Rusiya bloqer Hüseyn Həsənovun
Çirkli pulların yuyulmasında ittiham olunan azərbaycanəsilli rusiyalı bloqer Hüseyn Həsənov 170 milyon rubl (4 milyon manata yaxın) məbləğində vergi borcunu ödəyib.
Oxu.Az-ın xəbərinə görə, bu barədə bloqerin vəkili Mixail Yusupov məlumat verib.
"Hüseyn Həsənov hələ 2024-cü ildə 170 milyon rubl vergi borcunu ödəyib, cəzalar və cərimələrlə birlikdə isə təxminən 300 milyon rubl (7 milyon manata yaxın) ödəyib", - deyə vəkil bildirib.
Qeyd edək ki, Moskvanın Presnenski Məhkəməsi Həsənov barəsində qiyabi cinayət işinə baxmağa başlayıb. Ona qarşı Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 174.1-ci maddəsinin 4-cü hissəsinin "b" bəndi (cinayət törətmək nəticəsində şəxs tərəfindən əldə edilmiş pul vəsaitlərinin leqallaşdırılması, yuyulması) maddəsi üzrə qiyabi ittiham irəli sürülüb. Həsənov qiyabi olaraq həbs edilib və beynəlxalq axtarışa verilib.
İstintaqın məlumatına görə, fərdi sahibkar olan Hüseyn Həsənov 170 milyon rubldan çox vergi borcunu ödəməyib. Pula qanuni mülkiyyət görünüşü vermək, ondan istifadə etmək və sərəncamında saxlamaq üçün Həsənov pulları maliyyə əməliyyatları və 1-ci Krasnoqvardeysk küçəsində ümumi dəyəri 68 milyon rubldan (1 milyon 500 min manat) çox olan daşınmaz əmlakın alqı-satqısı müqaviləsinin bağlanması vasitəsilə leqallaşdırıb (qanuniləşdirib).
Əlavə edək ki, Hüseyn Həsənov çirkli pulların leqallaşdırılmasında təqsirli olduğunu etiraf etməkdən imtina edib.

Russian blogger Huseyn Hasanov's
"Huseyn Hasanov paid a tax debt of 170 million rubles back in 2024, and with penalties and fines included, he has paid approximately 300 million rubles (nearly 7 million manats)," the lawyer stated.
It should be noted that the Presnensky Court of Moscow has begun considering a criminal case against Hasanov in absentia. He has been charged in absentia under Article 174.1, Part 4, Clause "b" of the Russian Criminal Code (legalization, laundering of money obtained as a result of criminal activity). Hasanov has been detained in absentia and placed on an international wanted list.
According to the investigation, individual entrepreneur Huseyn Hasanov failed to pay a tax debt exceeding 170 million rubles. To give the money a legal ownership status, use it, and keep it at his disposal, Hasanov legalized (regularized) the money through financial transactions and by concluding a real estate purchase agreement on 1 Krasnogvardeyskaya Street, involving property worth over 68 million rubles (1 million 500 thousand manats).