомобили, административное здание и консульский отдел посольства, а также серьёзно пострадала территория дипломатического представительства. К счастью, жертв среди людей не было.
В феврале 2014 года, сразу после смены власти на Украине народным восстанием, Россия захватила Крымский полуостров, 18 марта присоединила регион под названиями Крымская республика и город Севастополь, заняла часть Донецкой и Луганской областей и создала оккупационные режимы. 21 февраля 2022 года Россия признала Донецкий и Луганский режимы «независимыми государствами», 24 февраля начала полномасштабные военные действия в Украине, 29 сентября признала Запорожскую и Херсонскую области «суверенными и независимыми» субъектами, 5 октября объявила о присоединении этих областей, а также Донецкой и Луганской областей к себе. Война сопровождается ракетными, дроновыми и авиационными ударами по всей стране.