Rusiya azərbaycanlıları qırğına verir:
Bir neçə ildir ki, davam edən Rusiya-Ukrayna müharibəsində başqa millətlər kimi azərbaycanlılar da birbaşa və dolayısı ilə hər iki tərəfdən iştirak edirlər. Onların sırasında xeyli sayda həlak olanlar, yaralananlar və əlil olanlar var.
Ukrayna hökuməti öz ordusunda döyüşən xalqların nümayəndələrinə heç bir fərq qoymadan öz vətəndaşları kimi ən yüksək maddi və mənəvi borcunu, insani ehtiramını göstərir.
Ukrayna Ordusunda döyüşən azərbaycanlıların böyük əksəriyyəti bu dövlətin hərbi mükafatları ilə təltif olunublar, şəhid olanların xatirəsi əbədiləşdirilib. Ukrayna səfirliyinin təşəbbüsü ilə Bakıda onların xatirə lövhəsi ucaldılıb.
Ruslara əsir düşməmək üçün özünü qumbara ilə partladan İlqar Bağırov adlı zabit Ukrayna dövləti tərəfindən ölümündən sonra “İgidlik” ordeni ilə təltif olunub.
Azərbaycan əsilli baş leytenant Kirill Ağasıyev “Ukrayna Qəhrəmanı” mükafatına, Raqif Əliyev və Məcid Əbdülqafarov isə “Şücaətə görə” medallarına layiq görülüblər. İkinci Qarabağ Müharibəsi qazisi, snayper Elnur Həsənov Mariupol mühasirəsində həlak olub və əziz ukraynalıların qürur mənbəyi hesab edilir. Belə müqayisıələrin sayını xeyli uzatmaq olar.
Ancaq Rusiya tərəfindən isə bunun tamamilə əksini görə bilərik.
Yüzlərlə azərbaycanlı Rusiya ordusunun tərkibində Ukraynaya qarşı döyüşlərdə iştirak edib, onların böyük əksəriyyəti hərbi mükəlləfiyyətinə görə, müharibəyə cəlb olunub, yüzlərlə azərbaycanlı isə məcburi döyüşlərə aparılıb.
Məlumatlara görə, Ukraynada Rusiya ordusunun tərkibində təxminən 150 azərbaycanlı öldürülüb, 70 nəfər itkin düşüb və 100-ə yaxın soydaşımız yaralanıb. Leytenant Anar Talıbov zabit kimi xidmət edib, Ramil Əliyev və İsmayıl Həsənov rus hərbi kəşfiyyat qruplarında döyüşüb. Elman Şirinov və Vüqar Məhərrəmov ağır döyüş əməliyyatlarında iştirak ediblər, bir neçə dəfə yaralanıblar.
Eləcə də Rusiyada hərbi qospitalda çalışan azərbaycanlı tibb bacıları neçə-neçə rusun ölümü pəncəsindən xilas edərək həyata qaytarıb. Onlarla həmvətənlimiz isə əsirlikdən qaçaraq itkin düşmüş rus əsgələrinə sığınacaq verib.
Bu qədər yaxşlığa, rusa xidmətə baxmayaraq, Rusiya hökuməti onları dəyərlənditmir, medal və fəxri adlarla təltif etmir, əlillərə təzminatlar, sosial dəstəklər vermir. İndiyə qədər biz Kremlin həlak olan azərbaycanlıların ailələrinə başsağlığı verdiyini, sağlamlığını itirənlərə dəyər verdiyini görməmişik. Onların böyük əksəriyyəti Azərbaycanda öz doğma yurdlarında dəfn olunub. Rusiyanın Azərbaycandakı Səfirliyi mənəvi borc bilərək onların heç birnin ailəsinin dərdinə şərik olmayıb.
Bütün bunlar Rusiyanın qeyri-səmimiyyətini, başqa xalqların, o cümlədən azərbaycanlıların taleyinə biganə münasibətinin, döyüşlərdə həlak olmuş qeyri-millətlərin onlar üçün dəyərsiz olması təsəvvürünü formalaşdırır.
Rusiyanın siyasi-hərbi elitası Azərbaycana minnətdarlıq etmək əvəzinə dış qıcayır, təhdid edir, orada çalışan soydaşlarımıza işgəncələr verir.

Россия убивает азербайджанцев:
В продолжающейся уже несколько лет российско-украинской войне, как и другие народы, азербайджанцы участвуют прямо и косвенно с обеих сторон. Среди них есть немало погибших, раненых и инвалидов.
Правительство Украины относится к представителей народов, сражающихся в своей армии, без всяких различий как к своим гражданам, проявляя высочайшую материальную и моральную обязанность, человеческое уважение.
Большинство азербайджанцев, сражающихся в армии Украины, награждены военными наградами этого государства, память погибших увековечена. По инициативе посольства Украины в Баку воздвигнута мемориальная доска в их честь.
Офицер по имени Ильгар Багиров, который подорвал себя гранатой, чтобы не попасть в плен к русским, посмертно награждён орденом «Отвага» украинским государством.
Лейтенант азербайджанского происхождения Кирилл Агасяев удостоен награды «Герой Украины», Рагиф Алиев и Меджид Абдулгафаров получили медали «За отвагу». Ветеран Второй Карабахской войны, снайпер Эльнур Гасанов погиб в осаде Мариуполя и считается гордостью дорогих украинцев. Можно долго продолжать такие сравнения.
Однако со стороны России мы видим абсолютно противоположное.
Сотни азербайджанцев участвовали в боях против Украины в составе российской армии, большинство из них призвано на войну по воинскому обязательству, сотни азербайджанцев отправлены на принудительные сражения.
По данным, в Украине в составе российской армии погибло около 150 азербайджанцев, 70 числятся пропавшими без вести, около 100 наших соотечественников ранены. Лейтенант Анар Талыбов служил офицером, Рамиль Алиев и Исмайыл Гасанов сражались в российских военных разведывательных группах. Елман Ширинов и Вугар Махарремов участвовали в тяжёлых боевых операциях, несколько раз были ранены.
Также азербайджанские медсестры, работающие в военном госпитале в России, спасли жизнь многим русским, выведя их из лап смерти. Десятки наших соотечественников помогали убегающим из плена и пропавшим без вести русским солдатам.
Несмотря на столько добра и службу русским, российское правительство их не ценит, не награждает медалями и почётными званиями, не выплачивает компенсации инвалидам и не оказывает социальной поддержки. До сих пор мы не видели, чтобы Кремль выражал соболезнования семьям погибших азербайджанцев или ценил тех, кто потерял здоровье. Большинство из них похоронены в Азербайджане, на своей родной земле. Российское посольство в Азербайджане, чувствуя моральный долг, ни разу не стало частью горя их семей.
Все это формирует представление о неискренности России, равнодушном отношении к судьбам других народов, в том числе азербайджанцев, и о том, что погибшие на войне невелико значат для неё.
Политико-военная элита России вместо благодарности Азербайджану злится, угрожает, подвергает пыткам наших соотечественников, работающих там.