Rusiya Britaniya sularında məxfi əməliyyat keçirib
Rusiya Britaniya sularında həyati əhəmiyyətli enerji və rabitə xətlərini hədəfə alan gizli sualtı əməliyyat həyata keçirib.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Con Hili açıqlayıb.
Nazirin sözlərinə görə, Britaniyanın hərbi qüvvələri Şimal dənizində bir ay ərzində Rusiyaya məxsus hücum tipli atom sualtı qayığını və iki kəşfiyyat gəmisini izləyib. Sualtı qayığın və gəmilərin dənizin dibi ilə keçən kabel və boru xətlərinə yaxınlaşdığı bildirilir.
Con Hili qeyd edib ki, Britaniya hərbi donanması bunun qarşısını almaq üçün sualtı qayıq və gəmilərin yaxınlığında siqnallar buraxıb. Məqsəd bu fəaliyyətin izləndiyini göstərmək və mümkün təxribatın qarşısını almaq olub.
Nazir vurğulayıb ki, söhbət ölkələr arasında böyük həcmdə məlumat ötürən və kommunikasiya baxımından kritik əhəmiyyət daşıyan sualtı kabellərdən gedir.
Rəsmi London bu fəaliyyətə görə birbaşa Rusiya prezidenti Vladimir Putinə xəbərdarlıq edib. Con Hili deyib ki, bu cür infrastruktura qarşı istənilən müdaxilə “ciddi nəticələrə səbəb olacaq”.
Onun sözlərinə görə, müşahidə edilən əməliyyatda istifadə olunan sualtı qayıq diqqəti yayındırmaq məqsədi daşıyıb, digər iki gəmi isə Rusiyanın Müdafiə Nazirliyinə bağlı dərin dəniz tədqiqat proqramı çərçivəsində fəaliyyət göstərib.
Britaniya tərəfi bildirir ki, hazırda boru və kabel xətlərinə ziyan dəyməsi ilə bağlı fakt qeydə alınmayıb, lakin bu məsələ müttəfiqlərlə birlikdə yoxlanır.
Nazir həmçinin qeyd edib ki, insident Rusiya təhlükəsinin davam etdiyini göstərir. Con Hilinin fikrincə, beynəlxalq diqqətin Yaxın Şərqdəki hadisələrə yönəlməsinə baxmayaraq, Moskva hələ də Avropa üçün əsas risklərdən biri olaraq qalır.
Bundan bir gün əvvəl mediada Rusiya hərbi gəmisinin sanksiya altında olan iki neft tankerini La-Manş boğazında müşayiət etdiyi barədə məlumat yayılmışdı. Bu addım Böyük Britaniyanın Rusiyanın “kölgə donanması”na qarşı təzyiqlərinə cavab kimi qiymətləndirilir.
London hesab edir ki, tətbiq olunan tədbirlər Rusiyanın müharibəni maliyyələşdirməsini çətinləşdirir və xüsusilə Ukraynaya qarşı apardığı savaşın iqtisadi əsaslarını zəiflədir.

Russia has carried out a covert underwater operation targeting vital energy and communication lines in British waters.
Medianews.az reports that this was stated by the United Kingdom’s Defense Secretary, John Healey.
According to the minister, British military forces monitored a Russian attack-type nuclear submarine and two intelligence ships in the North Sea for a month. It is reported that the submarine and ships approached cables and pipeline lines running along the seabed.
John Healey noted that the British Navy emitted signals near the submarine and ships to prevent it. The aim was to show that the activity was being monitored and to prevent a possible provocation.
The minister emphasized that the discussion involves underwater cables that transfer large volumes of data between countries and are critical from a communication perspective.
Official London has directly warned Russian President Vladimir Putin over this activity. John Healey said that any intervention against such infrastructure “will lead to serious consequences.”
According to him, the submarine used in the observed operation was intended to distract attention, while the other two ships operated within a deep-sea research program linked to Russia’s Ministry of Defense.
The British side states that no evidence of damage to the pipelines and cables has been recorded so far, but the matter is being investigated together with allies.
The minister also noted that the incident shows that the Russian threat continues. According to John Healey, despite international attention being directed towards events in the Middle East, Moscow remains one of the main risks for Europe.
A day earlier, media reported that a Russian military ship accompanied two sanctioned oil tankers in the English Channel. This move is considered a response to the UK’s pressures on Russia’s “shadow fleet.”
London believes that the applied measures make it difficult for Russia to finance the war and especially weaken the economic foundations of the war it is waging against Ukraine.