Medianews.az bildirir ki, Rusiya mətbuatı 57 yaşlı Korşenkonun meyitinin iyunun 6-sı Moskvanın Flotskaya küçəsindəki mənzilinin eyvanında asılmış vəziyyətdə tapıldığını, istintaqın intihar versiyası üzrə aparıldığını xəbər verir.
Məlumatlara görə, Aleksey Korşenko ölümündən təxminən üç həftə əvvəl gözlənilmədən işdən çıxarılıbmış.
Şeremetyevoda biznes aviasiya terminalı 2011-ci ildə fəaliyyətə başlayıb. Aleksey Korşenko bu terminalı quranlardan biri olub.
Rusya hakimiyyətinə müxalif bəzi mənbələr Korşenkonun öldürülməsi versiyasına eyham vurur. İddiaya görə, bu ölüm Yevgeni Priqojinin ölümü ilə bağlı ola bilər.
Rusyalı milyarder və “Vaqner” muzdlu hərbi qrupunun sahibi Yevgeni Priqojin 2023-cü ilin iyununda silahlı qiyam qaldırmış, nəticədə ayın 23-24-də “Vaqner” döyüşçüləri Rostovdakı Cənub Hərbi Dairəsinin qərargahını nəzarətə götürmüş, o vaxtkı müdafiə naziri Sergey Şoyqunun istefasını tələb edərək Moskvaya doğru irəliləmişdilər. Yol boyu muzdlular Rusiya hərbi təyyarə və helikopterini vurmuşdular. Qiyam Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun vasitəçiliyi ilə dayandırılmış, iki ay sonra isə Priqojinin təyyarəsi qəzaya uğramışdı.
Rusiyanın bəzi mənbələri iddia edir ki, Priqojinin qəzaya uğrayan təyyarəsinə texniki xidmət Şeremetyevo hava limanının biznes aviasiya terminalında göstərilib. Bu səbəbdən Aleksey Korşenko Priqojinin təyyarəsinin son uçuşu haqda məlumatlı şəxslərdən biri kimi qiymətləndirilir.
Təyyarə 2023-cü il avqustun 23-də havaya qalxdıqdan sonra Tver vilayətində qəzaya uğrayıb. Təyyarədə olan bütün şəxslər, o cümlədən Yevgeni Priqojin və “Vaqner”in komandiri həlak olublar.

Бывший директор терминала бизнес-авиации аэропорта Шереметьево в Москве Алексей Коршенко скончался.
Medianews.az сообщает, что российская пресса сообщает: тело 57-летнего Коршенко было найдено 6 июня повешенным на балконе его квартиры на улице Флотская в Москве, расследование ведется по версии самоубийства.
По данным, примерно за три недели до смерти Алексей Коршенко неожиданно был уволен с работы.
Терминал бизнес-авиации в Шереметьево начал работу в 2011 году. Алексей Коршенко был одним из основателей этого терминала.
Некоторые источники, оппозиционные российской власти, намекают на версию убийства Коршенко. По их утверждению, эта смерть может быть связана со смертью Евгения Пригожина.
Российский миллиардер и владелец частной военной компании «Вагнер» Евгений Пригожин в июне 2023 года поднял вооружённое восстание, в результате чего 23-24 июня бойцы «Вагнера» взяли под контроль штаб Южного военного округа в Ростове, требуя отставки тогдашнего министра обороны Сергея Шойгу, и продвигались в сторону Москвы. По пути наёмники сбили российские военные самолёты и вертолёты. Восстание было остановлено при посредничестве президента Беларуси Александра Лукашенко, а два месяца спустя самолет Пригожина потерпел крушение.
Некоторые российские источники утверждают, что техническое обслуживание самолёта Пригожина выполнялось в терминале бизнес-авиации аэропорта Шереметьево. По этой причине Алексея Коршенко считают одним из лиц, осведомлённых о последнем полёте самолёта Пригожина.
Самолёт потерпел крушение 23 августа 2023 года после взлёта в Тверской области. Все находившиеся на борту, включая Евгения Пригожина и командира «Вагнера», погибли.