Medianews.az bildirir ki, Rusiya mətbuatı 57 yaşlı Korşenkonun meyitinin iyunun 6-sı Moskvanın Flotskaya küçəsindəki mənzilinin eyvanında asılmış vəziyyətdə tapıldığını, istintaqın intihar versiyası üzrə aparıldığını xəbər verir.
Məlumatlara görə, Aleksey Korşenko ölümündən təxminən üç həftə əvvəl gözlənilmədən işdən çıxarılıbmış.
Şeremetyevoda biznes aviasiya terminalı 2011-ci ildə fəaliyyətə başlayıb. Aleksey Korşenko bu terminalı quranlardan biri olub.
Rusya hakimiyyətinə müxalif bəzi mənbələr Korşenkonun öldürülməsi versiyasına eyham vurur. İddiaya görə, bu ölüm Yevgeni Priqojinin ölümü ilə bağlı ola bilər.
Rusyalı milyarder və “Vaqner” muzdlu hərbi qrupunun sahibi Yevgeni Priqojin 2023-cü ilin iyununda silahlı qiyam qaldırmış, nəticədə ayın 23-24-də “Vaqner” döyüşçüləri Rostovdakı Cənub Hərbi Dairəsinin qərargahını nəzarətə götürmüş, o vaxtkı müdafiə naziri Sergey Şoyqunun istefasını tələb edərək Moskvaya doğru irəliləmişdilər. Yol boyu muzdlular Rusiya hərbi təyyarə və helikopterini vurmuşdular. Qiyam Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun vasitəçiliyi ilə dayandırılmış, iki ay sonra isə Priqojinin təyyarəsi qəzaya uğramışdı.
Rusiyanın bəzi mənbələri iddia edir ki, Priqojinin qəzaya uğrayan təyyarəsinə texniki xidmət Şeremetyevo hava limanının biznes aviasiya terminalında göstərilib. Bu səbəbdən Aleksey Korşenko Priqojinin təyyarəsinin son uçuşu haqda məlumatlı şəxslərdən biri kimi qiymətləndirilir.
Təyyarə 2023-cü il avqustun 23-də havaya qalxdıqdan sonra Tver vilayətində qəzaya uğrayıb. Təyyarədə olan bütün şəxslər, o cümlədən Yevgeni Priqojin və “Vaqner”in komandiri həlak olublar.

Alexey Korshenko, former director of the business aviation terminal at Moscow's Sheremetyevo Airport, has died.
Medianews.az reports that Russian media say the body of 57-year-old Korshenko was found hanging on the balcony of his apartment on Flotskaya Street in Moscow on June 6, and that the investigation is being conducted under the suicide hypothesis.
According to information, Alexey Korshenko was unexpectedly dismissed from work about three weeks before his death.
The business aviation terminal at Sheremetyevo began operating in 2011. Alexey Korshenko was one of the founders of this terminal.
Some sources opposing the Russian authorities hint at the possibility that Korshenko was murdered. The claim suggests that this death may be connected to the death of Yevgeny Prigozhin.
Russian billionaire and owner of the "Wagner" mercenary military group Yevgeny Prigozhin launched an armed revolt in June 2023, as a result of which on the 23rd-24th of the month "Wagner" fighters took control of the headquarters of the Southern Military District in Rostov, demanding the resignation of then Defense Minister Sergey Shoigu and advancing toward Moscow. Along the way, the mercenaries shot down Russian military planes and helicopters. The rebellion was halted through the mediation of Belarusian President Alexander Lukashenko, and two months later Prigozhin's plane crashed.
Some Russian sources claim that the technical service for Prigozhin's crashed plane was provided at the business aviation terminal of Sheremetyevo Airport. For this reason, Alexey Korshenko is considered one of the persons knowledgeable about the last flight of Prigozhin's plane.
The plane crashed in Tver region after taking off on August 23, 2023. All persons on board, including Yevgeny Prigozhin and the commander of "Wagner," were killed.